محمد نبودی ببينی...

و باز هم سوم خرداد...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

داشتم فکر می کردم چه بنویسم و چگونه بنویسم که نسبت به سوم خرداد سال قبل تفاوت داشته باشد.اما دیدم که نمی توانم متفاوت بنویسم چرا که احساس من راجع به این مسئله تفاوت چندانی نکرده است و هنوز این قدر قوی هست که مرا وادار به نوشتن کند.

برای همین اگر انتظار دارید چیز متفاوتی بخوانید بیهوده منتظر نباشید!

حتما این آهنگ یا شاید بهتر باشد بگویم نوحه "محمد نبودی ببینی..."را شنیدید(من هر چه گشتم تا متن کامل آن را پیدا کنم نتوانستم.اگر کسی دارد لطفا برایم بفرستد).تا به حال دقت کردید که این نوحه چقدر تلخ است!؟

در یکی از فیلم هایی که از همان موقع مانده بود دیدم که بعد از فتح (فکرش را بکنید!فتح) تعدادی از سربازها جمع شده اند در مسجد جامع خرمشهر و به سبک جنوبی ها دایره زده اند مثل عزاداری های محرم و مشغول سینه زدن هستند.این آهنگ هم روی تصویر پخش می شد.حساب کنید چند نفر کشته شدند تا یکی از شهرهای خودمان را پس بگیریم و آن باقی نفرات که سینه می زدند چه حالی داشته اند.

حالا به موازات این قضیه بیاییم به تهران...

مثلا صبح است(البته گویا آزاد سازی ظهر انجام شده است)مردم یک عده در حال رفتن به سرکار عده ای در خانه اما همه کوش به رادیو دارند:اخبار ناراحت کننده، بمباران ها کشته شدن ها پناه بگیرید ها وضعیت قرمز ها....حالاباز هم همان مارش نظامی معروف پخش می شود...و بعد صدای گوینده که می گوید:"شنوندگان عزیز توجه فرمایید...شنوندگان عزیز توجه فرمایید..." خوب طبیعتا فکرهاباز می رود به سمت یک حمله هوایی دیگر یا چیزی شبیه این.و لحظه ای بعد : "...خرمشهر شهر خون و قیام آزاد شد..."

انصافا به شما چه حالی دست می داد اگر آنجا بودید!؟من یک بار با شادی ایران استرالیا مقایسه کردم اما واقعا قابل مقایسه نیست.شادی اینکه تیم ملی به جام جهانی برود با اینکه خاک کشورت را پس بگیری اصلا قابل مقایسه نیست...

                           ******

من به تناسب یک از علایقم که عکاسی است عکس های نسبتا زیادی دیده ام.دوستانی که وبلاگ عسکهایم را دیده اند حتما حدس زده اند کع علاقه اصلی من در عکاسی عکاسی نجومی و عکاسی طبیعت است.اما قشنگ ترین عکسی که من دیده ام نه عکس طبیعت است نه عکسی است نجومی.عکس مسجد جامع خرمشهر است.در حالی که گنبد آن گله به گله فرو ریخته است.درب و داغان!اما بالای این مسجد را نشان می دهد که در راس آن پرچم ایران در حال اهتزاز است...

                           *******

خواستم یک سری چیزهای دیگر بنویسم.راجع به نسل پیش و نسل ما.راجع به آرمان هایشان و بی آرمانی خودمان.راجع به آینده کشوری که متاسفانه دست ماست.راجع به پوچی.اما پشیمان شدم.سرتان را درد نیم آورم.

محمد نبودی ببینی

                     شهر آزاد گشته

                                  خون یارانت پر ثمر گشته

                                         آه و واویلا   کو جهان آرا؟!...

کو جهان آرا؟!کجایند مردان بی ادعایی که بر سر آرمان خود جان خود را می نهادند؟!کجایند "فرزندان و نوادگان" آنان؟!...

 

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

ميدونی سيامک شايد آرمان از نظر من همون هدف باشه و حرفی که تو می زنی برای من يک انسان بی هدف رو تداعی می کنه.حرفهات برام ملموس نيست.گفتن اینکه :همون انسان ها اين کار رو کردند به همين راحتی هم نيست.به فرض هم که قبولکنيم حرف من اينه :انسان هايی که هدفی داشتند و اين هدف برايشان مسوليت زا بود اين شد وضعشان وای به حال افراد مسئوليت نپذيری مثل ما!

vahid

اوّلش قصد نداشتم که چيزی بنويسم و بيشتر ترجيح ميدادم که يک خواننده باشم تا يک منتقد ولی حیفم امد که هیچی نگم . جهان آرا و جهان آرا ها شکست خوردند،چرا که برای خاک نجنگيدند ،که برای فتح دلها به ميدان عشق رفتند (چيزی که من و شما واقعاً نمی فهميم که اگر میفهميديم هيچ کس اين طور در مورد آنها صحبت نميکرد ) ولی ...... جماعت يه دنيا فرقه بين ديدن و شنيدن بريد از اونا بپرسيد که شنيده ها رو ديدن

سیامک

به ممدرضا:د آخه اگه گذشتمونو نقد نکنيم که هی همون اشتباها رو تکرار ميکنيم!۴ تا هم مثل حسام پيدا ميشن که فکر کنن که مثلا ما در گذشته چی بوديم و الان چقدر بد شديم!به دابی:تعريف من از يک جامعه درست دقيقا بر میگده به وضع اقتصادي!اگر اقتصاد درست درمون باشه هر کسی ميتونه اونجوری که ميخواد زندگی کنه.البته اگر شما هم مثل آن بزرگ دوران اعتقاد نداشته باشی که اقتصاد مال گاوه.به حسام:جوابتو يه دفه دادم.اگه نميخوای اصراری ندارم بفهمی.به همه:هر انسانی آزاده که هر آرمانی داشته باشه!ولی اينکه بخواد اين آرمانو به ديگران هم تحميل کنه و با آرمانگرايی و ماجراجوييش بخواد به ديگران هم لطمه بزنه قابل قبول نيست.در اينکه آنها عاشق بودند بحثی نيست.ولی این وسط تکليف منی که عاشق نيستم چيه؟

jhjg

مننت

Dobby

به سيامک: اولا من قبول ندارم که اگه مسائل اقتصادی حل شه هر کسی ميتونه اونجور که ميخواد زندگی کنه.به نظر من آرامش روانی خيلی مهمتره.دوما چه لزومی داره که اينکه هر کی هر جور که دوست داره زندگی کنه و همه بتوانند کنار هم زندگی کنند وقتی چيزايی که دوست دارن متناقض.سوما وقتی دو نفر دارن دو جور متناقض زندگی ميکنن فقط يکيشون راه درست رو انتخاب کرده.دو چيز متناقض نميتوانند هر دوشون درست باشند.

سيامك

۱-لزومی نداره!اجبار وجود داره.به هر حال آدما متفاوتن و بايد کنار هم زندگی کنن!۲-از نظر من ميشه.بستگی به زاويه ديد داره.خيلی سادست.جسمی نسبت به من متحرکه ولی نسبت به تو ساکن.بالاخره اين جسم متحرکه يا ساکن؟مشکل اينجاست که بنظر من واژه درست بدون تعيين يک دستگاه مختصات مرجع اصلا بی معنيه.احتمالا الآن ميگی پس چرا وضع درستو تعريف کردی؟استدلال پشتشه ولی طولانيه.حوصلشو ندارم!

laleh

احتزاز درسته نه اهتزاز!!!مگه نه؟؟

Dobby

منم شدیدا موافقم!درستی و غلط بودن هر چيز با يک معيار واحد سنجيده ميشه. در ضمن من گفته بودم متناقض نه متفاوت!

بهداد

نه‌! همون اهتزاز درسته ..(اون احتراز بود!!) ..........در ضمن ٬ اينکه آدم من عاشق نيستم ٬ اصلا ربطی به آرمان نداشتن و يا بی هويت بودنم نداره....

فریبرز

ممنون ازسخنانتون واقعاوقتی این آهنگومیشنوم موهام سیخ میشه چون من خودم سرباززمان جنگ بودم زنده بادوطن مرگ برمتجاوز.