عشق با يک يا علی آغاز شد...

امروز روز تولد مردی است که تاریخ امثال او را کمتر به خود دیده است و اگر بخواهم دقیق تر باشم اصلا همانند او به خود ندیده است.کسی که برای من واژه مرد با او معنا می شود.همو که کعبه در برابر عظمت او تاب نیاورد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کسی که به راستی می تواند الگویی باشد برای همه آنها که می خواهند مرد باشند و یا آنهایی که از مردی فقط صدای کلفت و اندکی زور و مقداری مو را فهمیده اند.

کسی که در برابر بزرگترین دشمنانش هرگز سر تسلیم فرود نیاورد،برای پسر بچه یتیمی نقش اسب را بازی می کند و به او سواری می دهد.

آنکس که یک ضربه شمشیرش از عبادت همه جن و انس ارزشش بیشتر است شباهنگام بر می خیزد و چنان ناله می کند که گویی برگنهاهان همه زمینیان بر دوش اوست.(و چقدر زشت است که من بخواهم ناله علی را ناشی از ترس او از دوزخ بدانم.)

کسی که امیر مسلمانان است و به دست خود چاه می کند،نخل می کارد و نهایتا می بخشد.

کسی که برای برقراری عدل حتی در دست برادر خود آهن گداخته می نهد تا یادآوری کند که برادر امیر هم حق سو استفاده از بیت المال را -حتی به مقدار اندکی -ندارد.

آری چنین کسی است که هنگام نماز نیز بخشش می کند و چنین کسی است که 25 سال صبر می کند و از حق خود به مصلحت جامعه می گذرد.(قابل توجه بعضی آقایان)

و چنین کسی است با این عظمت که سر به درون چاه می برد.فریاد می زند و اشک می ریزد "و چه فاجعه ایست آنگاه که یک مرد می گرید..."

و هنگامی که بار مسئولیت سنگینی را که روی دوشش بود بر می دارند ندا سر می دهد که "به خدای کعبه رستگار شدم"

این علی است.این است کسی که نه دشمنش می شناسدش و نه آن کس که ادعا می کند شیعه اوست.

برای ما که عادت کرده ایم به خاطر به گریه انداختن مردم همه آنچه را مثلا نقش الگو را برای ما ایفا می کنند در حد پست ترین آدمها پایین بیاوریم،علی هم در حد آدمی است که بسیار قوی بود و برای اینکه حقش را در حکومت پایمال کردند یا زنش را کشتند سر به درون چاه می برد و زار زار گریه می کند.

 

و مقایسه کنید که حکومت علی را با حکومتی که امروز سودای آن دارد که حکومت علوی در جهان بر پا کند... آری بر ما اینچنین مردمی با "این علی"،سزاوار است که "اینگونه علوی" حکومت کنند.

 

/ 18 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

با عرض شرمندگی و تاسف خانم لاله من هنوز نهج البلاغه را به طور کامل نخوانده ام و نمی توانم جوابگوی سوالات شما باشم.حتی اگر خوانده بودم هم باز هم فرق چندانی نمی کرد.چرا که متخصص نيستم!مثل اين است که بگويم چون بر فرض قرآن را خوانده ام بيايم حالا تفسير هم بدهم. اما د رمواردی که مطرح کرديد من برای مثال خطبه ۷۹ (در کتاب من خطبه ۸۰)را نگاه کردم.اشتباه از مترجم نيست .اما ذيل اين خطبه توضيحی نوشته شده است که با متن خطبه هم جور در می آيد و آن شکوه از زنانی است همچون عايشه. برای اينکه بهتر بيان کرده باشم به عنوان مثال خطبه قبل اين خطبه را نگاه کنيد که در نکوهش منجمان است!اما با کمی دقت متوجه می شوم که اينجا منظور از نجوم همان فال بينی و اينجور چيزهاست.باز هم می گويم من صلاحيت توضيح دادن را ندارم و توصيه می کنم از افراد آگاه سوالتان را -که انصافا جالب است-بپرسيد. در پاسخ ايراد بعدی تان:بله حق با شماست.شايد بهتر بود مثلا می گفتم بهترين کسی است که می شناسم. اين طوری ايراد وارده هم رفع می شود:)

laleh

از يکی دو نفر که مثلا متخصص بودن در اين زمينه يه چيزهايی پرسيدم ولی کاش هيچ وقت نمی پرسيدم!!!!! جالب اين بود که حتی يکی شون می خواست اثبات کنه که زن بده خیلی هم بد دلیلش هم این بود که خب حرف حضرت علی اینه!!!!و جالبترش اینکه خودش هم زن بود!!!!!!!!سطحی نگری بد دردی است!!!!!

حسام

خانم لاله!من تا حالا از اين سايت سوالاتی نظير سوالات شما را نپرسيده ام اما شايد بد نباشد سايت زير را امتحان کنيد: www.saanei.org

butterfly

چرا بی خودی از علامت تعجب استفاده می کنی ؟نمونه اش در همين نظر پايينی معنی علامت تعجب رو من نفهميدم چی بود. اگه معنی داشته لطفا بگو خيلی جاهای ديگه هم بی خودی استفاده کردی!!!!!!!!!!!!!!!!!

حسام

جناب باترفلای!(خواستم بزنم آقا ديدم بعدش ممکنه کار به جاهای باريک بکشه پشيمون شدم!) من عادت دارم از علامت تعجب زياد استفاده کنم و خيلی ربطی به اين جای خاص ندارد.به طور کلی بعد از هر علامت سوال هم نا خودآگاه علامت تعجب می زنم چه سوال جدی باشد که مثلا طنز باشد.عادت است ديگر.به همه هم می گويم اگريک روز مثلا در چت کردن شک داشتند که خود من هستم يا نه از روی اين نشانه می توانند من را بشناسند!در ضمن ترکعادت موجب مرض است واسه همين تا حالا ترک نکرده ام.از شما هم برای اينکه وقت گذاشتی فلسفه اون علامت تعجب رو بفهمی پوزش می خواهم!

butterfly

هر شناخت باید از یه راهی بدست اومده باشه...شناخت شما در مورد این شخصیت چطور بدست اومده؟؟؟؟از چه راهی!!!

حسام

شناخت من خوب مسلما از راه مستقيم نمی تونه باشه.به هر حال کتابهايی که خوندم. صحبتهايی که از افراد مورد اعتماد شنيدم(نه از اين چيزهايی که توی اين مراسم های اشک و اينها می گن) و مقداری از روی حرفها و رفتارهای خود اين آدم.

مصطفى

سلام حسام جان .....آقا ما خيلی مخلصيم حرفات هم انصافآ آدم رو جذب ميکنه .... راستش منم با ابهامات و شبهات نظير حرفای لاله روبرو شدم... سعی کن (مثل همين حالا) که جوابی که ميدی مو لای درزش نره ...وگر نه اينجور آدما از هر چيزی زود بل ميگيرن !

حسام

من گفتم جوابدادن به اين سوالات لزوما در حد توانايی های من نيست و آنچه که می گم صرفا برداشت های شخصی است.برای جواب گرفتن همانطور که گفتم بهتر است به اقرادی به مراتب مطلع تر از من مراجعه کنيد.

درود بر دکتر شریعتی و درود بر شما عالی بود این پاراگرافتون (و مقایسه کنید که حکومت علی را با حکومتی که امروز سودای آن دارد که حکومت علوی در جهان بر پا کند... آری بر ما اینچنین مردمی با "این علی"،سزاوار است که "اینگونه علوی" حکومت کنند.) ما شعار هر روز و شبمان اینست که "ما اهل کوفه نیستیم...." اما دریغ که یک جهان سومی شعارش فقط شعار است و لاغیر ما حتی نمیدونیم مردم کوفه چه کسانی بودند و چگونه بودند وگرنه هرگز جرات نمیکردیم چنین دروغ آشکاری را روز و شب به خودمان القا کنیم هرگز جرات نمیکردیم که منع آنها را بکنیم در حالی که خود ما هم درست مانند آنهاییم