آری این چنین بود برادر

«...ما اکنون به ظاهر برای کسی بیگاری نمی کنیم، آزاد شده ایم، بردگی برافتاده است. اما به بردگی ای بدتر از سرنوشت تو محکوم شده ایم. اندیشه ی ما را برده کرده اند. دلمان را به بند کشیده اند و اراده مان را تسلیم کرده اند. ما را به عبودیتی آزاد گونه پرورانده اند. با قدرت علم، جامعه شناسی، فرهنگ، هنر، آزادیهای جنسی، آزادی مصرف و عشق به برخورداری و فردپرستی، از درون و از دل ما، ایمان به هدف، مسئولیت انسانی و اعتقاد به مکتب او را پاک برده اند.

    و اکنون برادر ما در برابر این نظام های حاکم، کوزه های خالی زیبایی شده ایم که هر چه می سازند، می بلعیم.

    اکنون به نام فرقه، به نام خون، به نام خاک و به نام خود او و مخالف او قطعه قطعه می شویم. تا هر قطعه ای، لقمه ای راحت الحلقوم دهانشان باشیم...»

                                                           از «آری این چنین بود برادر» - علی شریعتی

سه روز پیش، سالمرگ آزاده ای بود که هر کسی و هر ناکسی، برای اینکه کس بنماید خود را به او می بندد و پشت سر او پنهان می شود. یادش گرامی باد که غریب زندگی کرد، غریب مرد و بعد از مرگ نیز غریب ماند.

/ 16 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

اکثريت جامعه را روشنفکران تشکيل نمی دهند. چه برسد به روشنفکران دينی. و در مورد باقی اش: شما را نمی دانم اما در آثاری که بنده از شريعتی خواندم نه اثری از بنياد گرايی بود نه مخالفت با مدرنيته (بله با مدرنيته به شکل مصرف گرايی صرف چيزهايی از اين دستش مخالف بود. در اين مورد هم فکر می کنم روشنفکرانی که مخالفند خيلی بشتر از موافقانش باشد). در ضمن نفهميدم بالاخره در سنت شيعی دخل و تصرف کرده بود و يا به آن بازگشته بود؟! و اصلا سنت شيعی را نمی فهمم يعنی چه. اگر منظورتان سنت خلفای عباسی و آن چيزی است که امروز می بينيم به نظرم دخل و تصرف نه تنها جايز که واجب است! باز هم بالشخصه در همه ی آثاری که از شريعتی خواندم تاکيد بسيار داشت که شيعه آنی است که سلمان و مقداد و ابوذر و ... بودند نه اينی که ما هستيم. مثال پوستين وارونه اقلا در هر کتابش چند بار آمده است. حالا اگر اينها اسمش تحجر و واپس گرايی يا بنياد گرايی است خوب به نظر من خيلی هم خوب است. البته طبيعی است اين نظر شخص من است. لزومی ندارد بقيه هم اينها را خوب بدانند.

هيچ

هم دخل و تصرف ميکرد هم بازگشت.سنت شيعی آن چيزی بود که در حوزه های علميه جاری بود و روحانيون بلند مرتبه نظیر بروجردی از آن حمايت ميکردند.ولی شريعتی با آن مخالف بود و خواستار رجعت به سنتی بود که خودش تعريف ميکرد.اصولا بنيادگرايی همين است.بنيادگرايان خواستار بازگشت به سنت هستند ولی نه سنت واقعا موجود بلکه سنتی که خود تعريف ميکنند.رهبران آن هم معمولا تحصیلکردگان غربی هستند مثل شریعتی و بن لادن. ضديت با مدرنيته که مهمترین اصولش فردگرايی ليبراليسم و سکولاريسم هستند هم از همين نقل قولی که آورده ايد کاملا مشهود است.کلا اين بحث طولانيست و در اين مقال نميگنجد.فقط خواستم بگويم که چنين نگاهی به شريعتی هم هست و شريعتی چندان هم که فکر ميکنيد مقبول نيست.

حسام

موافقم. بحث در اين مقال نمی گنجد. منتها من باب توضيح. من ادعا نکردم شرعتی اصلا مخالفی نداشت يا ندارد. نمونه ی زنده اش همان دکتر سروشی که مثال زديد. عرض کردم اکثريت موافق او هستند در کل جامعه. در مورد سنت شيعه: اگر منظور از سنت آن چيزی است که باب می شود، مثل همین عزاداری های محرم، به نظرم هر کسی جلویش قد علم کند، از هر قشر و صنفی که باشد باید دستش را بوسید.

هيچ

منظور من از سنت شيعی کاملا روشن است. نمادهای برجسته اين سنت آيات عظام ميرزای شيرازی آخوند خراسانی بروجردی خمينی شريعتمداری گلپايگانی و ... است.

حسام

من مشکلی با تعريف سنت شيعی نداشتم. مشکلم با يکسان دانستن سنت شيعی با ماهيت شيعه است.

بهرام فرزان

سلام ٬ شريعتی مرد مبالغه ٬ غلو و زيرک زمانه بود و بدنبال اشتهار علمی و انجام ماموريت در مخدوش کردن افکار چپ زمانه که مد روز انوقتها بود ٬ بدين جهت از طريق تاريخ فرهنگی و مذهبی وارد ميدان شد و جانش بباخت ٬ بر حسب عادت ما ايرانيان بر کشته ها ماتم میگيریم و آنها را بعرش اعلاء میبریم و اين خصلت فرهنگی و ثانوی شرقيانست . نوار های کتاب شده اش را بدون تعصب و بامداقه بخوانید آ نوقت بکفته هایم پی خواهید برد . ما ملت ٬ مير پنچ کچل و قلدر را برضا شاه کبير و کاشانی و ميرزا ی شيرازی و کيانوری را بمعراج برديم آنان در زمان خود مورد قضاوت واقع شده اند . وقتی بزرگ شدی « منظورم عمر طولانی است » و شرايطی پيش آمد بتهای امروز را نيز خواهی شناخت اما ٬ آنموقع ديگر پشیمانی در کار نيست چون همه چيز خود و آيندگانت را باختی ؟ (هر جا قدرت متمرکز است ٬ ستم است و هر جا ستم است ٬ قدرت متمرکز است )

حسام

ربط جمله ی آخر را به شريعتی و بحث مورد نظر نفهميدم. منظور از ماموريت داشتن شريعتی را هم نفهميدم. يعنی از طرف کسی مامور بود يا نه خودش احساس مسئوليت می کرد؟ در ضمن من از شريعتی صرفا چون مرده است خوشم نمی آيد. خيلی های ديگر هم مرده اند! خيلی ها که شايد يک روز از شريعتی هم بزرگتر و محبوب تر بوده اند که چند نمونه اش را شما مثال زديد. شايد من خيلی ساده و زود باور باشم ولی مسائل را خيلی ساده تر و آسان تر می بينم. حداقل اين چيزهايی که شما فرموديد را من نديدم.

هيچ

مطمئنم ماهيت شيعه را مراجع بزرگی که عمری را در راه مطالعه و تحقيق در متون دينی صرف کرده اند و به بالاترين مقام علمی در مذهب شيعه(مرجعيت)رسيده اند بهتر از يک فارغ اتحصيل تاریخ از فرانسه ميدانند!استفاده از اسلام و شیعه برای مبارزات سياسی قرن بيستم با مفاهیم یکسره جدید احتياج به مقداری دخل و تصرف و تغيير در مذهب دارد که شريعتی اينکار را خوب انجام ميداد.اسمش را هم البته گذاشته بود بازگشت به اصل مذهب!

حسام

در اين مورد مثل شما فکر نمی کنم. آن چيزی که روحانيت دارد فقه است. منتهای فقهش فقه شيعی است. اصل شيعه به فقهش نيست هر چند که در فقهش منعکس است. زير بنای شيعه چيز ديگری است غير از فقه که بنا به دلايل بسيار چيزی از آن در روبنای جامعه ديده نمی شود. شمه ای از آن را در عقايد فلاسفه شيعی (نظير ملاصدرا، سهروردی و ...) و عرفای شیعی می بینید. اینکه این زیربنا چیست را دقیقا نمی دانم. چون هنوز سطح مطالعاتم خیلی کمتر از آنی است که بدانم چیست. اما از یک چیز مطمئنم و آن این است که فقه - اعم از سنی و شیعی - تفاوت عمده ای با اصل دین دارد. از فقه به عنوان شریعت (آنچه ظاهر دین است) نام برده می شود و از آن زیربنا به عنوان حقیقت (باطن دین). عین همین مسئله در مرود شیعه هم برقرار است. و از من می شنوید، گاهی این را نه تنها یک ایرانی تحصیل کرده در فرانسه که استاد فرانسوی اش بهتر می فهمد (اشاره ام به هانری کوربن است). چیزی که خیلی از فقهای الان شاید حتی به مخیله شان هم نتوانند راه دهند. بنابراین صرف تحصیل در حوزه های علمیه ی داخلی دال بر فهم و کمالات و اطلاعات شیعی نیست. در حوزه به شما قانون را یاد می دهند. قانون دین. نه بطن و داخل آن

ستايش

سلام تير ماه هايپر اكتيو شده ايد