تکامل

اول این خبر را بخوانید. برای اینکه زحمتتان را کم کنم خلاصه اش را در پاراگراف زیر می بینید:

Oxygen makes up 21% of the Earth's atmosphere, and we need it to breathe. But early organisms would have found this environment toxic. Ancient bacteria evolved protective enzymes that prevented oxygen from damaging their DNA, but what evolutionary incentive did they have to do this? Researchers have discovered that ultraviolet light hitting the surface of glacial ice can release molecular oxygen. Bacteria colonies living near this ice would have needed to evolve this protective defense. They were then well equipped to handle the growth of atmospheric oxygen produced by other bacteria that would normally be toxic.

من به شدت مشکل پیدا کرده ام با اینکه یک باکتری - یا هر موجود زنده دیگری- برای اینکه نسلش حفظ شود از کجا می فهمد باید در این جهت تغییر کند که مثلا در برابر «مولکول اکسیژن» مقاوم شود؟ حالا اصلا گیرم فهمید مشکلش از همین مولکول اکسیژن است. از کجا می فهمد درمانش چیست؟ به عبارت دیگر از کجا می فهمد باید مثلا کدام بخش دی ان ای اش را تغییر دهد تا مشکل حل شود و به وسیله ی دفاعی مجهز گردد؟

پاسخ سوال بالا را معمولا این طور می دهند که تعداد زیادی گونه به وجود می آیند و آنهایی که این قابلیت را ندارند منقرض می شوند. جواب معقولی است. یا تو توانی اش را داری و نسلت بقا می یابد یا نداری و منقرض می شود.

گیرم قبول! حالا اصلا از کجا می فهمد که نسلش دارد منقرض می شود که بخواهد اقدام پیش گیرانه کند؟! این را هم این طور می شود جواب داد که اصلا نه فکر می کند نه می فهمد. صرفا در هر تکثیر نسل، یک سری از مولدین دارای DNA ای هستند که با یک احتمالی دارای جهش است. به این ترتیب هر نسل با نسل قبل یک سری تفاوت هایی دارد. در ضمن آن نسل هایی که توانایی سازگاری ندارند منقرض می شوند. پس به طور متوسط هر نسل از نسل قبل بهتر است و نژاد آن موجود به سمت تکامل پیش می رود.

خوب تا اینجایش خیلی خوب است. اما حالا مشکلم با این است که اگر آن احتمال جهش کم باشد یا «فرصت تکامل» کم باشد (به این معنیکه از نسل اول تا نسل حاضر تعداد زیادی نسل نگذشته باشد)‌به احتمال زیاد یا نژاد آن موجود کاملا منقرض می شود یا اینکه از اول توانایی های لازم را دارد و باقی می ماند. حال اگر یک تغییر ناگهانی در وضعیت سیستم رخ دهد احتمالا فرصت کافی برای تکامل وجود نخواهد داشت و نژاد موجود منقرض می شود. پس می توان انقراض دایناسور ها را هم اینگونه توجیه کرد.

حالا که چی؟! هیچی! اولش مشکل داشتم راجع به همان باکتری. و مشکلم لاینحل مانده بود. شروع که کردم به نوشتم همین طوری هی استدلال کردم و رسیدم به همین جایی که می بینید و مشکلم حل شد.

البته هنوز از نظر عددی با این شیوه مشکل دارم. یعنی چی؟ یعنی اینکه مثلا فرض کنید نژاد موجود الف برای بقا نیاز دارد تا ژن ایکس را در DNA اش تغییر دهد. فرض کنید ژن ها هم یک بیتی هستند یعنی یا فعالند یا غیر فعال. از آنجایی که موجود خودش فکر نمی کند باید به همان جهش ها امید داشت. حالا ژن خاص ایکس در یک جهش چقدر احتمال تغییر دارد؟ عددش را نمی دانم اما به نظرم خیلی کم باید باشد. حالا یا در همین تکثیر نسل این اتفاق می افتد یا می رود در نسل بعد. در نسل بعد چون تعداد افراد بیشتر شده است احتمال تغییر هم بیشتر است (که اقلا در تولید مثل یکی از اینها موجود متولد شده دارای ژن اصلاح شده باشد) منتها هر چه زمان بیشتری بگذرد احتمال انقراض هم به دلیل عدم سازگاری بیشتر می شود. حالا حساب کنید یک موجود تک یاخته ای تا بخواهد بیاید بشود یک پستاندار چقدر باید با چیزهای مختلف سازگاری داشته باشد و چقدر باید اصلاح در آن صورت گیرد؟! (البته یک خوبی که دارد این است که موجود هر چه پیچیده تر و هوشمند می شود قابلیت سازگاری اش هم به طور نمایی زیاد می شود. مثلا آدمیزاد الان لازم نیست برای مثلا سازگاری با شن صحرا پلک شتر را داشته باشد و منتظر باشد تا انتخاب طبیعت برایش پلک شتر ایجاد کند!)

حالا بازم که چی؟ گفتم که هیچی! اولش مشکل داشتم راجع به همان باکتری. و مشکلم لاینحل مانده بود. شروع که کردم به نوشتم همین طوری هی استدلال کردم و رسیدم به همین جایی که می بینید. البته هنوز هم با این قسمت عددی قضیه مشکل دارم. اگر کسی کمکم کند ممنون می شوم.

/ 10 نظر / 3 بازدید
....

تعداد تکثیر تک یاخت ها هم به همون نسبت زیاده! نمایی ایه! چون هر کدوم دوتا می شن و....

حسام

آره قبول دارم. منتها اوناويل کار تعداد تک ياخته ها آيا قابل مقايسه با حالات ژن ها (دو به توان تعدادشون) هست؟ در ثانی اگر احتمال جهش کم باشد ديگر اصلا فرقی نمی کند تعداد چقدر باشد. اصلا يک چيز ديگر. احتمال جهش اگر کم باشد يا زياد باز هم بقای نسل و سازگاری در خطر است. چگونه طبيعت اين مقدار را بهينه می کند؟ اصلا بهينه هست؟!!

....

تو سرطان دقیقا همین اتفاق می افته! یه سری از سلولا تغییر ماهیت می دن و شروع می کنن جای سلول های اصلی رو گرفتن! وقتی سرطان اینقدر زیاده پس احتمال جهش اونقدر کم نیست! هر تک یاخته ای که سازگار نباشه می میره! در نتیجه اون هایی که سازگارن زنده می مونن و تکثیر می شن!

حسام

آره درسته. منتها بايد ديد آيا آمار شيوع نسبتا زياد سرطان صرفا به علت جهش عادی است يا عوامل محيطی عمدتا ناشی از پيشرفت تکنولوژی هم در آن دخيلند؟ و در صورت دخالت اين ميزان چه حد است؟ به اين ترتيب می توان فهميد احتمال جهش چقدر است. مسئله بعدی اين است که تعداد تک ياخته ها زياد است برای همين مسئله سازگاری خيلی شايد مهم نباشد. از اين جهت که آنها که سازگارند می ميرند آنها که نيستند نه! ولی چون جمعيت زياد است خيلی مهم نيست. در کل می توان با احتمال خوبی گفت اين نوع موجود بقا دارد. اما در مورد موجوداتی نظير مثلا پستانداران يا موجودات دو سه پله پيشرفته تر از تک ياخته ها، چون تعداد کم است ممکن است اصلا فرثت به جهش درست نرسد. دو سه مرحله جهش در سمت غلط انجام شود و نهایتا موجود منقرض گردد. البته شاید نگاه deterministic کردن به پدیده های تصادفی خیلی کار درستی نباشد ولی مسئله را از این دید نگاه کردنبه نظرم جالب می آید.

man

salam. ba arze poozesh man hoseleye kament gozashtan nadaram.in emaile mane: onlymmkh@yahoo.com dar morede in post mitoonam komaketnnn konam. soaletoono ,vazeh baram meil konid. khodanegahdar:

مجتبی غریبی

روش جالبیه... افکار رو میشه با روشهای ساده ای سر و سامون داد... یکیش نوشتن یا توضیح برای یکی دیگه ست... زیاد امتحانش کردم

پياده

از نظر علمی موجودات پيچيده تر توانايی سازگاری کمتری دارند.....يه کم فکر کنی درسته.

حسام

از جهت مقايسه ی انسان با اين باکتری هايی که مثلا در دمای ۱۰۰ درجه زير صفر هم زنده می مانند می گوييد؟ من فکر می کنم علت صرفا اين نيست که چون آن ساده تر است سازگاری بهتری دارد هر چند می تواند اين هم باشد. اما يک نکته مهم اين است که يک گونه پيچيده قابليت سازگاری بيشتری با شرايط گوناگون دارد. به اين معنی که انسانی که در سرما بزرگ شده است در هوای گرم هم می تواند زندگی کند. اما بعيد مي دانم موجودات ساده تر اين قابليت را داشته باشند. البته اينها را از خودم می گويم واقعا شايد اين طور هم نباشد. بايد از اينکاره هايش پرسيد.

امیر

سلام