امروز توی کلاس تئوری اطلاعات نشسته بودیم که استاد قضیه ای را ثابت کرد به این مضمون که «در کدهای بهینه، کلماتی که احتمال وقوع بیشتری دارند طولشان کمتر است» (حالا شما به مضمونش کار نداشته باشید! مثالهاش رو نگاه کنید!) بعد برای اینکه مطلب جا بیفته مثال زبان را زد. گفت مثلا در زبان فارسی یکی از لغات پر کاربرد آب است که دو حرف است. یا مثلا در ایران قدیم موسیقی جایگاه مهمی داشته است و اسم سازها دو سه حرفی هستند مثل تار و دف و ... یا مثلا اسم رنگ ها. لذا لغت های پر کاربرد طول کمتری دارند.

اینها را که گفت مخ من و دوستم تازه افتاد به کار! به دو تا نتیجه ی جالب رسیدیم:

اول اینکه با استفاده از این قضیه و طول کلمات می شود تا حدی فرهنگ کشور ها را بررسی کرد که چه چیزهایی برایشان مهم تر و لذا پرکاربرد تر بوده است. مثلا لغات بابا و ماما کلا در همه ی زبان ها کوتاهند. (اب و ام در عربی،‌ mom و dad در انگلیسی و غیره که بلد نیستم!). خیلی پایه ام این کار را انجام دهم.

دومین نتیجه ای که گرفتیم نتیجه ی مستقیم قسمت اول است و آن اینکه  لغات کوتاه باید کاربرد بیشتری داشته باشند. تمام لغات بالا هم حرف ما را تایید می کنند. منتها اولین نتیجه ای که بعد از زدن این حرف گرفته می شود این است که فرهنگ ایرانیان باید عجب فرهنگ کثیفی بوده باشد! کافی است به این نکته دقت کنید که اکثر فحش ها و کلمات کاف دار و ... سه حرفی هستند و لذا باید کاربرد زیاد تری می داشته اند! جالب این است که در مورد این لغات در زبان انگلیسی هم می توان همین حرف را زد: طولشان نسبتا از بقیه کمتر است!!

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Saleh

یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که اصلاً منطقی به نظر نمی‌آید که "هر" کلمه‌ی کوتاهی (به دلیل کوتاهی‌اش) پرکاربرد باشد! حتی این‌که "اکثر" کلمات کوتاه (به دلیل کوتاه بودنشان) پرکاربرد باشند هم منطقی به نظر نمی‌رسد. الفبای فارسی 32 حرف دارد؛ بنابراین با در نظر گرفتن فتح یا کسر یا ضم ِ حرفِ اولِ یک کلمه‌ی دو حرفی (و سکون ِ حرفِ دوم)، 3072 کلمه‌ی دوحرفی متمایز می‌توان ساخت. به نظرت اصولاً چند کلمه‌ی "معنادار" (از "کاربرد" هم صرف نظر می‌کنم) دو حرفی داریم؟ (البته استدلالم ناقص است؛ اما به گمانم همین مختصر، کلیات آن را نشان می‌دهد). اما این‌که اکثر کلمات پرکاربرد کوتاه باشند معقول است، چرا که کثرت کاربرد یک کلمه موجب می‌شود که سرعت تطور تاریخی آن‌ بیش‌تر باشد و معقول است که حالت پایدار این تطورات در کلمه‌ای کوتاه باشد (که کم‌تر بتوان آن را دگرگون کرد).

حسام

درست است. تعداد کلمات کوتاه خيلی زياد است. اما بحث من صرفا بر سر کلمات به معنی معنا دارشان بود. علاوه بر آن صورت قضيه همان است که کلمات پرکاربرد کوتاهند و عکسش همان طور که در جواب علی گفتم لزوما صادق نيست. صرفا به عنوان نکته ای عکس قضيه را در نظر گرفتم که مثلا اگر درست باشد چقدر جالب می شود! راستی يک چيز باحال تر هم پيدا کردم (در تمارين همين درس!) تنها کاربرد زياد يک کلمه نيست که به کوتاه شدن آن می انجامد. بلکه کلمات حياتی هم معمولا کوتاهند مثل: بدو کمک آتش و ... هم در فارسی و هم در انگليسی

امين ج

خدا!!!!

....

چرا آپ نمی کنی؟

پگاه

سلام وسال نو مبارک به بازی آرزوهای سال نو دعوت شدی بايد ۵ آرزو واسه سال ۸۶ بگی وبعد هرکس را خواستی دعوت کنی

پـیـنـکــــــــی

سلام سال نو مبارک امروز دلم خواست يه وب لاگ درست کنم به اسم اشتباه ... ديدم قبلا ثبت شده رفتم ببينم چی هست و مال کيه ديدم يه وب لاگيه که از سال ۸۲ اپ ديت نشده لينک شما رو اونجا ديدم نميدونم چطور شد عنوان وب لاگتون منو جذب خودش کرد حرفهای بی مخاطب موفق باشيد

حسام

از همه ی پیام های تبریک ممنونم. علت اينکه آپ نکردم اين بود که مسافرت بودم. در پاسخ به دعوت بازی سال نو راستش من بازيکن خوبی نيستم تو اين بازي ها. اگر ممکن است معافم بداريد.

drsleep

تو خجالت نمی کشی به همين راجتی فرهنگمونو زير سوال می بری؟ تازه کسی که ميخواد فحش بده که نمياد با يه کلمه ۲-۳ حرفی قال قضيه رو بکنه! کلی پسوند پيشوند مي زاره پلوش!

گرگ

خدا پدر شانون را بیامرزه! طفلک فکرشم نمیکرد تیوریش چه چیزا رو که توضیح نده!

hosein

na agha joon kalamei ham darim ke 2 harfi bashe va ba kaf shoro beshee