انتخابات

یک انتخابات دیگر در کشور ما برگزار شد و تمام شد و این بار (هم!)شاید بشود گفت یک نتیجه عجیب به دست آمد.هرچند به نظر من خیلی هم عجیب نبود.از این نظر خیلی عجیب نبود که انتظار داشتم مثلا در تهران اکثریت را اقلیت امروز کسب کند اما اینکه عجیب بود این بود هر 15 (یا 14)کرسی را کسب کنند.فکر می کنم انتخابات در ایران به این صورت درآمده که هر کس با قبلی متفاوت باشد رای میاورد.یعنی مردم صرفا به کسی به این دلیل رای می دهند که با قبلی فرق دارد و چون قبلی را بد می دانستند،امیدوارند که این یکی بهتر باشد به عبارت بهتربا آزمون و خطا کار می کنند.(حالا نمی دانم می شود کشارکت 30 درصدی را به حساب کل مردم تهران گذاشت یا نه.اما به نظر من آنها که رای ندادند دیگر حقی برای اعتراض کردن ندارند.)اما به هرحال به نظر من این انتخابات نشان می دهد حداقل 30 درصد مردم تهران از یک سری کارهایی خسته شده اند.اینکه چرا میزان مشارکت مردم پایین بود و چرا نتایج با انتظارات تفاوت داشت را باید تحلیل کرد که کار من نیست.شاید عده ای بگویند مردم به نظام نه داده اند،یک سری شاید مهم نبودن انتخابات را بهانه کنند،یک سری خسته از این بازیها و هر علت دیگر به هر حال بی دلیل نیست.
نکته ی دیگر این است که این نتیجه شاید باعث شود یک تلنگری بخوریم و یک مقدار در رویه خود تجدید نظر کنیم.فکر کنم بهترین کار این است که قواعد بازی را رعایت کرده و بازنده خوبی باشیم.یعنی باخت را بپذیریم و بدون کارشکنی در امور رقیب یک رقابت سالم را پایه ریزی کنیم و به بقیه یاد بدهیم که بازنده بودن هم قواعدی دارد.به عبارت بهتر این بار درس عملی اخلاق بدهیم(چیزی که خوشبختانه دیده شده در این چند روزه از سران احزاب به اصطلاح بازنده).اما متاسفانه باز یک سری از اطرافیان را می بینم که چون از نتیجه ناراحت هستند شاکی می شوند و می گویند گندش را درآورده اند و این حرفها.به نظر من به جای عصبانی شدن بهتر است به رای مردم احترام بگذاریم و فقط شعار ندهیم که میزان رای ملت است و مردم هر چه بخواهند همان است.عمل هم بکنیم(مثل احترام گذاشتن به حرف داور در فوتبال!)سعی کنیم از شکست درس بگیریم و با اصلاح رفتار خود موفقیت های بهتری را در آینده کسب کنیم.درس گرفتن از شکست هنری است که به این راحتی ها به دست نمی آید و همه آن را بلد نیستند.به هر حال باز هم می گویم تحلیل نتایج را باید اهل فن انجام دهند اما من با لشخصه فکر نمی کنم نتایج واقعی این باشد.هر چند که خیلی هم نباید از این نتیجه دور باشد اما معتقدم این نتیجه گویای همه چیز نیست.مهم ترین چیز به نظر من الان عمل کردن به همه آن چیزهاییست که خود روزی گله مند بودیم که اقلیت چرا انجام نمی دهد و باید انجام دهد.شاید شرایط الان ما مقداری شبیه شرایط آن موقع آنها باشد پس خیلی خوب است که به حرفهای خود عمل کنیم و بدین وسیله جلب اعتماد کنیم.

/ 7 نظر / 3 بازدید
هومن

حسام اصلا حوصله تايپ ندارم بيا شفاها روشنت كنم

مصطفی

سلام ... مي توان انتخابات اخير را نقطه شروعی برای ايجاد تحولات جدی در وضعيت ايران در تمام جوانب دانست . تقريبا مانند ۶ سال پيش يعنی زمانيکه آقای خاتمی با رايی خيره کننده وارد صحنه رياست جمهوری شد و با شعاری جذاب و جامع مثل اصلاحات کار خود را شروع کرد . دادن اين شعار به مردم اميد بهتر شدن وضعيت معاش خود را داد و بهمين خاطر آنها در انتخابات بعدی با پشتيبانی از اين روند به احزاب حامی دولت دوم خرداد رای دادند و اين باعث شد تا کرسيهای مجلس و شوراهای شهری در اختيار آنها در آيد . اما پس از گذشت ۶سال از آن موقع و با بدتر شدن وضعيت مردم (و به نظر بنده ۶ سال در جا زدن) ممکن است مردم به آنجا رسيده اند که دولت پيشين بسيار موفق تر از دولت فعلی بوده و اين آزمون سراسر خطا بوده است (البته نبايد منکر برخی پيشرفت ها بود...) .و حالا ميتوان اميد داشت با اين اعتراض عمومی (که ميتوان آنرا یا در قالب رای ندادن و يا رای دادن به جناح مخالف دانست) دولتمردان به اين نتيجه برسند که مقام هميشگی نبوده و گذراست و فقط در صورت خدمت به مردم است که ميتوان آنرا حفظ کرد و به نيکی در يادها ماند.

Hessam

البته من خودم با نظر مصطفی موافق نيستم.به نظر من آنچه دولت فعلی انجام می دهد نتيجه اصلی اش را ما چند سال بعد و حتی در زمان دولت آينده می بينيم.چيزی که فکر می کنم در زمان دولت قبلی هم رخ داد و به نظر من بسياری از مشکلات الان ريشه در گذشته دارند.البته بنده به هيچ وجه نمی خواهم دست آوردهای دولت گذشته را هم زير سوال ببرم.اما فکر می کنم انصاف همه جا لازم است.چه مورد قضاوت شاه باشد چه رييس جمهور چه همسايه و ...

مصطفی

من فقط به سخنی از آقای خاتمی بسنده می کنم که گفتند : اگر نبود کارهایی که دولت قبلی انجام داد ، الان وضعیت کشور خیلی بدتر بود. ( منتظر قضاوت شما در چند سال آینده هستم )

Hessam

بابا منم که گفتم منکر فعاليت های مثبت دولت قبلی نمی شوم.اما آيا ايرادهای بزرگی هم نداشته است!؟

مصطفی

حکومت بی عیب و نقص فقط از آن امام معصوم است و بس و کاملترین نمونه آن حکومت علوی است . هیچ حکومت دیگری بدون عیب نیست مهم مقایصه عملکرد هاست . اصلا ملت ما به امید بهتر شدن اوضاع سراغ دولت ۲ خرداد رفتند . آقا حسام خیلی مخلصما ـ

Hessam

در زمينه مقايسه عملکردها به نظر من متخصصان بايد نظر دهند منم آنچه گفتم فقط برداشت و نظر خودم بود.در ضمن مصطفی جان ما بيشتر مخلصتيم!