/ 14 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
SeSeFR

وبلاگ تو رو که نمیخوان. اونو Persian Blog باید بنویسه. 000

حسام

مطمئنی؟ شماره تلفن منو که پرشين بلاگ نداره که! اگر بنا بود پرشين بلاگ بدهد اصلا نيازی به اين دم و دستگاه نبود! مثل آدم از ديتا بيس پرشين بلاگ يک کپی پيست می کردن و حل می شد!

حسین

شاید نمی دونن کپی-پیستی هم وجود داره!

df

وقتی پرشين‌بلاگ خودش به قانون پاسخگوه که ديگه ضروری نيست اطلاعات اعضاش گرفته بشه. به نظر من اين کار خوبه و بخشی از نقايص فيلترينگ رو رفع می‌‌کنه و حق فعالیت رو برای وب‌سایت‌ها تا زمانی که شکایتی ازشون نباشه تضمين می‌کنه. شايد این‌جوری فراخوا‌ن دادن کار مسخره‌ای باشه، ولی در شرايطی که به ديتاسنتر‌ها و وب‌هاست‌ها دسترسی وجود نداره، تنها راهه. قبول داری که در فضای رسانه بايد قانونی باشه؟

حسام

قانونی بله. اما محدود نه. بين اين دو تا تفاوت زياد هست. ه به نظرم چيزی که اعمال می شود - در مورد روزنامه ها- نه قانون که محدوديت است. حالا فضای وب هم به همان سمت دارد پيش می رود. در حالی که اگر همين الانش را نگاه کنی چند درصد افرادی که سايت های ايرانی را می خوانند سمت بخش غير قانونی اش می روند؟ تازه آنهايی که می روند را با فيلتر جلويشان را می گيرند. ديگر چه نيازی به اينکار است؟ مثلا الان با اينکار صاحب فلان سايت پورنوی فارسی ميايد ثبت نام می کند؟! نه! آنهايی که ميايند ثبت نام می کنند هم چيزی خلافی نمی نويسند که حالا نامشان موجود باشد يا نباشد! در ضمن اين کار اصلا با روح وب تناقض دارد که محيطی است که در آن همه در دريافت و انتشار اطلاعات آزادند. مثل چاقو است. می توانی با آن سر ببری يا ميوه پوست بکنی. برای اينکه کسی با چاقو آدم نکشد نمی آيند چاقو های ميوه خوری را با شناسنامه و گواهی عدم سو سابقه بفروشند! فرهنگ مصرفش را جا می اندازند!

df

من الان نمی‌فهمم که اختلاف نظرمون دقیقاً کجاست. برای همین چندتا سؤال می‌پرسم با جواب بله و خیر که وقتت رو هم زیاد نگیرم: ۱- قبول داری اين‌که وب‌سايت‌ها ثبت بشوند به خودی خود و بدون عمل ثانوی محدوديت نيست؟ ۲- نشر محتوای غیراخلاقی یک بخش کوچک از مجموعه‌ی کارهای غیرقانونیه، قبول داری قانون باید مثلاً از کسی که از نشر خبر دروغ در رسانه (وب‌سايتی که روزی مثلاً n تا بازديد داره) به آبروش يا بازار کالای تجاريش ضرر رسيده حمايت کنه؟ ۳- موافقم که بايد فرهنگ مصرف چاقو را جا انداخت، ولی خوب کسانی با چاقو آدم می‌کشند، چه‌کسی محدود می‌شود وقتی اثر انگشت روی چاقو بماند؟

df

فقط يک چيزی که می‌مونه فایده‌ی کم اين طرح در شرایط حاضره، حتی به دست آوردن اطلاعات دارندگان وب‌سایت‌ها در موارد خاص برای طالبش نباید کار سختی باشه. دقیق نمی‌دونم، ولی فکر کنم اگه داخل ديتاسنتر داشتيم می‌شد برای مجموعه‌ی وب‌سايت‌هايی که داخل هاست می‌شوند اين طرح روح جايگزين فيلترينگ کرد که در اون صورت کلی مزيت داشت.

حسام

۱- بله ۲-بله ۳-بله منتهی مشکل قضيه بر سر همان اقدامات ثانوی است. برای حل مشکل سوال ۲ خيلی راحت می توان از صاحب آن سايت مدرک خواست برای اثبات ادعايش راجع به کالای فرد مذکور. اگر دليل نياورد فيلتر! اين طوری فقط کسانی ضرر می کنند که کار خلافی انجام داده اند نه همه ی افراد. وقتی همه ثبت نام کنند دست فردی که اين اسامی در درستانش است بسيار باز است و هر استفاده از چاقويی را مي تواند تهديد به حساب آورد. صرف احتمال دادن چنين رفتاری هم باعث نگرانی است. به نظرم بهتر است دنبال راه هايی رفت که امکان سو استفاده خود قانون گذار هم از آن نباشد. به خصوص در مورد رسانه ها که قضاوت ها به شدت سليقه ای است. دو تا برچسب تشويش اذهان عمومی و نشر اکاذيب به طرف می توان بست (با هر نوشته ای! روی هر نوشته ای می توان اين دو تا را بست چون مهم نيست من نشر اکاذيب می کنم يا نه. مهم اين است آيا يک عده حرفهای مرا کذب می پندارند يا نه. اگر نشر اکاذيب نچسبيد تشويش اذهان حتما می چسبد!) در چنين فضايی احتمال سو استفاده بسيار زياد است و به نظرم بايد راه های مناسب تری انديشيد. به عنوان يک راه حل بد اما مناسب تر از اين يکی وب سايت هايی ثبت نامه کنند که

df

جواب بله به ۱ يعنی با هم هم‌عقيده‌ايم که خود ثبت کار بدی نيست و ضرری ندارد و اين يعنی خاتمه‌ی بحث اولیه. وقتی که با اقدامات ثانوی مشکل داریم، باید با غیرشفاف و نامتعادل بودن قانون مخالفت کنیم، نه با عملی که برای اجرای قانون خوب به آن نیاز داریم. در مورد قانون جای بحث فراوان وجود داره و قصد من اين نيست که وارد اين موضوع بشم. در مورد پيشنهاد آخرت هم که الان هم خوب تقریباً همين کار انجام می‌شه.

حسام

بعيد می دانم. چون فکر می کنم هاست اکثر سايت های پر بييننده ای که من می شناسم در خارج از ايران است! تازه! اگر جايی ثبت شده بودند تا الان بايد پدر و پدر بزرگشان را هم به دادگاه احضار کرده بودند!!!