16 آذر

«اگر از هزینه‌های سنگین و عملیات عظیم خود نتیجه نمی‌گیرید شاید صحنه درگیری را اشتباه گرفته‌اید؛ در خیابان با سایه‌ها می‌جنگید حال آن که در میدان وجدان‌های مردم خاکریزهایتان پی در پی در حال سقوط است.»

از بیانیه میرحسین موسوی به مناسبت 16 آذر

 

به نظر من این جمله بسیار کلیدی است و شاید همه اصرار میرحسین به ادامه مخالفت‏ها همین باشد که خاکریزهایشان در وجدان مردم سقوط کند. واقعا به آدم انرژی می‏دهد این بیانیه‏ها.

 

یک چیز دیگری هم هست که با اینکه زمانش گذشته اما سر دلم مانده است. بعد از 13 آبان خواندم که سرتیپ علیرضا علیپور رئیس پلیس امنیت تهران راجع به تصاویر منتشر شده از برخوردهای پلیس با مردم در این روز گفته بود که "مطمئن نباشید که این تصاویر مربوط به 13 آبان باشد." 

من نمی‏دانم مقدمه و موخره این حرف چیست و منظور آقای علیپور از این حرف چه بوده. شاید بعدش گفته باشد که این برخورد درست نبوده و با عاملین آن برخورد می‏شود (من متن کامل مصاحبه را ندیدم تا به حال). ولی آنچه برای من مهم است این است که مسئله اصلی این نیست که این تصاویر مال 13 آبان است یا هر روز دیگری! مهم این است که این اتفاقات و این برخوردها رخ داده است. حالا می‏خواهد 13 آبان یا هر وقت دیگری. طوری حرف می‏زندد که انگار نه انگار که پلیس با باتوم به صورت دختر و پسر جوانی می‏زند و فیلمش هم هست! انگار که مثلا اگر این برخورد 10 آبان صورت گرفته باشد ایرادی ندارد و مسئله مهم این است که 13 آبان این اتفاق رخ نداده است! 

اگر معتقدید که این برخورد اشتباه است، چه 13 آبان چه 13 مهر اشتباه است و اگر نیروی زیر دست شما این کار را کرد باید طرف مردم را بگیرید و اقلا برای دلخوشی‏شان بگویید مجازاتش می‏کنید.

اگر هم معتقدید که درست است، دیگر چرا مسئله را برمی‏گردانید و می‏گویید 13 آبان اینطوری نبوده؟ مردانه پایش بایستید و بگویید کار درستی کردیم، 13 آبان یا 16 آذر یا هر روز دیگر. 

 

پی‏نوشت: من به امید خدا اگر این ترم را به خوبی تمام کنم دوباره نوشتن منظم را از سر خواهم گرفت.

/ 6 نظر / 18 بازدید
س ه

«واقعا به آدم انرژی می‏دهد این بیانیه‏ها» خوش به حالتون. من تو اين شرايط به هيچ طرف اميدي ندارم. هیچ کدومشون رو دوست ندارم. هیچ چی هم بهم انرژی نمی‌ده، جز اینکه سیاست رو فراموش کنم.

انرژِژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژِی

سلام.به به به به به به .... که انرژی می ده ...آره؟؟؟؟!!!!! اینا کجاش انرژی می ده آقا امیر؟؟؟؟ به هم ریختن جامعه؟آسایش نداشتن ملت ، نارضایتی همه از اون سه نفر که خدا لعنتشون کنه؟؟؟... همین هاست که زندگی رو واسه خیلی ها مشکل کرده... بابا این چیزا رو نگید می خندن بهتون... حقیقت چه تلخ و چه شیرین ... حقیقته دیگه باید قبولش کنید... تا کی می خواین به هر مناسبتی ، به هر بهانه ای که شده بریزید تو خیابون ها الکی چرت و پرت بگید و بعد هم برید...بابا اگه هون زمانی که واسه این کار را می ذارین واسه چیزای دیگه مثل نماز ، خدا و یا هر چیزه دیگه ای بذارین وضعمون خیلی از اینا بهتر می شه ... بابا ول کنید ... جنبش سبز دیگه داره غرق می شه بهتره بی خیال بشین...برید دنبال یه چیز دیگه و با اون بازی کنید

دی اف

داشتم کامنت ها را می خواندم. دیدم تلاش کرده ای برای این آشوب ها توجیهات مذهبی بکنی و آن را مصداق قیام برای عدالت خواندی. از آن جهت که تو را صادق می پندارم جهت تبیین مسئله چند نکته عرض می کنم که امیدوارم موثر واقع شود. ظلم نسبت به حق بر اساس ظن و گمان تعیین نمی شود و اثبات لازم دارد. تا وقتی که یقین نداشته باشید که حقی از شما ضایع شده نمی توانید کارهای خود را با نام قیام برای عدل توجیه کنید. بر عکس، آن چه که ظلم شناخته می شود تهمت است و آن ها که تهمت تقلب می زنند در حالی که برایشان ثابت نشده به یقین ظالمند. لذا بر کسانی که قصد قیام برای عدالت دارند لازم است در برابر ظلمی که اینان بر ملت روا می دارند بایستند. «وما يتبع اكثرهم الا ظنا ان الظن لا يغني من الحق شييا ان الله عليم بما يفعلون»

df

با بخشی از حرفات موافقم. بعد از 30 خرداد مواردی تضییع حق مردم توسط مامورین رخ داد، مثل تخریب اموال و خودروها و کهریزک. این ها مصداق ظلم هست. تا اونجا که من دنبال می کردم گویا تلاش هایی برای جبران خسارت های مادی صورت گرفته، متهمین کهریزک هم در حال محاکمه هستند. من نمی دونم مرگ ها در کهریزک عمدی بوده یا سهوی، فقط می تونم بگم هر کسی جرم و تخلفی مرتکب شده باید مجازات بشه. اتفاق های مشکوک دیگری هم افتاده، مثل قتل ندا، که این هم مصداق ظلمه. من احتمال زیادی می دم که کار ماموران دولتی نیست، شما مطمئنی کار ماموران بوده؟ ولی با این جای حرفت مخالفم که هیچ برخوردی نباید می شد. حکومت حداقل برای برقراری نظم و امنیت موظف به برخورد بود.

df

"وظیفه توست که بروی تحقیق کنی به خصوص اگر گزارشات متعددی رسیده باشد." مگر تحقیق نکردند؟ وقتی تحقیق می کنی می بینی کسانی که می گویند مرده اند گویا زنده اند، یا بعضی از کسانی که ادعای بدرفتاری در زندان دارند اصلا بازداشت نبوده اند. "اما قبل از برخورد دولت وظیفه دارد بیاید بپرسد شمایی که اعتراض دارید دردتان چیست" مگر نپرسید؟ در خیابان ها که حرف چندانی نزدند، حرف کاندیدای معترض هم شفاف سازی و پاسخ به سوالات نبود، درخواست غیرمنطقی اش ابطال بود، بدون ارائه دلیل، در حالی که بررسی ها نشان می داد تقلبی صورت نگرفته. چرا موسوی از بازشماری و تطبیق با دیتابیس ثبت احوال استقبال نکرد؟ ببین حسام جان، کسانی در انتخابات با تهمت تقلب حق مردم را پایمال کردند. این تهمت ظلم هست یا نه؟ دفاع آن ها از حقوق مردمی که در این ماجرا آسیب دیده اند این ظلم را از ایشان پاک نمی کند. دفاع از ظالم هم عاقبت خوشی ندارد، به جایش دفاع از مظلوم تعالی بخش و انسان ساز است. در پناه حق رفیق.

انرژِژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژِی

سلام ، وقتم خیلی ارزش بیش تری داره که بخوام اینجانظر بدم... فقط در مورد اینکه گفتی زمان شاه ... پسر خوب اون موقع 98%بودند کسانی که اعتراض کردند بعدش هم اعتراضشون برای از بین بردن فساد و مستقل شدن ، و آزادی کشور از دست بیگانه ها بود ولی شما با این مثلا اعتراض کردنتون: 1- اولا 1% هم نمی شید. 2، دقیقا دارید بر عکس اون اعتراضات زمان شاه رو انجام میدید...با این کاراتون فساد بیش تر میشه...دشمن از اینکه هست بیشتر وارد کشور نفوذ می کنه... و هزار جور اشتباه دیگه... خودتون هم نمیدونید دارید چه کار می کنید... هم دنیا و هم آخرت خودتون رو خراب می کنید... شما از خدا با خبرید و خدا رو خوب میشناسید...ولی یه ذره ناخالصی وارد این اطلاعاتتون شده که فکر می کنید کشور رو از حالت اسلامی در بیارید و به دست دشمن بدید و بعدش هم آزادی و هر کثافت کاری دیگه.... وظیفتون هست و خود خدا گفته... وای بر شما