فوتبال دفاعی و سودآوری

من تازه متوجه شدم که چرا برای تیمهای لیگ برتر انگلیس نمیصرفد که دفاعشان را تقویت کنند. تا قبل از بازی این هفته آرسنال و منچستر یونایتد، من مدام تیمهای انگلیسی را به خاطر دفاع واقعا افتضاحشان مسخره می کردم و به نظرم جای مسخره کردن هم داشت چون در مقایسه با مثلا تیم های ایتالیایی فوق العاده ابتدایی گل می خوردند و می خورند.

اما بالاخره فهمیدم چرا دفاعشان را ترمیم نمی کنند. جواب ساده است: متوسط تماشاگرهای بازی آرسنال و منچستر در طول فصل چیزی نزدیک ٧٠٠٠٠ نفر است. این رقم را مقایسه کنید با مال مثلا یوونتوس که کمتر از ٢٠٠٠٠ تاست (اگر اشتباه نکنم) تا حساب کار دستتان بیاید! وضع دیگر تیم های ایتالیایی خیلی هم بهتر از یووه نیست. به نظر من یکی از دلایل این تفاوت فاحش تماشاگران طرز تفاوت تیم های دو کشور است. به خصوص دفاع خوب اکثر تیم های سری آ باعث می شود تعداد گل های رد و بدل شده در ایتالیا خیلی کمتر از انگلیس یا اسپانیا باشد (آخرین باری که یکی از تیم های بالانشین سری آ ٧ تا گل به یک تیم دیگر زد کی بود؟!). برای همین هم تماشگر کمتری به ورزشگاه میاید.

تماشاگر کمتر یعنی سود بلیط فروشی کمتر و از آن مهم تر حق پخش تلویزیونی پایین تر. شما حتی اگر نه طرفدار آرسنال باشی نه منچستر، از دیدن بازی این دو تیم لذت می بری و هیجان زده می شود. اما حتما باید طرفدار میلان یا اینتر باشی که از دیدن بازی شان لذت ببرید. (یووه در ایتالیا استثناست چون همه از دیدن بازی اش لذت می برند :دی). برای همین هم به نظرم آرسنال ترجیح می دهد دفاعش ضعیف تر باشد، موقعیت های بیشتری روی دروازه اش خلق شود (و البته خودش هم روی دروازه حریف خلق کند) ولی تماشاگر بیشتری به ورزشگاه بیاید و حق پخش بیشتری بگیرد.

/ 5 نظر / 18 بازدید
مرتضی

فکر کنم 20000 رو خوب نیومدی ها! اون سالی که لاتزیو قهرمان شد، 53000 نفر بازیهای فصل بعدش رو اول فصل خریدن!

امیر حسام صلواتی

موری جون الان یه آمار داری که چند نفر میان؟[چشمک]

بهداد

حسام یه سرچ تو ویکی‌پدیا و گوگل بکن، به نتایج جالبی می‌رسی (البته ویکی‌پدیا آمارش یه خورده اشکال داره)! آمارهات هم تقریبا درست بودن، فقط منچستر رو 5هزار تا کم گفتی،‌ آرسنال رو هم 10هزارتا زیاد! ولی یه چیز جالب! فصل پیش، میانگین تماشاچی های میلان 56642 بوده و ماکزیممش 81766، در حالی که واسه منچستر، 75691 بوده و 76013 ! از همه چیز (مثلا این‌که آمار یووه رو کم کردن که روحیه بقیه تیما ضعیف نشه!!:ى) که بگذریم، به نظر من می‌شه یه نتیجه گرفت : تو انگلیس بیشتر بلیط می‌خرن که تیمشون رو حمایت کنن، ولی تو ایتالیا بلیط می‌خرن که بازی قشنگ ببینن! (البته می‌شه گفت که شاید ظرفیت اولدترافورد اجازه تماشاچی‌های بیشتر رو نمی‌ده، ولی واسه بقیه تیمای انگلیسی هم آمار شبیه همین بود، یعنی واریانس خیلی کم بود! این جا رو هم ببین: http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm این قضیه تعداد تماشاگر، به خیلی چیزای دیگه هم ربط داره،‌سطح رفاه، قیمت بلیط، تبلیغات، شاید مهمتر از همه نتیجه گرفتن یه تیم تو فصل قبل! و ..

تبریک میگم.حداقل دیشب نباختین[نیشخند]

حمیدرضا

به نظر من هم حسام جان بازی های ایتالیایی ها خیلی ملال آوره. البته ببخشید میدونم شما دوست دارید. روایت اصیل فوتبال کار انگلیس هاست. باز هم کار کار انگلیس هاست!! خوش باشی