گزينش

این چند روزه بنا به دلیل شرایط ذهنم به شدت درگیر واژه ای به نام گزینش بوده است.کلمه ای که مانند بسیاری از کلمات دیگر معنایی غیر از معنای اصلی خود یافته است.من گزینش را به دو نوع اصلی تقسیم می کنم :<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

*نوع اول آن است که امروزه از آن به عنوان مصاحبه یاد می کنند . کسی می خواهد برای شغلی استخدام شود.واضح است که کارفرما حق دارد از او سوالاتی مربوط به کار بکند تا برایش محقق شود که آیا او شرایط لازمه را دارد یا خیر و بسته به نتیجه او را رد یا قبول ( گزینش) نماید. این نوع گزینش شاید اعتراض کمتر کسی را برانگیزد.

 

* نوع دیگر گزینش همانی است که مدتی در ادارات خیلی باب بود ( و شاید هنوز هم باشد ). در این روش از کسی که می خواهد برای کاری استخدام شود یا در پستی باقی بماند ، علاوه بر سوالات فنی و تخصصی سوالاتی می شود که به کار ربطی ندارد و بیشتر به مسائل شخصی و اعتقادی فرد مربوط است.این نوع گزینش است که در جامعه باعث ایجاد ترس و ریا می شود.

 

اما همین روش گزینش بد و نامعقول را ما در زندگی روزمره خود بسیار به کار می بریم.به عنوان مثال کارمندی اسما مذهبی که در دادن خدمت به یک خانم چادری و یک خانم با مانتوی صورتی فرق می گذارد در حالی که قانونا وظیفه دارد به هر دو نفر یکسان خدمت بدهد. یا فردی اسما روشنفکر و مدرن که در کیفیت کارش برای یک نفر روحانی و یک نفر کراوات زده فرق می گذارد. از این نوع تمایز قائل شدن ها یا به تعبیر من گزینش ها در زندگی ما به وفور رخ می دهد.در حقیقت بسیاری از افراد جامعه همان کاری را می کنند که اکر دیگران در حقشان انجام دهند بدشان می آید و آن درگیرکردن مسائل شخصی با مسائل کاری است  در جایی که نه شرعا ونه قانونا حق چنین کاری برای کسی در نظر گرفته نشده است (مثال بارزش توصیه امیرالمونین به قاضی دادگاه برای فرق نگذاشتن بین او (رییس حکومت و مسلمان ) و یک یهودی ( یک فرد عادی – غیر مسلمان ) است).

 

نکته دیگر اینجاست که همیشه یک مرز مشخص و دقیق بین دو مورد بالا برقرار نیست.به عنوان مثال در نظر بگیرید کارفرمایی را که می خواهد یک نفر مهندس مخابرات را در شرکتش استخدام کند که  علاوه بر ویژگی های فنی می خواهد فرد مورد نظر خوش تیپ و خوش برخورد هم باشد.این طور هم استدلال می کند که ویژگی های یاد شده در جلب مشتری و سودآوری برای شرکتش موثر هستند.در حقیقت دایره ویژگی های فنی را به نوعی گسترش داده است.حال آیا اینجا این کارفرما مستحق سرزنش است که مسائلی غیر از مسائل تخصصی را وارد حیطه گزینش کرده است یا نه؟ در حقیقت سوال اینجاست که این مرز کجاست؟(و چه کسی آن را تعیین می کند ؟ صاحب کار ؟جامعه ؟ قانون؟)

 

علاوه بر مرز ،  کسی که این مرز را تعیین می کند  هم در بعضی جاها خیلی مبهم است.مثلا در نظر بگیرید که قرار است تیم فوتبال دانشکده برق برای شرکت در مسابقات انتخاب گردد .مسلما عده زیادی جمع می شوند و عده ای از بین باید حذف گردند.در جمعیت کوچکی مثل یک دانشکده تشکیلاتی مثل فدراسیون و مربی وجود ندارد که بدون دردسر اینکار را انجام دهد.بنابراین خود بچه ها باید اینکار را انجام دهند.اما این بین آیا فقط ویژگی های فنی فرد مورد توجه قرار خواهد گرفت یا نه مسائلی مانند دوستی و راحت بودن با فرد نیز در امر گزینش دخیل می شود؟اگر سیستم رای گیری پیاده شود ممکن است اتفاقی مانند مسابقه 9 بر 1 یا بازی مافیا رخ دهد.یک نفر در عین شایستگی حذف شود.یا مثل مافیا یک نفر پلیس به علت تبانی و رفیق بازی حذف شود.حتی اگر بر فرض یک نفر که بازی اش خوب است برای اینکار انتخاب گردد چه تضمینی وجود دارد که مسائلی که در بالا ذکر آن رفت را دخیل نکند؟

در موقعیت هایی این چنینی- که قانونی وجود ندارد که مرز را و مرزگذار را مشخص کند- چه کسی ذی حق است که امر گزینش را انجام دهد؟و با چه معیاری ؟

مسائلی از این دست در جامعه دور و بر ما به شدت رخ می دهد.مسائلی که شاید ریشه همه آنها مخلوط کردن مسائل شخصی با کاری باشد.مسائلی که اگر بخواهی با آنها اصولی رفتار کنی ممکن است دوستی ات هم به خطر بیافتد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 10 نظر / 4 بازدید
Jahed

دوست عزيز!‌ زيبا بود؛ بازم آپ کرديد خبرم کنيد...

mahboobe

سلام متن خوبی بود اما به نظر من خيلی کامل نبود. من همين هفته پيش گزينش داشتم اينه که اگه کمکی نياز داريد يا مطلبی که بخواين بدونين مضايقه نمی کنم.شاد باشين:)به منم سر بزنين

...

البته که کارفرما حق داره هر شرطيو بذاره!ولی اگه شرط دری وری بذاره خودش ضرر ميکنه.مشکل ما اينه که بزرگترين کارفرما دولته.دولت طبيعتا سعی ميکنه پول منبع لايزال نفت رو بين افراد نزديک به خودش تقسيم کنه.اينجا اولا يه سری افراد شايسته ضرر ميکنن ثانيا کارفرما که همون دولته.خب!دولتم که ضرر کنه دودش تو چشم همه ميره!يا مثلا کارمند يه شرکت خدماتی اگه به افراد مانتويی خوب سرويس نده مشتريای مانتويی رو از دست ميده!ولی وقتی اين شرکت دولتی يا انحصاری باشه وضع فرق ميکنه.فکر کنم تا حدوودی جواب بعضی قسمتا رو دادم!

حسام

نه من که اينطور فکر نمی کنم.بگذاريد سر همان مثال تفاوت سرويس بين دو نفريکی با چادر و يکی با مانتو بحث کنيم.آنجا دولت نه بخشنامه ای دارد نه چيزی.بحث هم اصلا بحث کلانی نيست که بگوييم در اين زمينه سياست گذاری می شود.يک کارمند جز> که به سياست های نفتی و ... کار ندارد.خودش درجا تصميم می گيرد که چه بکند در اينجور موارد ولو ناخودآگاه.بحث من سر نگرش افراد است.نه سر سياست گذاری ها.در ضمن حرف شما دچار تناقض است.از يک رو می گوييد دولت مايل است پول نفت را بين نزديکان خود تقسيم کند.اين نزديکان شامل چه کسانی می شود؟از طرفی می گویید اگر دولت ضرر کند دودش در چشم ما می رود.آيا اين به اين معنی نيست که دولت در حقيقت خود ماييم؟و اگر من کارمند دولت مشتری های مانتويی را از دست بدهم در نهايت خودم هم ضرر خواهم کرد همانند شرکت خصوصی ؟(تهنا فرقش در ميزان حس کردن ضرر است و ميزان مستقيم بودن آن).

کی؟

خودت گفتی یه جا قانون میگه فرق نذار(چادرو مانتو) پس این حله.( اگر تفاوت هست بر می گرده به قضاوت آدما در مورد مسائلی که به نگرش اونا بر می گرده ولی نباید اونا رو تاثیر بدن، مثل ظاهر آدما). اگه قانون نباشه، یه جمله می مونه: همه چیز باید همون اول طی بشه( که اینم یه نوع قانونه).مثلا اگه تو می دونی ممکنه به خاطر رفیق بازی و ... و نبودن مرز و مرز گذار، در عین شایستگی(از نظر خودت) از تیم خط بخوری، دیگه جای اعتراضی برات نمیمونه(تعمیم همین به مطلب استخدام ). تو تمام این حرفام کاری به درست یا نادرست بودن قانون وضع شده نداشتم.

حسام

همين طی شدن مسئله خودش يک مشکل اساسی است.اگر طی شود که بله ديگر کسی حق اعتراض نخواهد داشت.اما همين طی کردن.مثلا ما همه می خواهيم توافق کنيم يک نفر را انتخاب کنيم برای انتخاب نفرات.يکی پيدا می شود می گويد نه من اين را قبول ندارم چون با شما دوست است و نظر شخصی اعمال می کند نه کاری و زير بار نمی رود.منطقا (با منطق من) اين است که جمع آن فرد مورد نظر خود را انتخاب می کند و نمايندگی را به او می سپارد چه کسی ناراضی باشد چه نباشد.اما آمديم و اين فرد پرسيد به چه حقی؟!

کی؟

به چه حقی؟ معنا نداره.وقتی همه یا اکثریت توافق کردن که فلانی انتخاب کنه، تو می تونی تو جمع بمونی و تبعیت کنی یا اگه امکانش باشه ازش جدا شی.وقتی میگی به چه حقی؟ یعنی تو ذهنت یه معیار یا معیارهای دیگه ای رو بر حق می دونی(از نظر خودت)که منطبق بر معیارهای بقیه نیست(بر می گرده به ارزش گذاری قانون که یه بحث دیگه است).نمی خوام وارد بحثای اکثریت و اقلیت و دموکراسی و... بشم ولی به نظرم میرسه وقتی قانون نداریم( نانوشته است یا طی شدنیه) بالاخره قدرت مرزگذاری به هر نحوی(جنگل،اکثریت،...) در اختیار فرد یا گروهی قرار می گیره. اگه تو مرزگذار باشی بر اساس معیارهای خودت مرز میذاری. پس اگه جزئ اینا نباشی یکی از دوکاری که قبلا گفتم میتونی بکنی.

fardin freshteh saniei

baz ham salam bar hesam ...BE nazare man ma bayad dar tamame lahazate zendegimoon bar asase hagh o haghighat raftar konim va in vasifeye aghl o ghalbe mast ke haghighat o kare dorost ra tashkhids bede,dar morede mantooyi va chadori age kasi gonahkar ham bashe(hatta age looloo khorkhore bashe) khoda o ghoran va vogdan hichgah be ma in hagh ro nadade ke haghghesho paymal konim va in khodash gonahe(nezame tabiat dar har har do donya maro mohakeme mikone),tanha vazifeye ma amre be maroof va nahy az monkare ke an ham sharayeti dare(bitasir nabashe, be zararemoon tamam nashe... ) ke kheili oghat tasire makoos dare... dar morede modir ham baz bayad khodesh betoone tashkhis bede ke che meyarhayi dar karesh mohome va age khalafe an meyarha ozvgiri bekone eshtebahe va zarar mikone...

fardin freshteh saniei

va age khalafe an meyarha ozvgiri bekone eshtebahe va zarar mikone... masalan age kare farhangi ya sinamayi bekhad bekone barkhi meyarha(eteghadat,...) mohem o hayati hastand,amma age donbale amalebanna baraye kare sakhtemani migarde age meyarhaye birabt ra dakhil kone dar vahleye aval vaghte khodesho hadar dade va ba in eshtebahe meyari mitoone afrade nalayeghtari ro entekhab kone ke baz ham dar vahleye aval khodesh zarar mikone (dar sharayete mosavi ke liaghatha barabar ast va baghiye meyarha motefavet ast age modir chenin haghghe salighei ra dashte bashe (azad bashe va mane nashode bashe) ke eshkali nadare chon in hagh behesh dade shode (sarmayeye khodesh ast ...) ama age chenin haghi barash besurate orfi va ghanooni tarif nashode bashe va khalafe an amal konad ke eshtebah karde...) dar morede time footbal ham belakhare ma dar zendegi dar kheili sharayet gharar migirim ke

fardin freshteh saniei

dar morede time footbal ham belakhare ma dar zendegi dar kheili sharayet gharar migirim ke ghanoone az pishtayin shodei nist ya inke nezarati rooye an nist va tasmimgirande khode ma hastim, dar inga ham khoda o vogdan o hagh be ma hokm mikone ke khodeman rah halle dorost o behine o edalat madarane ra entekhab konim va be kasi zolm nakonim va daste khodeman ast ke dictatori konim ya demokrasi(5/6 ya 2/3 ya 1/2+1 ya ...) ya.... hala age gayi dar keshvar ya daneshkade ya gahan chenin osuli raayat nashod va hagh paymal shod ma ta gayi ke dar tavan darim vazife darim ke geloyash beistim(amre be maruf va nahy az monkar) va age dar har gayi az gahan zolm o fesad... bashad bedoone shak kolle systeme gahan (hameye gahan va hameye mardome an ) zarar kardeand... age hichkas kare dorost ra angam nemidahad,beharhal ma khodeman ra dar ekhtiar darim va mitavanim az khodeman shoru konim va hadaghal khodeman kare dorost ra angam bedahim... ba tashakkor fardin