انسان آن است که مشغول باشد!

یک نقل قول می کنم از دکتر شریعتی.اینکه ربطش به آنچه قبلا گفته ام چیست را خودتان دریابید.اگر هم به نظرتان بی ربط آمد مهم نیست.چون شاید خیلی هم مربوط نباشد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

"...اگر در صحنه نیستی هر کجا که خواهی باش.هدف این است که در صنه نباشی دیگر،هر کجا می خواهی باش.و اگر در آنجا که باید شاهد باشی و حاضر،اما نیستی،هر کجا که خواهی باش:چه به شراب نشسته باشی،چه به نماز ایستاده باشی.هر دو یکی است.

برای استعمار،همیشه ترا به زشتی ها دعوت نمی کنند که نفرت زشتی ها ترا فراری دهد و متوجه آنجایی بکند که باید به آنجا متوجه شوی.نه. بر حسب "نهب" تو دعوتت را انتخاب می کنند.گاه ترا دعوت می کنند به "زیبایی ها" برای کشتن یک حق بزرگ،حق یک جامعه،یک انسان،گاه دعوتت می کنند که سرگرم یک حق دیگر باشی،و یک محق دیگر را می کشند.

وقتی در خانه حریقی در گرفته است-دقت کنید-دعوت آن کس که ترا به نماز و دعای با خداوندمی خواند دعوت یک خیانتکار است،چه برسد به کار دیگر!هرگونه توجه دادن به هر چیزی در آنجا-هرچیزی،چه مقدس و چه غیر مقدس- به جز توجه دادن به خاموش کردن حریق توجه دادنی است استحمار گرانه و تگر تو توجه کنی استحمار شده ای خر شده ای ولو با خداوند خودت صحبت کنی،ولو به نامز ایستاده باشی ولو مشغول مطالعه بهترین آثار علمی و ادبی بشوی،یا مشغول یک کشف بزرگ علمی!هر کاذی بکنی و سرت به هر چیزی که گرم بشود طرف تو را دچار استعمار کرده!دیگر رفته ای!..."

(از کتاب خودآگاهی،استحمار  دکتر علی شریعتی)

 

و اینگونه است که باریکی مرز میان درست و نادرست،خوب و بد،از باریکی مو کمتر است.

 

                                                                پایان اپیزود سوم

/ 9 نظر / 3 بازدید
کافه شبانه

قشنگ بود... خيلی کيف کردم... خيلی وقت بود که به حرفات گوش نکرده بودم... حرفای بی مخاطب قشنگت... موفق باشی

نگار نوجوان

شريعتی .. آدم ک.ت.ج ای بود . راستی وبلاگ شما منو ياد مجلاتی ميندازه که در ايران برای کودکان و نوجوانان چاپ ميشه !

tistrya

اونقدر کلمات دکتر شريعتی گويا و مبرهن هست که واقعا نميشه روی اونا بحثی کرد. ولی ما وقتی که خونه داره می سوزه حتی نرفتيم نماز بخونيم. رفتيم و حقایق رو به دروغ هایی آمیختیم و به اونا قداست بخشيديم.پيروز باشيد. پاينده ايران

hossein

يه هفته بود کامم سوخته بود خيلی مطلب نوشتی بليد همه رو بخونم

حسام

ک.ت.ج يعنی چی خانم نگار نوجوان؟! در مورد وبلاگم هم نظر لطفتونه.من نه قصد مجله چاپ کردن دارم نه چیر دیگه ای.من صرفا عقایدم رو می گم.ممنونم که شما هم عقایدتون رو می گید:)

Samaneh

نگار جان ک.ت.ج يعنی چی؟ ربط اين وبلاگ رو هم با مجلاتی که در ايران واسه کودکان و نوجوانان چاپ می شه،بگی ممنون می شم!(آخه به من چه اصلا!عجب پررو هستما!!! مگه وبلاگه منه؟)

بهداد

راستی ٬‌ بد نيس يه نگاه به آرشيو خودت بندازی! پارسال ٬‌ و باز هم کل يوم عاشورا .....

Pooh& Nemat khan

سلام. برای گذراندن لحظاتی پر از احساس به پارک زندگی قدم رنجه بفرماييد . تنها با يک کليک....

Pooh& Nemat khan

سلام. برای گذراندن لحظاتی پر از احساس به پارک زندگی قدم رنجه بفرماييد . تنها با يک کليک....