تبلیغ نرم افزار

در این پست قصد دارم دو نرم افزار را معرفی کنم که به شدت به درد من خورده است و شما را به استفاده ی زیاد از آنها وصیت می کنم!

یک - XDrive

ایکس درایو واقعا یکی از بهترین و مفیدترین برنامه هایی است که تا حالا دیده ام. برای نصب این نرم افزار ابتدا باید به سایت آن بروید و یک اکانت برای خودتان بسازید. با توجه به اینکه ایکس درایو متعلق به AOL است، برای گرفتن اکانت باید یک زیپ کد و یک شماره تلفن در آمریکا را بلد باشید! اگر نیستید از اینترنت گیر بیاورید! (مال هر کجا که باشد مهم نیست! حتی مال خود دفتر AOL!). با ساختن اکانت، AOL پنج گیگابایت فضای مجانی در اختیار شما قرار می دهد که هر چه خواستید در آن آپلود کنید. اما بخش خوب قضیه هنوز مانده است.

 اگر با این سایت هایی که فضا در اختیارتان قرار می دهند کار کرده باشد، می دانید که آپلود کردن فایل چه دردسرهایی دارد. به خصوص اگر بخواهید چند تا فایل را همزمان آپلود کنید و این کار را چندین بار در روز انجام دهید! همه ی هنر ایکس درایو در این است که این مشکل را حل می کند. کافی است نرم افزار مربوطه را دانلود و نصب کنید. از آن به بعد آن 5 گیگ فضا به صورت یک درایو دیگر در مای کامپیوترتان نمایش داده می شود. هر گونه آپلود فایل هم معادل یک کپی پیست ساده خواهد بود!

اما مزایای ایکس درایو در اینها خلاصه نمی شود! مزیت اصلی قابلیت بک آپ گیری آن است. گرفتن بک آپ یکی از کارهایی است که فکر می کنم هر کسی با کامپیوتر کار می کند (چه برسد به اینکه زندگی اش به آن وابسته باشد!) باید اقلا ماهی یک بار انجام دهد. منتهی این از آن چیزهایی است که یکی دو بار سرتان نیاید به صرافتش نمی افتید. من چون دو بار تقریبا کل اطلاعاتم را از دست داده ام این کار را به طور منظم انجام می دهم. منتها اوایل فایل ها را روی سی دی می زدم که کار بی خودی است چون هم هزینه دارد هم الافی. بعدتر به این فکر افتادم که از سیستم بک آپ خود ویندوز استفاده کنم. این کار دو بدی دارد و یک خوبی. خوبی اش این است که از کپی کردن فایل ها هوشمند تر است چرا که می توان آن را به نحوی تنظیم کرد که incremental بک آپ گیری کند یعنی اگر من امروز از یک سری فایل های یک فولدر بک آپ گرفتم فردا وقتی بک آپ می گیرم نرود همه ی فایل های فولدر را از اول کپی کند. فقط آنهایی را کپی کند که از دیروز عوض شده اند. بدی های این کار یکی در این است که خوب حالا خود این بک آپ را کجا ذخیره کنیم؟! روی سی دی که می شود مثل قبل! روی هارد هم که باشد با از دست رفتن اطلاعات بک آپ ها هم از دست می رود. دیگر بدی این است که فرض کنید من 1 گیگ بک آپ گرفته ام ولی الان می خواهم یک فایل 1 مگا بایتی اش را ببینم. با سیستمی که ویندوز بک آپ می گیرد نمی شود این کار را کرد (حداقل من بلد نیستم). برای همین مدتها دنبال یک جایگزین خوب می گشتم که به ایکس درایو رسیدم.

ایکس درایو نه تنها معایب بک آپ گیری ویندوز را ندارد بلکه محسنات آن را هم دارد. اولا اینکه خود به خود بک آپ ها را درون همان 5 گیگ فضای مجانی تان ذخیره می کند. ثانیا اینکه مثل کپی کردن عمل می کند و این یعنی شما می توانید فایل های یک مگا بایتی تان را هم درون 1 گیگ بک آپ ببینید. ثالثا اینکه می توان همان مکانیزم incremental را برایش فعال کرد و رابعا اینکه مانند همه ی نرم افزارهای هوشمند بک آپ گیر می توان یک جدول زمان بندی برایش تعریف کرد که به طور خودکار در مواقع معینی فعال شود و بک آپ بگیرد. این طوری این خطر وجود ندارد که با فراموش کردن شما، از فایل هایتان بک آپ گرفته نشود. و در نهایت اینکه اگر خواستید می توانید برخی از فولدرهایتان را روی اینترنت share کنید تا بقیه هم استفاده کنند. اگر هم نخواستید کسی نمی تواند آنها را ببیند (شبیه پیکاسا برای عکسها که این یکی هم واقعا چیز محشری برای ذخیره کردن عکس روی وب و share کردن آنها با دوستانتان است!)

خلاصه که واقعا نرم افزار محشری است. استفاده نکنید از کفتان رفته!

 

دوم - SongBird

این دومی یک نوعی از مدیا پلیر منبع باز (open source) است. منتها یک فرقی با همه ی مدیا پلیر هایی که من دیده ام در این است که بر پایه ی وب نوشته شده است. یعنی محیطش عین محیط فایرفاکس است که چندین tab دارد و در هر tab شما می توانید یک کار جداگانه کنید: در یکی لیست آهنگ هایتان را ببینید در دیگری آهنگ جستجو کنید در سومی ای میلتان را چک کنید و ... به قول خودشان قرار است فایرفاکس پلیر ها باشد.

منتها این همه ی خوبی هایش نیست. مهم ترین ویژگی این نرم افزار این است که می شود با آن آهنگ دانلود کرد. مفت مجانی. البته هنوز برایم جای سوال است که چه طوری این کار را کرده اند که منع قانونی ندارد. ولی هر چه که هست می شود این کار را کرد و چقدر هم عالی این کار را می کند. تنها لازمه اش این است که وارد پلیر شوید. یک tab باز کنید. آهنگتان را جستجو کنید و بعد دانلود! به همین راحتی. (من خودم full album انگیما را به همین روش دانلود کردم!).

تنها بدی اش این است که هنوز beta version است و نسخه ی اصلی اش نیامده. به علاوه یک مقدار زیادی حافظه اشغال می کند و برخی امکانات رفاهی اش ناقص است. اما در کل واقعا پلیر فوق العاده ای است و تقریبا همه چیز را هم پخش می کند. در ضمن مثل خود فایرفاکس کلی add on دارد که بسیار به درد بخور است. در نهایت اینکه می شود چون منبع باز است می توان در آینده فارسی اش هم کرد. (که من همین طوری محض تفنن این کار را شروع کرده ام. تنها لازمه اش ساختن یک اکانت در سایتشان است. بقیه اش فقط نیاز به دانستن یک کمی انگلیسی برای ترجمه ی منوها دارد).

این یکی هم نرم افزار خوبی است. از این یکی هم استفاده نکنید از کفتان رفته!

/ 4 نظر / 8 بازدید
عطش و آب

ممنون. واقعا عالی بود.

Smm

خدا خیرت بده ... :)

پژمان

سلام اینم برا من خیلی لازمه. شاید به درد تو هم بخوره! https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4476