خوش بينی

من کلا آدم خوش بینی هستم.شاید هم زیادی خوش بین باشم اما تا حالا ضرری از خوش بینی ندیدم.شاید هم گاهی این خصلت من به صورت حماقت،نفهمی یا حتی وابستگی سیاسی(!) نمود بیرونی پیدا کند که مطابق معمول مهم نیست!

اما چرا اینها را می گویم؟!برای اینکه مدتی پیش گفتم کمی خوش بین باشم و به اوضاع جاری فکر کردم و به نتایج امیدوار کننده ای(حداقل برای خودم) رسیدم.

داشتم فکر می کردم که الان ما در کشور خودمان و به دست خودمان چه چیزها که نمی سازیم.(*)خودرو می سازیم.تازه خودرویی که انصافا با کیفیت هم هست.نمی گویم مقایسه کنید با مرسدس بنز!اما واقعا نسبت به خیلی از خودروهای خارجی مونتاژ داخل برتری های زیادی دارد.

هواپیما می سازیم.هم مسافربری هم جنگی.(حالا گیر ندهید که هواپیمای مسافربری اش بازار مشترک است!)و فکر می کنم همین یکی امتیاز زبزرگی است.علی الخصوص وقتی بحث تحریم ها را در نظر بگیریم و اینکه نمی توانیم هواپیمای نو بخریم.

موشک دوربرد می سازیم.کیفیت آن هم بد نیست.علی الخصوص که الان هم بهتر شده و اینکه حتی شنیده ام هدف موشک های ضد موشک هم قرار نمی گیرد.باز همتاکید می کنم:ممکن است در برابر موشکهای پیشرفته مثلا کروز به چشم نیاید اما برای شروع بد نیست!

در مورد تکنولوژی هسته ای .از این یکی واقعا تعجب کردم.فکر می کنم بقیه هم تعجب کرده باشند.(بقیه منظورم کشورهای دیگر است)حالا می خواهد صلح آمیر باشد یا جنگ طلبانه مهم این است به این تکنولوژی رسیده ایم آن هم در این شرایط.

در تهران هم در حال ساخت سومین برج بلند دنیا هستیم.تا حالایش هم که بد پیشرفت نکرده است.تا چهار سال دیگر همگویا به بهره برداری می رسد.

و جدیدا هم در خبرها خواندم که ایران کشتی اقیانوس پیما هم می سازد(رقم دقیقش یادم نیست که چند تا در سال بود)این هم با توجه به اینکه دو طرف ما را دریا احاطه کرده خیلی مفید است و میتواند سهم ایران را در حمل و نقل دریایی افزایش دهد. همچنین نیاز ما را به کشورهای دیگر مثل کره در زمینه کشتی کاهش دهد.

اینها نتیج تفکر خوش بینانه من بود.می توانم حدس بزنم احتمالا چه احساسی بهتان دست می دهد وقتی این نوشته را تمام کردید.اما هانطور که گفتم نمود بیرونی این خوش بینی من فرق می کند و مهم هم نیست من دوست ندارم نحوه نگرشم را عوض کنم.

*:حالا اگر شما می خواهید همه اینها را به مهندسان خارجی پشت پرده نسبت دهید مختارید.من در بعضی موارد که می گویند کار خارجی هاست اطلاعات موثق دارم که اشتباه فکر می کنند.اما گفتم که مختارید!

/ 20 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

سوالی که مطرح کردی رفت توی فيزيک.من منظورم اين نيست که فيزيکی صحبت کنم هر چند که اگر بخواهم به اينجا تعميم دهم منظورم را می توانم توجيه کنم.منظور من باور عامه است.مثلا می گويند ۱۰۰ کيلو زياد است و ... از اين جنبه به قضيه نگاه کن

Dobby

منم منظورم دقيقا اينه که اين باور عامه ممکنه شديدا غلط باشه.مثلا اينکه مردم ميگويند ما سالی اينقدر موشک می سازيم پس خيلی خفنيم هيچ ارزشی نداره.وقتی ارزش پيدا می کنه که با يه عدد مثل خودش مقايسه بشه(مثلا متوسط موشکها يی که در کل جهان ساخته ميشه).اين حرفهای دیمانسیون دار ممکنه خیلی گول زننده باشه!

حسام

نه !من نگفتم که خفنيم خيلی!می گم که پيشرفت خوبی به نسبت يک کشور جهان سومی داشتيم!البته ح با تو هم هست.من گفتم دارم خوشبينانه فکر می کنم که اينها رو می سازيم اصلا گفتم چقدر و به چه ميزان

Dobby

برای اينکه بگی ما پيشرفت خوبی به نسبت يک کشور جهان سومی داشتيم بايد بگی که مثلا در m کشور جهان سومی,n امی هستيم!(چه از لحاظ رتبه و چه از لحاظ پیشرفت) تا m و n مشخص نباشه نميشه چیزی گفت.

حسام

حرفت درسته!اما من فعلا عاميانه دارم صحبت می کنم!

Dobby

من نميفهمم که عاميانه صحبت کردن يعنی چی؟ يک حرف يا درست است يا غلط .نميشه که اگه ما عاميانه نگاه کنيم درست باشه ولی اگه يه جور ديگه نگاه کنيم غلط باشه.واقعيت که به طرز نگاه کردن ما بستگی نداره.

حسام

برای عاميانه صحبت کردن مثالی آوردم.همان اينکه مثل می گويند صد کيلو زياد است يا ۱۰ گرم کم.

Dobby

توی اين مثالی که زدی تو يک فرض(بديهی)کردی که چون بديهيه اونو نگفتی.اينکه ميگی مثلا ۱۰۰ کيلو زياده با اين فرضه که ما با چيزای عادی سر و کار داريم. مثلا ۱۰۰ کيلو برای جرم يک ستاره خيلی هم کمه.يعنی کلا با تعريفی(که با مثالت روشن کردی) که از عاميانه حرف زدن گفتی حرفهای عاميانه ارزشی ندارن مگر در زمانی که اون فرض بديهی واقعا بديهی باشه!و به نظر من در مورد اين پيشرفتهايی که ميگفتی اون فرض بدیهی اصلا بدیهی نیست!(نمیدونم چقدر تونستم منظورمو بیان کنم!)

حسام

خوب بگذار پس من حرفهايم را واضح تر کنم:من مثلا گفتم خودوريی مس سازيم که ... اينکه می گويم از يلی جاها بهتر است با اين فرض است که من مثلا پشت چند تا ماشين نشسته ام و با کدام راحت تر بوده ام.اين دقيقا همان عاميانه بودن است که گفتم.مثلا من نياميدم مشخصات فنی رديف کنم و مقايسه کمی!

Dobby

در مورد خودرو ميتونم قبول کنم که همه يک ديد عاميانه از متوسط کيفيت خودرو دارن و اين نتيجه گيری درسته.ولی در مورد هواپيما و موشک و تکنولوژی هسته ای و مشخصات فنی برج مخابراتی و کشتی اقيانوس پيما نمي تونم قبول کنم که به اين راحتی بشه حرف زد.