نظام آموزشی

بعدازیک غیبت نسبتا طولانی دوباره برگشتم! حالا چرا دراین مدت چیزی ننوشتم بماند.اما چیزی که الان می خواهم در موردش بنویسم نظام آموزشی ایران است.البته منظورم نظام جدید یا قدیم و ... نیست.منظور من به طور کلی شیوه آموزش علوم به دانش آموزان است.

در سیستمی که هم اکنون برای آموزش به کار می رود،دانش آموز به انباره ای از اطلاعات تبدیل می شود بدون آنکه بتواند از آموخته های نسبتا زیادش استفاده ای بکند.یعنی دانش آموزان از نبود عنصر مهمی به نام خلاقیت رنج می برند و دقیقا آنچه نظام آموزشی (به خصوص در سطوح پایین تر) ایران را از کشورهای پیشرفته متمایز می کند همین است.حتما شنیده اید که آموزش دبیرستانی یا راهنمایی یا دبستان ما بسیار به اصطلاح پیشرفته تر از کشورهای دیگر است.ملاک ارزیابی این گفته هم این است که یک دانش آموز ما که اینجا کلاس پنجم است وقتی به کشور دیگری می رود بعضا سر کلاسی هم تراز با دوم راهنمایی ما می نشیند نه پنجم!اما آنچه این وسط از یاد می رود این است که آنچه باعث این قضیه می شود نه سیستم آموزش ما بلکه میزان اطلاعاتی است که به یک دانش آموز می دهیم.درست بر عکس ما آنها اطلاعات کمتری وارد ذهن دانش آموز می کنند اما آنچه به او یاد می دهند نحوه فکر کردن،استدلال و نتیجه گیری است.در حقیقت ما ماهی را می دهیم و آنها ماهیگیری را.متاسفانه دانش آموزان ما عادت کرده اند که سر کلاس بنشینند و دروسی را که توسط معلم جویده شده در دهان خود بگذارند.برای امتحان هم همه آنچه را که حفظ کرده اند پس دهند حتی اثبات قضیه های هندسه.نکته تاثر برانگیز تر هم اینجاست که نحوه برگزاری امتحانات هم دقیقا به این گونه است که دانش آموز اگر هم نخواهد مجبور به این کار است.(کنکور یا امتحانات نهایی را در نظر آورید)

اصولا چیزی به نام سوال پرسیدن معنی ندارد.هم دانش آموز و هم استاد مایلند که وقت کلاس را بگذرانند و زودتر سر وته قضیه را هم بیاورند.چیزی که در سطح مدارس و دبیرستانها دیده می شود عدم علاقه دانش آموزان به یاد گیری و دروس است و این وسط من البته حق را به دانش آموز می دهم. شاید یکی از دلایل این امر عدم اطلاع کافی از هدف یادگیری است.دانش آکوز به مدرسه می رود چون بقیه می روند به همین راحتی.وقتی که او رابطه دروسی را که یاد می گیرد با زندگی روزمره اش درنیابد مسلما انگیزه ای وجود نخواهد داشت.اصولا در این مواقع دلخوش کردن او به آینده هم بی معنی است.*بگذریم که در خیلی از موارد علی الخصوص دروس عمومی ربط مستقیمی وجود ندارد به خصوص در دروسی مثل عربی یا زبان.و این می شود که دانش آموز بی انگیزه فقط به قصد نمره درس می خواند(تازه اگر بخواند!)و در نهایت هم درست مثل یک طوطی وارد دانشگاه می شود و دوباره دروس تکراری را به همان شیوه(البته تقریبا) می خواند و ...

شاید اگرروزی محتوای کتب درسی به نحوی تغییر کند که اندکی بیشتر با زندگی ما مرتبط باشد وضع اندکی بهتر خواهد شد.اما این باز هم کل قضیه نیست.به نظر من تا وقتی روحیه "سوال" را در ذهن دانش آموزان خود جا نیندازیم هیچ فرقی حاصل نمی شود.چرا که تا وقتی سوال نباشد نه اختراعی هست نه ابتکاری و نه به طور کلی پیشرفتی.می شود همین که 20 سال آموزش می دهیم و بعد وقتی فرد فارغ التحصیل می شود تا برود و کار کند گیج می ماند یا اگر کاری هم انجام دهد صرفا پیاده سازی محفوظات است یا به عبارتی آنچه قبلا هم انجام شده است بدون هیچ ابتکاری.

شاید اولین پله ترقی هم همین باشد!

پی نوشت اول:هرچه گفتم مربوط به زمان تحصیل خودم بود در مقاطع پایین تر یعنی حدود دو سال پیش.ممکن است در طول این مدت تغییراتی هم انجام شده باشد که امیدوارم(و البته شنیدم یک سری اقدامات صورت گرفته است)

(*)پی نوشت 2:اینکه می گویم دلشان را به آینده خوش نکنید برای این است که می شوند مثل ما!تا وقتی دبیرستان بودیم بعضی ها می گفتند بچه دبیرستانی که مار پژوهشی نمی کند.اصلا ارزش ندارد.به درد علم هم که نمی خورد.بچه دبیرستانی باید درسش را بخواند برای کنکور بعد که وارد دانشگاه شد آنجا در رشته مورد علاقه اش تحصیل کند و پژوهش نماید!وارد دانشگاه که شدیم گفتیم آخ جون راحت شدیم.دوباره بعضی ها گفتند یعنی چه!؟بچه ترم اولی را چه به این کارها!یک دانشجویخوب یعنی دانشجویی با نمرات خوب و برای خوب نمره گرفتن و تاپ! شدن باید حسابی درس خواند(خر زد!) پس درستان را بخوانید که بعدش بروید دانشگاههای خارجی و آنجا پژوهش کنید!مطمئنم اگر آنجا هم برویم یک بامبولی درست می شود!برای این می گویم که دلتان را صابون نزنید و از هر فرصتی نهایت بهره را ببرید.

/ 22 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

شما از کدوم قسمت نوشته های من استنباط کردی که من گفته باشم «اونا نظام آموزشی غلطی دارن»؟!!!

karo

می دونيد تقصير از ماست اگر از همان ابتدا جلوی معلم و مدرسه محکم می ايستاديم اين طور نميشد اين نظام نظام اموزشی نيست نظام رفع تکليف توهين به دانش اموز ودزديدن افتخارات است

حسام

بله مريم خانم حق با شما بود نظرتان را کامل نخوانده بودم.البته به عمد نبود بلکه به علت خستگی مفرط ناشی از مسائلی بود.برای اين کارم عذر می خواهم و آن نظر عجولانه خودم را حذف کردم.

حسام

ابله تقصير ما هم هست وقتی يک استاد علاقمند هم پيده شود(مثل استاد زبان ما)ببيند دانش آموزان پايه نيستند دلسرد می شود.

محسن

حواستو بده حسام جون که هم داره غلطهای املاييت زياد ميشه...!! جون هر کی دوست داری اين دفعه دعوا راه ننداز که اصلا حال و حوصله نداريم ها!!!

nakisa

فکرش رو بکنيد الان که نظام ما اينطوريه امه توش موندن فردا که بخوان سختترش کن چی پيش مياد؟؟؟؟!!!!!!!!

s.s

سلام حسام(نويسنده وبلاگو ميگم ها!) من کاملا با نظرت در مورد نظام اموزشی ايران موافقم.و ميشه گفت اغلب در مورد اين مسله بغرنج که اينده همه ما رو تحت الشعاع قرار داده فکر ميکنم.در مورد خود من وضع خيلی اسفناک شده امسال ميدونی چرا؟ من همه ۱۲ سالو مثل بقيه با شيوه اينا درس خوندم...يعنی چارهای هم نبود...همه از من اينو ميخواستن...منم اميدوار بودم به خودم که حداقل ظاهر هرچی باشه من خودم که مفهومی دارم واسه خودم ميخونم...نمره رو هم با حفظ کردن جزوه معلم ميگرفتم...ولی خيلی خوش خيال بودم ...کنکور تو رشته ای که هميشه ميخواستم قبوت شدم ولی ديگه نميتونم اين وضعو تحمل کنم...چون دانشگاه هم عين دبيرستان بود!!!!!!!! هرچقدر سعی ميکنم و مفهومی بخونم از امتحانات ترم عقب ميافتم...اين نظام اموزشی کار خودشو کرده...الان من خيلی سر در گمم...اين خيلی بده! خيلی طول ميکشه اين سيستم تغيير کنه شايد ۱۰۰ سال.

محسن

ای باباااا...(من به جای حسام جواب ميدم!) چقدر سخت ميگیری اس اس جون!! بابا می خونیم و پاس می کنیم دیگه...(شایدم پاس نشد!)حالا تو اول نمره رو بیار....حالا بعدا در مورد مفهومی بحث می نماییم!!! در مورد حرف نکیسا هم باید بگم (نظر شخصی نه حسام!!) که یا دانشجویی که بیخی بابا...یا دانش آموزی که به هر طریق شده عوضش کن!!

بهداد

به طور کاملا اتفاقی ياد کليپ

nakisa

ببخشيد من نفهميدم چی عوض کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟/