اصولا قضاوت کردن راجع به چیزی کار خیلی سختی است. خیلی سخت. همیشه هم سعی کردم از زیر بار قضاوت فرار کنم. با این وضع وقتی می بینم مردم به راحتی راجع به همه چیز و همه کس قضاوت می کنند خیلی اعصابم خرد می شود! از قضاوت های ظاهری بگیر تا قضاوت ها خاله زنکی راجع به بقیه مردم.

به خصوص با استقراهایی که موقع قضاوت زده می شود. از یک نفر و یک موقعیت خاص به چند نفر و همه ی موقعیت ها! آن هم وقتی قضاوت ها صفر و یکی است: یک نفر یا به حد نهایت خوب است یا به حد نهایت بد و منفور!

قضاوت کردن خیلی بد است. حتی اگر در محدوده ی ذهن خود آدم هم بماند. حتی اگر فقط برای چند لحظه از فکرش بگذرد.

این قاضی ها چطور زندگی می کنند و دیوانه نمی شوند از اینکه زندگی مردم به قضاوتشان ربط پیدا می کند؟ (بماند که اگر بخواهی این طوری فکر کنی، تقریبا همه ی شغلها همین وضعیت را دارند!)

/ 7 نظر / 10 بازدید
بکتاش

با اين خط زياد موافق نيستم: قضاوت کردن خیلی بد است. حتی اگر در محدوده ی ذهن خود آدم هم بماند. حتی اگر فقط برای چند لحظه از فکرش بگذرد. بالاخره همه ما بايد توی زندگی تصميم گيری هايی بکنيم که قضاوت صحيح در مورد شخص مفابل توی انتخاب ما خيلی موثره. اما من برای برخورد با قضاوت صفر و يکی يا خاله زنکي از یک فیلتر sharp درونی استفاده میکنم.

حسام

اون قضاوتی که توی اون خط منظورم بود، از نوع قضاوت های برای تصمیم گیری نیست.چون قضاوتی که برای تصمیم گیری باشد از ذهن همین طوری نمی گذرد بلکه می گذارینمش. آن قضاوت از این جنس قضاوت هاست که مثلا با دیدن ظاهر یک طرف، به ذهن خطور می کند. نا خواسته و ن خودآگاه.

vb

گاهی تصميم گرفتن شجاعت و شهامت می‌خواهد...

khanume naz

ghezavati ke baraye tasmim giri bashe az zehn hamintori nemigzare,balke migzarunimesh.

س ه

به نظر من اين موضوع شامل قضاوت های سياسی هم می شود. سياست به همه‌ی مردم ربط داره و همه حق دارند در موردش نظر بدهند٬ اين درست. ولی وقتی می بينم کسانی که از من هم بی تجربه تر و بی اطلاع ترند به راحتی در مورد همه چيز نظر می دهند و تو همه‌ی بحث ها خودشان را قاطی می کنند٬ حرص می خورم.

لاريج!

سلام داش حسام... حاکم تنها يکی است و ما همه محکوميم... پس چه بهتر که در محضر حاکم حکم نکنيم... ياحق!

جبران خليل جبران جايی گقته :"هنر پارسيان عيبجويی کردن است ." مساله اينکه خيلی از ما آدمها عيب جويی را با قضاوت کردن اشتباه می گيريم.