اين پارادوکس خانمها و استاديوم

اين ماجرای حضور زنان در استاديوم دارد به جاهای جالبی می رسد. بعد از دستور غير منتظره آقای احمدی نژاد برای حضور زنان در استاديوم انتظار مخالفت می رفت. اما انتظار اين جور مخالفت را نداشتم:

-بعضی از اين دلايل واقعا برايم خنده دار هستند. مثلا اظهار نظر بعضی از آقايان که گفته اند همان طور که برای مرد حرام است به بدن عريان زن نگاه کند برای زن نيز حرام است که بدن برهنه مرد را ببيند.

گيرم درست. اما اگر حرام است از تلويزيون نيز ديدن هم حرام است نه؟ پس کلا پخش فوتبال را بايد ممنوع کرد. تازه فوتبال که خوب است. خدا به آنهايی برسد که شنا و واترپلو را از تلويزيون پی گيری می کنند. احتمالا کفه اعمالشان الان حسابی به نفع جهنم سنگين است!

-يکی ديگر گفته است وقتی در خانه می توان فوتبال را در کانون گرم خانواده ديد آن هم با صحنه آهسته و تخمه و ... چه نيازی هست بانوان به استاديوم بروند؟‌ (نقل به مضمون)

با اين حساب اصلا چرا استاديوم ساخته شده است؟ يک زيمن فوتبال بسازند. بدون سکو. هم خرجش کمتر است هم اينکه اين بازيکنان و داوران کمتر فحش می خورند هم زحمت گزارشگرهای بازی کم می شود چرا که به هنگام خشم تماشاگران و ابراز احساساتشان مجبور نيستند يک ريز حرف بزنند يا ميکروفون را قورت بدهند که صدای اين ابراز احساسات پر شور به بيينده نرسد!

-عده ای هم گفته اند حتی اگر در استاديوم جايگاه بانوان و آقايان را جدا کنيم اما به هر حال هنگام ورود و خروج اختلا پيش می آيد و اين از نظر شرعی اشکال دارد و خلاف موازين اسلامی است.

اگر اين نظر را هم درست بگيريم بايد کلا اتوبوس های آقايان را از خانمها جدا کنيم چون درست است که در اتوبوس جدا می نشينند اما هنگام سوار و پياده شدن از در عقب ممکن است اختلاطی پيش بيايد و اسلام از بين برود. تاکسی و مترو هم که تکليفشان مشخص است! تازه سراغ پياده روها هم نمی روم!

-عده ی زيادی هم عقيده دارند جو استاديوم مناسب حضور بانوان نيست.

درست است. جو استاديوم مناسب خانمها که چه عرض کنم مناسب درصد زيادی از آقايان هم نيست تازه بچه ها به کنار.

راستش را بخواهيد من يک موقعی جزء همين عده بودم. اما يک موقع نشستم فکر کردم با خودم. گفتم به من چه! خودشان عقل دارند می روند اگر ديدند نمی توانند تحمل کنند دفعه بعد نمی روند! اين چيزی است که متاسفانه خيلی از مسئولين تصميم گيرنده (و خيلی از مدافعين فعلی عدم حضور و سابق من جمله بنده!) در نظر نمی گيرند: مردم خودشان فکر دارند! می توان گاهی به فکر مردم هم اعتماد کرد (اين قضيه به نظرم صرفا مشکل مسئولين نيست. ريشه دار تر از اين حرفهاست. شايد يک موقعی راجع به اين مشکل که خودم هم دچارش هستم نوشتم)

 اين وسط استدلال بهمن فروتن هم برای رفع اين مشکل جو استاديوم خيلی باحال است:

«سال گذشته در يک مصاحبه تلويزيونی در جواب سوال مخبر مبنی بر اينکه ضد فرهنگ را چگونه از استاديوم ها دور کنيم؟ با اين سوال که: آيا تا به حال در حضور خواهرتان حرف رکيکی زده ايد جواب دادم و اضافه کردم آيا برادرتان در حضور  خواهرتان تا به حال حرف رکيکی به شما زده است؟ جواب هر دو سوال منفی بود. خوب برويد زن ها را استاديوم راه دهيد»

                                       بهمن فروتن-روزنامه شرق ۶ ارديبهشت ۸۵-ص۲۱

همه اينها به کنار. خانمها به ديدن مسابقات واليبال آقايان رفتند و صدای کسی در نيامد. برای بسکتبال رفتند کسی چيزی نگفت. چی شده اين وسط يکهو همه صدايشان بلند شده است؟

 

 

 

/ 10 نظر / 3 بازدید

در ایران امروز ابتدایی ترین حقوق انسانی ما (حتی اگر خودمان صاحب نظر باشیم ) به نظرخواهی و بحث گذاشته میشود!!؟؟؟؟؟...... اما از لابلای استدلالات این صاحب نظران میتوان به واقعیت بحرانی که اکنون جامعه ایران در خصوص تقابل اندیشه های دینی سنتی و نوگرا با ان درگیر است پی برد. راه حل :امید به راه کار کلان (نسخه شفا بخش) یک خردمند اجتماعی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ميدانم نه ...بايد تلاش کرد و هزينه پرداخت...هدف چنان بالاست که به هزينه اش ميارزد.

حسام

پس ای ول اگه از تلويزيون ديدن اشکال نداره بی زحمت آقايان بفرمايند نصف شبها واليبال بانوان پخش کنند!

يه سری از حرفات درسته امّا حرفات بی اشکال هم نیست.مثلا ایکه اگر دیدن مسابقه اشکال داره پس دیدنش از تلویزیون هم مشکل داره.یه چک بکن تا ببینی اینجوری نیست. بعضی اشکالهای دیگه هم هست که نه حوصلشو دارم بگم نه به نظرم اونقدا بیارزه!

محمد

يکی اينکه آيا ميشه هميشه سرنوشت همه رو داد به دست عقل خودشون؟ و ديگه اينکه شايد بعضی ها٬ دونسته راهی رو انتخاب کنن که به ديگران هم ضرر بزنه! ها؟

حمیدرضا ابراهیم زاده

آقا خيلی خوشحال شديم از زيارت وبلاگت، علی الخصوص اين پست اخير. آقا يه سری به ما بزن. ضمنا اگه بشه از وبلاگ من يه لينکی بذاری خيلی ممنون ميشم. من شديدا بايد مخاطب جذب کنم. چاره ای نيست ، بايد همينطوری دشت به دامن وبلاگهای محبوبتر شد.

حسام

اولا وقتی خدا سرنوشت آدمی را داده است دست خودش ما چه کاره ايم که از انسان اين اختيار را بگيريم؟ ثانيا اينجا مسئله سرنوشت مطرح نيست. مسئله خيلی ساده تر از سرنوشت است! ثالثا بله عده ای ممکن است دانسته راهی را بروند که به بقيه ضرر بزنند. اما سوال اين است که اينجا چه ضرری متوجه چه کسی می شود؟ مترو الان مثال خوب قضيه است. خانمها دلشان بخواهد می توانند بروند واگن خودشان دلشان نخواهد نمی روند. حضور خانمها در واگن های مردانه چه ضرری را متوجه چه کسی کرده است؟ بعضی موقع ها نبايد بيخود سخت گرفت!

عليدی

آقا در این رابطه فکر می کنم بهترین حرفی که می شه زد گفته شده. ارجاعت می دم به شاهکار عباس عبدی در سرمقاله شرق ديروز.اگه احتمالا نخوندی اون بالا گذاشتمش

محمد

مثلا همين مترو ... من به شخصه، وقتي خانم ها وارد واگن آقايان مي شوند معذبم . تصورش را بكن! در آنجايي كه بر اثر فراخي جا(!) وحدت را با تمام وجودت لمس مي كني، وجود يك خانم آن وسط چه وضعي ايجاد مي كند؟ يا بايد بچسبي به زن مردم و يا با قدرت بدني خارق العاده، فاصله اي در آن خر تو خر ايجاد كني! كه غالبا هم مجبور به انتخاب (!)حالت اول مي شوي. در ضمن بعضي ها هم سوء استفاده مي كنند كه خب ايجاد چنين شرايطي هم بي نقش نيست در اين سوء استفاده. ... بعد هم به گمانم در مملكت اسلامي، نبايد قانون و مقرراتي وضع كرد، شرايطي ايجاد كرد، كه مثلا بخواهد عده اي را ساكت كند. يا مثلا استفاده ي معمولش خلاف شرع باشد و حالا هر كه مي خواهد ، خودش برود جواب خدايش را بدهد ...

حسام

بله شرايطی که گفتی ممکن است پيش بيايد اما در چند درصد؟! من هم اين همه سوار متروی شلوغ شده ام. اما برايم پيش نيامده است. به همين دليل بايد بگويم اصلا اين مسائل رخ نمی دهد؟! نه ميگويم رخ می دهد اما کم. بعد هم به خاطر يک در هزار که نمی آيند بگويند کل مسئله را بيخيال.