زلزله ای آمده بود روزی ...

دو هفته گذشت.دو هفته از حادثه ای که تیتر اول اخبار همه دنیا شد سپری شد.از آن موقع تا حالا حرفهایی روی دلم سنگینی می کرد که صلاح نمی دیدم بزنم و وقتی هم خواستم بزنم وقتش را نداشتم.اما الان دلم می خواهد آنچه را نگفتم بگویم.هر چند شاید خیلی هایش را فراموش کرده باشم!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

برای من ایجاد سوال شده است.یک سوال خیلی جدی. چند نفر باید فدا شوند تا قدر یک سر سوزن به فکر حفظ جان انسان ها باشیم؟!در مملکتی که هر ماه(رقم صرفا تخمینی است) یک بر شاید یک بحران داریم-حالا به شکل بلایای طبیعی یا غیر طبیعی-چرا هنوز که هنوز است یک ستاد منظم برای امداد رسانی وجود ندارد؟!چرا هنوز مدیریت بحران نداریم؟!تازه افتخار می کنیم که بعد شش روز حادثه را به کل مهار کردیم.تا کی می خواهیم ایمد به کمک های مردمی ببنیدیم و بعد بگوییم حماسه ملی و افتخار کنیم عجب ملت باحالی هستیم.تا کی خودمان را قرار است گول بزنیم؟!می گویند خوب بحران است دیگر مدیریت منظم و تشکیلاتی ممکن نیست!بله این حرف درست است اما نه در یک کشوری که پر از این بحران هاست.داشتم فکر می کردم اگر ژاپنی ها هم به قدر ما حماقت داشتند چه بلایی سرشان آمده بود؟اینقدر پستیم که حتی از زلزله هم استفاده سیاسی می کنیم!روزنا مه های آن طرف برای این که به دولت و مجلس بتازند و استفاده تبلیغاتی کنند برای انتخابات و روزنامه های آن طرف برای تیتر کردن شخصیت هایی که به بم می روند یا کمک های کشورهای خارجی به خصوص آمریکا برای بهره برداری های آینده.من حالم به هم می خورد وقتی می بینم در یکی از معروف ترین روزنامه های ما چنین می نویسد:"...کسی چه می داند؟شاید جان عزیزان بمی ما فدیه عظیمی بود به برگاه خداوند متعال برای حفظ میهن اسلامی از بلایی بزرگ تر..."(اسم روزنامه را ننوشتم که نگویند به خاطر خصومت شخصی مطلب می نویسد!)و بعد افتخار کنیم که ما ملت متحدی هستیم و به فکر هم و ... .

یا اینکه یک سری می آیند و تقصیر را اصلا گردن جمهوری اسلامی می اندازند و این همه قربانی را نشانی از ناکارآمدی نظام می دانند.اما دوست من اینها هیچ ربطی نه به نظام اسلامی دارد نه به نظام شاهنشاهی نه به هیچی!یادمان نرود زلزله هایی با کشته های بالا در زمان شاه هم مرسوم(!) بود.(مثل همان زلزله بویین زهرا) اکال از جای دیگر است.اشکال از طرز فکر است.اشکال از فراموشی ماست.

همین مردم به فکر هم یادشان می رود.من ،تو، همه!منظورم از فراموش کردن این نیست که یادمان برود چنین واقعه ای رخ داده است یا نه.منظورم این است که همه یادشان می رود که مردمی بودند روزی که زلزله همه چیزشان را بر باد داد.همه یادشان می رود که ممکن است این زلزله روزی خانه خودشان را ویران کند.همه یادشان می رود برای روز مبادا تدارک ببیند.همه یادشان می رود که خانه خود را مقاوم کنند.همه یادشان می رود موسسه ژئو فیزیک چه کرد.همه یادشان می رود چرا خوابگاه نوساز فروریخت.و هزار و یک چیز دیگر.من آتش می گیرم وقتی می شنوم دو شب پیاپی این زلزله پیش لرزه داشته و به شهرداری بم و موسسه ژئو فیزیک اطلاع داده شده بود اما هیچ کس حاضر نشد وضع اضطراری اعلام کند.حداقل یک اخطاری بدهند که مردم هوشیار تر باشند.حالا آیا آن مسئول مربوطه می تواند راحت بخوابد؟!30000 آدم!30000 نفر که تا دیروز نفس می کشیدند امروز زیر خروارها خاک هستند.و حالا ما نشستیم و برایشان دل می سوزانیم و از روی ترحم و برای خفه کردن ندای وجدان خود هم که شده لباس های دست دوم خود را می دهیم که بپوشند که از سرما یخ نزنند یا خیلی لطف کنیم چند هزار تومانی کمک می کنیم.و بعد از دو هفته!همه چیز تمام شده است!انگار نه انگار.چه کسی زلزله بویین زهرا یادش است؟!سیل گلستان؟!زلزله اردبیل و ... چه کسی الان به این فکر می کند که برخی سیل زده های گلستان هنوز در چادر زندگی می کنند یا نه؟!

بیایید اینگونه فکر کنیم این زلزله صرفا یک اخطار بوده است.برای یک زلزله بزرگتر و کسی چه می داند این بار شاید در تهران.ارقام وحشتناک را همه شنیده اید.اما این همه چیز نیست.تا جایی که من میدانم انبار مرکزی حلال احمر روی خطرناک ترین گسل تهران یعنی گسل شهر ری قرار دارد.حساب کنید با وقوع زلزله اولین جاهایی که خراب خواهد شد کجاهاست؟!انبار حلال احمر؟!بیمارستان میلاد؟!منطقه مرکزی تهران که تعداد زیادی بیمارستان در آن قرار دارد؟!خانه من و تو؟!کجا؟!

وقتی دربم زلزله می آید بسیاری از مجروحین به تهران می آیند.اما مجروحین میلیونی تهران به کجا برده خواهند شد؟!با چه وسیله ای اصلا؟!وقتی باند فرودگاه مهرآباد ترک می خورد؟!وقتی اتوبان کرج زیر و رو می شود؟!وقتی راه ارتباطی فرودگاه امام خمینی با شهر مسدود است؟!وقتی راه های شرق تهران کاملا خراب شده اند؟!در ضمن وقتی جای دیگری زلزله می آید،حتی برای این مدیریت ضعیف هم به هر حال رییسی هست که کارها را منظم کنید:رییس حلال احمری،وزیری،رییس جمهوری رهبری کسی.اما اگر همه این افراد آن موقع جزو قربانیان حادثه باشند چه؟!(سوای این مطلب که ممکن است بگویید ای بابا اقامتگاه آنها ضد زلزله که هیچی ضد بمب اتم است!)کسی نیست که فرمان بدهد.پایتختی موجود نخواهد بود.آن موقع چه کسی ایران را اداره خواهد کرد.خنده دار است نه؟!همه اینها تبعات یک زلزله ساده است.زلزله ای که تنها اینجا نمی آید ژاپن هم زلزله می آید.آمریکا هم زلزله می آید.همه جا زلزله می آید اما تنها جایی که کشته می دهد ایران است وکشورهایی نظیر ایران.

سرتان را درد آوردم.حرفهایم همه اش درد دل هایی بود روی دلم سنگینی می کرد.اگر بی ربط و گسسته حرف زدم ببخشید.

/ 10 نظر / 3 بازدید
Viola

آره..حقیقت تلخيه..!

ghachaghchi

الان مگه کی داره حکومت می کنه که بعدا نيست؟چه کاری ميشه با اين شهر بی قواره کرد که هر کی هر جا دستش رسيده برج زده رفته بالا؟حلال احمر سگ کيه وقتی هممون داريم تو آتيش لوله های بدون استاندارد گاز کباب ميشيم؟همين الانش رفتی اون پايينا ببينی چه خبره؟!!هنوز مردم با ماشين تهران ط دارن مسافرکشی می کنن!!!چرا به زلزله بدبخت گير ميدی؟!!زلزله تو اين مملکت برکته همونطور که جنگ بود!!!افغانستان حقش بود مام حقمونه هر بلايی که سرمون مياد!!خودم کردم که لعنت....همه جای دنيا به عقاشون رسيده کارارو تقسيم کنن که هر کر به يه گوشه برسه!!مث اينجا نيس که هنوز برای نماينده فرستادن کميتمون لنگه!!بازم بگم؟!

حسام

آقا من نوکرتم!يه صلوات بفرست !يه آبی به صورتت بزن!توکه توپت از منم پرتره!

s.s

khodaaye man key gharaare irane maa yek ruze aaraamesh va solh ro tajrobe kone?cheraa maa irani haa baayad dur az ham...az nazare fekri va joghraafiyaaie zendegi konim va bemirim va hamishe dar aarezuye ruzi baashim ke maa ham yek ruz mesle mardome japon va malesi shademaane zire aasemune keshvare khodemun nafas bekeshim?...

بهداد

فکر ميکنم که الان نصف بيشتر آدما منتظرن تو تهران يه حادثه بياد ٬ بعد يه کاريش بکنن!! الان اين بافت شهريو اصلا کاريش نميشه کرد !! در مورد پيش لرزه هم باهات خيلی موافق نيستم . همين چند روز پيش بود که مردم مسجد سليمان و ايذه ٬ با وقوع حداقل ۳۰ زلزله کوچيک ٬ از ترس يک زمين لرزه مشابه بم ٬ يک هفته بيرون از خونه هاشون تا سر مرگ ترسيدند...علی رغم اینکه ژئو فیزیک اعلام کرد که هیچ جای نگرانی نیست ........ يک موضوع بی ربط هم اينه که شنيدم که کريس داره آلبوم جديد ميده ...

Hessam

راجع به پيش لرزه: من هم بودم شايد به سازمان ژئو فيزيک اعتماد نمی کردم.(نه به خاطر واقعه بم صرفا به اين خاطر که در اين شرايط به هيچ کس اعتماد ندارم) و به نظرم خيلی بهتر است که مردم ايذه شب را در خيايبان بخوابند تا زير آوار.به نظرت بم هم اينجوری می بود بهتر نبود؟! و نکته بعدی اينکه نمی دونی کی آلبومش مياد!؟هر کی گرفت من می خواهم!

baran

راستی همه ما داريم درد ها رو ميگيم و به درمان ها فکر نمی کنيم! واقعا راه حلی دارين؟؟ اگه تو تهران چنين اتفاقی بيفته چی؟؟؟ اصلا اگه وقتی چنين اتفاقی توی تهران افتاد يکی از ما اون موقع يکی از مسوولان مملکت باشيم چی؟ خب مثل بقيه از فرصت سو استفاده می کنيم؟؟؟؟ گل زرد و گل زرد و گل زرد بيا با هم بناليم از سر درد عنان تا در کف نامردمان است ستم با مرد خواهد کرد نامرد(سايه) اميدوارم موفق باشيد باران

baran

يه نکته جالب تر: بيشتر از ۵۰۰۰۰پتو فرستادن ايران. فقط صليب سرخ ۲۰۰۰۰ تا فرستاده. ولی از يک منبع خيلی خيلی موثق خبر دارم که به هر ۱۰ نفر ۳ تا پتو دادن!!!!! باورش برام سخت بود قبل از اين اتفاق: روز پاتختی يکی از اشنا های ما يکی يه پتو کادو اورده بود. وقتی بازش کردن روی يه کاغذ روش نوشته شده بود برای کمک به زلزله زدگان و جالب اينجاست که اون شخص اون پتو رو از يک مغازه خريده بود!!! از اون جالب تر: تمام چادر های مجهزی که کشور های خارجی برای ايران فرستادن توی بازار هر کدوم حدود يک ميليون تومان فروخته ميشه!!!!! همه ميگن .همه....... ولی کو پاسخگو توی هفته اول روزنامه شرق گزارش های عجيبی چاپ کرد . هر چی بگيم باز هم عجيب ترش هست!!

Hessam

در مورد راه حل ها مفصل خواهم نوشت.اگر حالش باشد.

white planet

انتظار داريد سازمان ژئو فيزيک بگه جای نگرانی هست که توی شهر آشوب راه بيفته؟!!!!عمرتنا!!موفق باشيد