يک کمی بديهيات

طی افاضاتی که تا به حال کرده ام به این مطلب اشاره کرده ام که برای داشتن یک جامعه بهتر باید ابتدا از خودمان شروع کنیم و سپس به سراغ نحوه اداره جامعه و نوع حکومت و ... برویم.اما این سوال مطرح می شود که یعنی چه از خودمان شروع کنیم؟!از کجا شروع کنیم؟!و ...
اینکه یعنی چه که واضح است.یعنی اینکه اصلاحات را از خودمان شروع کنیم.اما اینکه از کجا.دقیقا از همین جا.یعنی از همین الان!از چیزهای کوچک هم شروع کنیم.خیلی ساده.به دیگران و به حقوقشان احترام بگذاریم.مطیع قانون باشیم و آن را مراعات کنیم.چه با آن موافقیم چه مخالف(اصولا یک قانون بد بهتر از بی قانونی است!)به طور کلی با دیگران آنگونه رفتار کنیم که دوست داریم با ما رفتار شود.
اگر من وقتی می خواهم از روی خط عابر رد شوم و ماشین ها نمی گذارند،پس فردا که راننده شدم به عابرین اجازه دهم از روی خط رد شوند.اگر وقتی پشت فرمانم می بینم که یک نفر از وسط خیابان و درست زیر پل عابر رد می شود و من شاکی می شوم،خودم وقتی خواستم رد شوم از بالای پل رد شوم ولو راهم کمی طولانی شود.تا وقتی خودمان مطیع قانون نیستیم حق نداریم از بقیه ناراحت باشیم که چرا آن را مراعات نمی کنند.همه استناد می کنند که چه فایده؟!اگر من رعایت کنم که بقیه نمی کنند!نتیجه اینگونه استدلال دقیقا هرج و مرج است. یک درجه جلوتر:موقع رای گیری هم همین حرف را بزنیم!فلانی که رای میاورد پس چرا دیگر رای دهم؟!یک رای که تاثیر ندارد و ... .نتیجه اش واضح است که یکسال بعد از انتخابات همه شاکی هستند!
طرف به میدان میرود.ماشین یکی راه را بسته است.وقتی پلیس ماشین مربوطه را با جرثقیل می برد کلی از پلیس تعریف می کند.فردا که خودش در میدان ایستاده و پلیس ماشین اورا می برد هزار تا فحش به پلیس می دهد و آخر هم می گوید این آخونده هستند که بیخ گوش اینها خوانده اند هر کسی در میدان ایستاد کافر است و باید توقیف شود و اصولا اینها (همون آخوندها!)باعث دشمنی بین مردم می شوند!
یا طرف جنس می خرد هزار تومن می فروشد ده هزار تومان(اصلا اغراق نمی کنم.)وقتی خودش می رود خرید از گرانی شاکی است و فحش می دهد به رییس جمهور و رهبر و صنف مغازه داران و هر که دور و برش است!
بنابراین از الان خوب نگاه کنید:اگر دوست ندارید با شما بد صود با کسی بد صحبت نکنید.اگر دوست ندارید حقتان را بخورند،حق کسی را نخورید.اگر دوست ندارید به شما دروغ بگویند،دروغ نگویید.اگر دوست دارید به طرز فکرتان احترام بگذارند،به طرز فکر دیگران احترام بگذارید و ...وقتی همه این کارها را کردید تازه حق اعتراض دارید که چرا بقیه این کار را نمی کنند.پس وقتی خودت روزی هزار بار حق مردم را زیر پا له می کنی-فقط به این بهانه که بقیه هم همین کار را می کنند-حق نداری ناراحت شوی وقتی با خودت همین کار را می کنند.
قبول دارم.اینها همه بدیهیات است.همه هم می دانیم.اما با تقریب خوبی هیچ کسی به این اصول بدیهی و از پیش پذیرفته عمل نمی کند و فقط زبان اعتراض را بلدند و روش زیاده خواهی که چرا حکومت به این اوضاع سر و سامان نمی دهد!این روی زیاد(!) قسمتی از فرهنگ والای ایرانی شده است!

/ 6 نظر / 2 بازدید
کاساندرا

سلام. منم مثل تو فکر می کنم اصلاح آدمها مهمتره هر چند تازگیها شک کردم ) . ولی این نظر منتقدهای جدی داره. ۱ سر به حامد سیدعلایی بزن. http://pinocchio.crimsonblog.com

mhdf

خوشحالم بلاگ کسی رو می‌خونم که فکر می‌کنه،... مشکل اصلی اينه که ما واقعاْ نمی‌خوايم! نمی‌خوايم فکر کنيم، نمی‌خوايم بفهميم، حتی نمی‌خوايم اون طوری که فکر می‌کنيم درسته زندگی کنيم... من به شدت به بينهايت بودن انسان معتقدم، و اینکه هيچ چيزي خارج از حيطه‌ی ارادش نیست، فقط کافیه بخواد... مشکل اصلی اينه که ما واقعاْ نمی‌خوايم!

بهداد

يک مشکل بزرگی که سر اين راه وجود داره ٬ اينه که اکثر ماها به شدت به درد جو گرفتگی دچاريم ٬ و اصولا جو ها هم (مخصوصا تو اين سن) در اکثر جاها در مقابل قانون هست . :))

farda

صحبتهای تو درست.قبول که تقريبا هيچ کس مراعات نمی کنه.ولی فکر نکنم با اين دليلا بتونی کارای خيلی از اون آقابالاسرارو توجيح کنی.هر چند فکر نکنم بخوای همچين کاری رو بکنی؟!!اگه اعتراض يعنی مخالفت با قانون و اين بده چرا ۳۰ سال پيش اين همه آدم اول انقلاب کردن و مردن بعدشم برا اينکه پای حرفشون واستن رفتن تو جبهه کشته شدن؟چرا اون کار خوب بود اين اعتراضات بده؟ديروزم نوشته هاتو خوندم.صرفا به اين دليل که امريکا هم اين وسط به خودش افتاده اعتراض به گندکاريهای آقايون بده؟اين همه از نمی گم ايرانيا اين همه از آدمارو دوستامونو کشتن و سر به نيست کردن حساب نمی شه؟صرفا چون من زياد گاز می دم تو اتوبان آقايونم اجازه قانون شکنی اونم به اين طرز فجيع رو دارن؟يعنی از نظر تو اين جواز برای کارای اونا می شه؟اين جوری که من از نوشته های تو فهميدم طرفدار حزب الاه هستی.من متاسفم.يک کم بيشتر رو مسائل فکر کن!!طوری که فردا بتونی سرتو جلوی مادر پدرای دوستات که سربه نيست شدن بالا بگيری.فردا....

Hessam

۱.بنده غلط بکنم بخواهم کارهای اون آقا بالاسر ها رو توجيه کنم. ۲.اعتراض هم اصلا بد نيست.اما تخريب بد است.و بعد اينکه در قانون راهی برای هر گونه تجمع گفته شده.اگر هم فکر می کنند اجازه برای برگزاری تجمع نمی دهند کافيست يک تجمع اعتراض آميز آرام برگزار شود(منظورم از آرام خاموش نيست) ۳.بنده ابدا و اصلا نگفتم چون من تو خیابون زیاد گاز می دم بقیه حق دارند و بزنند و بکشند.من آن را مثال زدم برای اینکه بگویم ما خودمان مشکل اول هستیم نه نوع حکومت.بعد از اینکه خودمان را ساختیم تازه می توان به نحوه مدیریت فکر کرد. ۴.منظورت از حزب الله کیا هستند؟!اگر منظورت اون چیزیه که امروز تو جامعه ما به عنوان حزب الله شناخته میشود بنده ابدا ابدا طرفدار این قشر نیستم.اما اگر منظورت کسی است که به خدا اعتقاد دارد و مسلمان است باید بگویم با این تعریف من حزب الله هستم! ۵.من چرا گفتم توی این تجمعات شرکت نمی کنم؟! به چند دلیل که بالا ذکر شد.اما مهمترینش این است که پس فردا به بهانه همین تظاهرات و برای اینکه برای من آزادی بیاورند کشورم را اشغال می کنند.اون وقت باید دوباره بریزم تو خیابون.برای همین ترجیح می دهم توی این یکی علی الخصوص شرکت نکن

sina

به يه نتيجه رسيدم: بقيه رو رها کنم.. خودم تا جايی که می تونم مثبت باشم... توی اين مملکت با نصيحت کاری پيش نميره... مويد باشی انشاا..