باج

باج دادن نقش مهمی را در زندگی روزمره ایفا می کند. اشتباه نکنید! منظورم باج دادن به افراد دیگر، دولت های دیگر و هر چیز دیگری نیست. منظورم باج دادن به خودمان است.

کافی است به رفتارهای روزمره خودتان دقت کنید. خوب که در آنها دقیق شوید می بینید چقدرشان باج است. باج به خودمان. به وجدانمان. به اندرونمان. صرفا برای اینکه کارهایی که دلمان می خواهد را انجام دهیم. باج دادن کار ساده ای است. کافی است بدانید وجدانتان چه کارهایی را درست می پندارد. با همان کارها خرش کنید! بر فرض اگر شما دزد سر گردنه هستید و نمی توانید با وجدانتان کنار بیایید - چرا که وجدانتان دزدی را کار بدی می داند ولی کمک به دیگران را کار خوبی - درصدی از پولی که می دزدید را بین فقرا خیرات کنید. به همین راحتی می توانید هم دزدی کنید هم وجدان آسوده ای داشته باشید.

از طرفی وقتی جامعه ای مذهبی شد، باج ها هم شکل مذهب به خودشان می گیرند. مثلا فرض کنید شما آدمی  هستید که در طول روز هر غلطی دلتان خواسته است کرده اید. اما وجدان مذهبی شما آسوده نیست. چرا که انجام دادن هر غلط دلخواهی اصولا با فلسفه وجدان جور در نمی آید وای به وقتی که مذهبی هم باشد! اما غصه ندارد! می توانید هر دوی این قابلیت ها را کنار هم داشته باشید: وجدان آسوده و انجام هر غلطی را! کافی است باج دادن به وجدانتان را بلد باشید. مگر نه اینکه وجدانتان مذهبی است؟ خوب نمازتان را اول وقت بخوانید. نافله را هم اگر بتوانید که محشر است. یادتان نرود «صاد» های نمازتان را غلیظ ادا کنید که تاثیر مفیدی دارد. به این ترتیب شب سر راحت بر بالین می گذارید و حتی اکر کار خود را درست انجام داده باشید یک طورهایی شب دلتان از اینکه عجب ادم خوب و بهشتی ای هستید غنج می زند و به نوعی طلب کار خدا هم هستید!

ماجرای ما و مراسم محرم، شب قدر، آخر صفر و ... هم ماجرای باج است. باج ما به خودمان. به وجدان خودمان. باجی است که می دهیم تا چهره حقیقت - که همان چهره ی کریه خودمان باشد - را نبینیم. چشممان را می بندیم آن هم با آسودگی. حتی آنهایی که قرار است از ما بیشتر بفهمند هم چشممان را می بندند و اینکه جوانان شب ها به تکایا می آیند را معجزه امام حسین می انگارند و ترجیح می دهند‌ان را به عنوان کرامتی از کرامات امام تصور کنند تا اینکه با حقیقت روبرو شوند.

باج دادن البته منافعی هم دارد. هم از نظر فردی هم از نظر جمعی. مهم ترین آنها این است که پتانسیل خوبی ایجاد می کند. حسابش را بکنید این هم آدم که آمده اند باج بدهند در یکجا جمعند. محض رضای خدا اگر یک حرف حسابی هم بشنوند چقدر به نفع است؟! حرف حسابی منظورم صرفا آیه و حدیث و ... نیست. هر حرف حسابی! حتی اگر پیام تبلیغاتی شرکت گاز باشد مبنی بر اینکه صرفه جویی هنره!

ولی باج دادن زیان بسیار بزرگی هم دارد. آن هم این است وقتی فردی به خودش باج می دهد نمی تواند رشد کند. نمی تواند گنده شود. لازمه ی گنده شدن داشتن وجدان بیداری است که نیش بزند. نگذارد تو هر غلطی دلت خواست بکنی. تلخ باشد و گزنده. نه یک وجدان خمار بی آزار! با داشتن وجدان گزنده است که فرد گنده می شود. و تا وقتی وجدان ها خواب است، افراد دور و برمان کوچک و کوتولی می مانند (می مانیم! کما اینکه مانده ایم!)

اگر افراد باج دادن را کنار بگذارند، تعدادی شان دیگر به هیچ چیز بند نخواهند بود. به همین دلیل است که بعضی - من جمله همان ها که قرار است بیشتر از ما بفهمند - ترجیح می دهند چشمانشان را هم بگذارند تا همین بند نازک هم قطع نشود. می فهمم دغدغه شان را. اگر این بندک قطع شود آبروی آن ها هم رفته است.  اما همه این طور نیستند. تعداد دیگری از افراد هم هستند که وقتی باج دادن را کنار گذاشتند اوج می گیرند.

سیاست های کلان به کنار که ایجاب می کند همین بندک حفظ شود. خودمان به طور فردی به خودمان باج ندهیم. حداقل به یک هفته امتحانش که می ارزد. یک هفته بدون باج. بدون کارهای قراردادی و عادتی همیشگی. بدون آنجه که فرقش برای ما با ۴شنبه سوری در این است که نارنجک پرتاب نمی کنیم. بدون مخدر. بدون باج!

/ 9 نظر / 4 بازدید
آريانا

یکی از دوستای مامانم بهش گفته بود که من گاهی سوار اتوبوس می شم تا مردمو درک کنم! احتمالاً بعدشم احساسی سراسر رضایت پیدا می کرد. ما هم خیلی وقتا ممکنه همچین حسی پیدا کنیم که یه کار خوبی رو حتی با نیت پاک انجام بدیم ولی در واقع بعدش یه منتی سر بقیه گذاشتیمو یه کلاهی سر خودمون یعنی در باطن آنقدر کار خودمونو بزرگ می کنیم که تا مدتها مبهوت و تحت تاثیر خیر خواهی خودمون میمونیم اینم میشه همون باج دادن به خودمونه البته به تعبیر حسام خان. ( این مثال اولش یه چیز مسخره بود ولی چون یادم اومد نوشتم از کارای خودمم اتفاقاً یه چیزی یادم اومد .)

حسام

اتفاقا مثال خوبی به نظرم. مثال هايی از اين دست و به ظاهر بی اهميت در رفتار روزمره ما آسان تر است.

vb

من هميشه به اين جمله های کلی و تعميم دادن ها ترديد دارم..شايد بعضی چيزها يا کارها يا اعتقادات ما هميشه باج بوده است و سرپوشی برای چهره ی واقعی مان ...ولی..اين رو نبايد به محرم تعميم داد..نه!؟ درسته که بيش از هر زمان ديگه ای به چشم مياد ولی به نظر من اين تعميم دادن ها و کلي گويی ها مشکلی را حل نمی کند...فکر می کنم ميشه از زاويه ی خوب هم نگاه کرد..

حسام

آره تعميم دادن کلا هميشه کار خوبی نيست و به مسائل از زاويه ی خوب هم ميشه نگاه کرد. اما به طور خاص عقيده دارم اين مسئله اگر يک جا به شدت مطرح باشه محرمه. محرم جنبه های خوب داره. منکرشون نيستم. اما نوع برخورد ما با محرم باعث ميشه جنبه های خوبش کمتر به چشم بيايند.

mht

نيازهای روانی افراد جايی به هم گره ميخورد وخود را نشان ميدهد .محرم زمان مناسبی است. من خود نميدانم چرا اين حسين همه ی فضيلتها نه يک عاشورا که هر سال تاريخ بايد به قتلگاه جهل ها و نفاقها و بدعتها برود و شهید هر ساله ی تاریخ بشود.ولی حق نداریم این اشکها(که ایمان دارم در محرم قیمتی ترند) را پاسخ وجدان خاموش به هر غلط کردن آدمها بدانیم. و هر بی اعتنایی دال بر اعتنا به امر دیگر در جای دیگر است (بقول سروش) فکر کن که چرا به این سمت روانه شده ایم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در هر حال اين مردم خود را متعلق به امام حسين ميدانند و اکثريت هم دست بازی برای هر غلطی ندارند. هر کس به وسع جام خودش از شراب رحمت مولايمان ميچشد. لا يکلف الله ...را هم که شنيده ايد.

حسام

منظور از هر غلطی لزوما زن بارگی و شراب خواری و اين جور مصاديق فحشا نيست. منظور دروغ گويی است. غيبت است. رشوه خواری است. شما حساب کنيد گناه هر دروغ از زنا بيشتر است يا کمتر؟ اما قبح آن چه؟ در ضمن همه ی حرف من هم همين است: لا يکلف الله نفسا الا وسعها. به نظر شما وسع ما همين حد است؟ اگر همين حد است وا اسفاه از نام انسان که بر ما نهاده اند چه وسع انسان با تکرار عمل بيشتر می شود اما وسع ما هر ساله کم و کمتر. و اگر وسع ما بيشتر است وای بر ما از روزی که حساب ازمان برکشند که چرا به قدر وسع خود عمل نکرديد.

mht

البته من هم منظورم اين مصادیق فحشا نبود.من هم مثل شما قبول دارم که بين موجود ما و مطلوب ما فاصله ی زيادی است.وسع ما هم همين حده .اگر بيشتر بود ما متفاوت با اينکه حالا هستيم بوديم.ما نبايد توقع داشته باشيم محرم يه ملتی را تکان بدهد.کما اينکه بعد از شب قدر کسی عميقا متحول نميشه.تاريخ بعد از عاشورا هم اين رو ثابت کرده. تا سالها بعد از واقعه ی تلخ حکومت تغيير نکرده. پس یه نکته ای هست .این که در کل تاریخ همه خوب و بد را میشناسند.ولی وقتی در کوفه میبنند انسان واجب الحرمتی مثل پسر فاطمه سرش بالای نیزه باقی که جای خود.حکایت ما هم همینه.اگه حرف از حریت و عدالت و اسلام بشود اذهان به که وچه فکر میکنند؟ بطور ساده يه بچه اگه بد تربيت بشه مقصر اون بچه يا پدر و مادرش؟ بی تعصب فکر ميکنم ما هم از اين شناخت بدنبال آرمانی برای قياس هستيم.بين آنچه که خداوند از وسع شما خواسته با آنچه که شما از وسعت توقع داری (نه آنی که هست)فاصله ايست بنام رحمت.به وسعت سخت نگير.انا اطعنا سادتناو...

mht

من فکر کردم اولی نرسيد.بهترش رو نوشتم. لطفا اگه امکانش هست جاهاشون رو عوض کنيد.به خاطر آيه اش. زياده روی بود.

حسام

دوميش رو فکر کردم کپی اوليه پاک کردم! اگر ممکنه دوباره بفرستيد. شرمنده از اشتباه پيش آمده.