Impulse

«از امروز دیگر درست می شوم.  نحوه ی زندگی ام را عوض می کنم. آدم دیگری می شوم. دیگر بس است. خودم را اصلاح می کنم...»

این ها سخنانی است که بارها و بارها در طول زندگی با خودم نجوا کرده ام و قول و قرارهایی است که با خودم گذاشته ام. معمولا وقتی این کار را می کنم که یا متحمل شکستی در زندگی شده ام یا سرم به سنگ خورده است یا قرار است چیزی را مجداد شروع کنم مثل سال جدید، سال تحصیلی جدید، روز تولد و .... روند کار هم معمولا به این صورت است که اندکی که گذشت و درد شکست خوابید یا ناراحتی حاصل از انجام کاری ناخوشایند کمتر شد یا خاطرات تلخ سال قبل زنده شد، احساس نیرومندی در وجودم شکل می گیرد که حاصل آن این قول ها و این قرارهاست که با خودم می گذارم. نیروی زیاد این احساس - یا بهتر است بگویم نیروی زیاد حاصل از پشیمانی - باعث می شود تا مدت زمانی رفتارم تغییر کند و احساس کنم آدم دیگری شده ام. من اسم این کارهای متفاوت و این رفتارهای تغییر یافته را رفتارهای ضربه ای (impulse ای) می گذارم.

ویژگی مهم این رفتارها، موقت بودن آنهاست. بعد از گذشت مدتی که تاثیر محرک (پشیمانی) کمتر و کمتر شد، من هم به برمیگردم به همان شیوه ی قبلم. همان روش غط سابقم. دفعه بعد هم که دوباره سرم به سنگ خورد، به خودم می گویم این دفعه دیگر جدی عوض می شوم! این دفعه دیگر مثل دفعه ی قبل که وسط راه شل شدم نیست. و البته دوباره همان آش است و همان کاسه. چون باز هم همان عکس العمل قبل را نشان داده ام: ایجاد حجم بزرگی تغییر در زمان کوتاه جهت ارضای وجدان و ذهنم (به نوعی شبیه باج دادن به آنها) که به خودم (وجدانم و ذهنم) ثابت کنم آدم دیگری هستم. وقتی فکر کنم آدم دیگری هستم یا بهتر بگویم آدم اصلاح شده ای هستم، دیگر وجدانم درد نمی گیرد و از عذاب ذهنی خبری نخواهد بود. به این ترتیب از شرشان راحت شده ام وآرامشم - به معنای آرامش مرداب ام - دست نخورده می ماند و راضی خواهم ماند.

اما گاهی هست که اندازه ی آن پشیمانی، حسرت و اندوه آن قدر زیاد است که یک شبه می تواند واقعا آدم را از این رو به آن رو کند. چیزی که به اسم انقلاب درونی می شناسیمش. بدی این انقلاب ها، این است که تعدادشان خیلی کم است. و البته هر کسی هم این شانس راندارد که از آنها بهری ببرد من جمله خود من.

روی همین حساب است که این همه توصیه شده است به کار کم و مداوم تا کار زیاد اما موقت. و چقدر هم انجام آن کارهای کم و مداوم ساده تر از انجام کارهای زیاد است. فکر می کنم یکی از رموز موفقیتشان هم همین باشد. کسی که عادت دارد روزی فقط پنج ساعت کار کند، وقتی با خود عهد می کند که ده ساعت کار کند و یک دفعه این کار را انجام دهد، یکی دو روز دوام می آورد اما روز سوم خته می شود و بر می گردد به حالت قبل تازه با یک خاطره ی بد و خستگی زیاد.

تنها بدی تغییرات کوچک این است که باعث می شوند عذاب وجدان و ناراحتی روحی ناشی از شکست مدت بیشتری همراه آدمی باشد. و البته شاید این هم رمز دوم موفقیتشان باشد. باعث می شوند آدم برای رهایی از این عذاب به سرپوش گذاشتن روی آن روی نیاورد بلکه از راه درستش اقدام کند. البته واضح است که این روش نیاز به صبر، حوصله و استقامت دارد.

   وای به حال آدمهایی مثل من که همه ی اینها را می دانم و باز هم در عکس العمل به وقایع یک impulse تولید می کنم. و در نتیجه آن مدام در حال نوسان بین حالت «سر به سنگ» و «تغییر» هستم...(این نوسان هم خودش از مواردی بوده که از پانزده سالگی قصد اصلاحش را داشته ام و خوب از روی نتیجه مشخص است چه روشی را اتخاذ کرده ام!)

پی نوشت یک: وای به وقتی که حتی این پشیمانی هم نیرویش را از دست دهد و در پاسخ به وقایع ناخوشایند حتی عکس العمل اول را هم نشان ندهیم!

پی نوشت دو: آن چه مرا وا داشت این نوشته را بنوسم خودش ناشی از یک رفتار ضربه ای بود!

پی نوشت سه: الان که دارم فکرش را می کنم می بینم که آدمیزاد عجیب شبیه سیستمهای درجه دو است! پاسخ ضربه سیستم های درجه دو را در نظر بیاورید می فهمید چرا!

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی ميرطار

کيلويی هم حساب کنی. اين پست و با پست قبلی مقايسه کنی ايمپالس معلومه. (با دوتا قبلش مقايسه نکن) من فک کنم تو درست بشو نيستی. بايد و اين لکه ننگ رو بايد پاک کرد. ای سيستم درجه دو ناميرا!!!

حسام

آره اينو قبول دارم. يک تغيير بزرگ رو می تونم انجام بدم با همين نت ها. به خصوص با تحقير!

شفق

اشکال ما اينه که لحظه ای که تصمیم می گیریم تغيير کنيم خیلی جو گيريم. من خودم به دلیل این جو گرفتگی یهو تصمیم می گیرم ۴۰ تا جنبه زندگی یا رفتارم رو تغییر بدم. خوب معلومه نمی تونم. بعد همشون رو ول می کنم حتی اون جنبه اصلی رو. که بین بقیه گم می شه. يعنی واسه من معمولا از بزرگيه تصميم نيست از تعددشه.

پگاه

۱.سلام اين ايمپالسی که ازش صحبت ميکنيد من هم دارم ،به گمانم همه ی دانشجويان برق ازش بی بهره نباشند ۲.اگه ممکنه و مقدور واستون آدرس وبلاگ عکس های نجومی کاوه کشاورزیان را واسه من بفرستید. ۳. با اجازتون تو وبلاگم لینکتون کنم

سعيد

همين هم کافيست. يک نگاه بکن ببين چندتا از دور و بري هايت را می شود احتمال داد که تغييری بکنند؟ حالا ايمپالس باشد يا پله. انگار ديگر همه شکل گرفته اند٬ ته خطشان.

س ه

هنوز نوشته تان رو نخونده ام ولی جمله هايی با مضمون اولين جمله تون رو تا حالا اونقدر توی دفتر خاطراتم نوشته ام که ديگر خودم هم اين حرف ها رو از خودم جدی نمی گيرم.

حسام

وبلاگ کاوه رو من ندارم. بابت لينک هم ممنون.

lale

خیلی جالب بود خصوصا پاراگراف آخر...همینه که از کانولوشن در حل سیستم های مکانیکی تحت ایمپالس استفاده می شه

س ه

فکر می کنم برای تغيير کردن فقط احساس پشيمانی يا گناه کافی نيست. دقيقا نمیدانم ولی به تجربه احساس کرده ام که اگر زمانی تغييری در من به وجود آمده چيزی غير از پشيمانی هم اين وسط موثر بوده. يک جور نشاط و شور واقعی برای شروع. و شايد هم کشف علت واقعی اشتباهات و سستی ها. خيلی وقت ها شکست ها دليلی دارند که ما متوجه آن ها نيستيم و بديهی است که تشخيص اين دليل ها خيلی به رفع مشکل کمک می کند. منظورم علت های خارجی نيست بلکه علت های درونی مثل علاقه يا نفرت ناخوداگاه نسبت به چيزی يا کاری است. البته چون در اين مورد به اندازه کافی فکر نکرده ام چندان به حرفهايم مطمئن نيستم.

حسام

من اسم آن شور و نشاط را می گذارم انگيزه. و به نظرم بخش عمده ای از تلاش برای تغيير است. صحبت های من بر اين فرض استوار بود که انگيزه را دارم منتها همت را ندارم. وقتی انگيزه نباشد که اوضاع خيلی خراب است.