حق الناس

اخیرا مشغول خواندن کتابی هستم به اسم "حق الناس" از محسن کدیور. در یک کلام باید بگویم کتاب فوق‏العاده‏ای است به خصوص برای منی که اطلاعاتم در زمینه تضادهای اسلام سنتی و حقوق بشر بسیار اندک است. خواندنش را به همه توصیه می‏کنم چون به شدت در گسترده‏تر کردن زاویه دید فرد موثر است. هر چند هنوز تمامش نکرده‏ام، اما به شدت برایم جالب و آموزنده بوده است.

یک نکته‏ای که در این کتاب خیلی برایم ستودنی بود بی‏طرفی نویسنده به هنگام گزارش آرا و عقاید موجود در بین فقهای اسلام و تضادهای آن با اندیشه حقوق بشر است. چرا که اکثر افرادی که از زاویه دینی به مسئله حقوق بشر نگاه می‏کنند با تعصب به مسئله وارد می‏شوند و این برای خواننده خوشایند نیست.

اسم کتاب هم برایم جالب است. حق‏الناس مرکب از دو واژه حق و ناس است  معنای ناس مردم است و معنای حق هم که مشخص است. این ترکیب بارها در قرآن تکرار شده است و در کتب فقهی هم کاربرد بسیاری دارد. اما این‏گونه که نویسنده توضیح می‏دهد: «...این قلم حق‏الناس را به معنای مصطلح معنای فقهیش به کار نبرده است. معنای لغوی و عرفیش را اراده کرده است: حق انسان. اسم جنسی که معادل جمع است، و حاصلش حقوق بشر. عنوان حق‏الناس را برای این کتاب برگزیدم- به‏کارگیری واژه سنتی در معنای مدرن- تا بگویم این سنت استعداد قرائت مدرن را دارد. حق‏الناس همان حقوق بشر است، بی کم و کاست».

 

/ 4 نظر / 18 بازدید
علی میرطار

به این نکته که حق الناس همون حقوق بشر هست دقت نکرده بودم!!!

سعیده

میدونید راستش خیلی خوب مقدمه شروع میشه.گیراست اما راستش خارج از توجه به نویسنده از بس کلماتی مثل حقوق بشر وانرژی هسته ای وحق منه و....شنیدم دارم کر میشم..نمیبینم کسی مرد عمل باشه اما حالا چون بشرم وظیفه میدونم اگه هنوز قانون اساسی کشورم رو نمیفهمم حداقل حقوقم بعنوان بشر رو بفهمم...خدا رو چه دیدین شاید فهمم درباره دینم هم بالاتر از حد سنتیش رفت..!!!ممنون

میرزا

سلام ا! یک مطلبی تو وبلاگ نوشتم. اگه ممکنه بخون و نظزت رو هم برام بنویس! نظرت خیلی برام مهمه harfemoft.iranblog.com

شیرین

من تازه وبلاگ شما رو دیدم مطالب و عکسهای متنوعی دارید.با شما موافقم خیلی کتاب خوبیه.پیشنهاد میکنم کتابهای محمد شبستری رو هم بخونید در مورد قرائت های مختلف از دینه.راستی چرا در مورد خطبه های آقای هاشمی چیزی ننوشتید؟