Correlation?

الان یک نکته جالب به ذهنم رسید:

چطوریه که تقریبا هر چی کشور سردسیر هست جزء کشورهای پیشرفته است؟ (مثلا دانمارک، فنلاند، سوئد و ...). از آن طرف اکثر کشورهای گرمسیر یا عقب مانده اند یا در بهترین حالت در حال توسعه؟‌(مثلا ایران، عربستان، آفریقا و ...)

/ 23 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

بنده سه شنبه اصلا حوالی پونک نبودم و در منزل خوابيده بودم! اشتباه گرفتيد. راستی پيام قبلی تان هم به دليل هميشگی تاييد نشد. کد تصويری هم دست من نيست. کار پرشين بلاگه.

عباس آقا

چرا خواب؟ مریض که نبودی خدایی نکرده؟!

حسام

چرا يک کسالتکی داشتم که رفع شد! ممنون

به تو چه!

حالا کی گفت سه شنبه بود...۳ یا ۴ روز قبل تر(نشون به این نشون که دروغ گفتی حالا حالاها باید دروغ بشنوی) مطلبت هم کلی ایراد داره.بگم یا اینکه نگم؟

عباس آقا

عجبا! این عباس آقا کیه خودشو جای من جا زده!!!! به چه جرئتی؟ حالا خوبی داش حسام به جای خودش! ولی دلیل نمی شه که حالتو بپرسن از طرف من!

حسام

ايرادهاش رو بفرماييد.

س ه

عوامل جغرافيايی روی آدم ها اثر دارن خوب. به همين ايران خودمون نگاه کنين. مردم هر قسمتی عادت ها و اخلاق هايی دارن که به آب و هوای منطقه شان هم ربط داره. حالا اين که دقيقا اثر سرما و گرما چيه نمی دونم اما شايد مردم نواحی سرد هميشه مجبور بوده اند برای حفظ زندگی شان سخت کار کنند و اين براشان به صورت فرهنگ در آمده.

حسام

جون عباس آقا اکه می دونستم شما نيستی اصلا جوابشو نمی دادم!

nazi_bala

behtarin nezhadam vase hamin keshvarast,hamin pishrafteha,hame bolanghad,va roshan.

سید حسام موسوی مهر

بنده سر این موضوع با امین صادقی زیاد بحث کرده ام. به نظر ما حداقل یکی از عوامل موثر، تکامل است. زنده ماندن در بعضی شرایط سخت نیازمند حداقل سطحی از خلاقیت است. مثلاً کسی که در هوای سرد روسیه زندگی می کرده علاوه بر قدرت بدنی بالا احتیاج به IQ ِ کافی برای ساختن سر پناه و بهینه سازی اتلاف گرما دارد. نتیجه اش این می شود که روس ها آدمهای خیلی خفنی می شوند و مثال هم کم نداریم از آنها. اما در مورد آدم های سیاه پوست، می بینیم که تعداد دانشمندان سیاه پوست خیلی کم است. آرش ناظری به من گفته که انسانها در زمانهای بسیار دور از صحرای بزرگ آفریقا گذر کردند، و فقط آنهایی توانستند که دماغ هایی به شکل مدرن(!) داشتند (به علت خواص رطوبتی بهتر) و این آدمها بعداً تبدیل شدند به اقوام ساکن آسیا و اروپا. به علتی که من نمی دانم، آدمهایی که از صحرا عبور نکردند از نظر ژنتیکی stable ماندند و پیشرفت چندانی از این نظر نکردند. فکر کنم منظورم را رسانده باشم. به هر حال بهتر است این چیزها را خیلی جدی نگیرید اگر نمی خواهید هیتلر دوم شوید.