بنزین خطرناکه حسن! خیلی خطرناکه!

بالاخره بنزین سهمیه بندی شد. خوب یا بد روشش را کار ندارم اما با کلیت تدوین استراتژی برای کاهش مصرف بنزین موافقم و به نظرم اتفاق فرخنده ای است و یک روزی باید می افتاد.

منتها از آن جایی که ملت ایران عادت کرده اند به هر چیزی اعتراض داشته باشند اینجا هم بیکار ننشستند. اعتراض کردند آن هم چه اعتراضی! صف بستند برای بنزین. بعد حوصله شان سر رفت در خیابان راه افتادند و بع هم محض شئخی یک تعداد پمپ بنزین را آتش زدند. امروز هم که یک اس ام اس از یکی از دوستانم به دستم رسید مبنی بر فراخوان اعتصاب همگانی در روز ۹ تیر در اعتراض به سهمیه بندی و اینکه آزاد نمی فروشند و چه و چه.

اینکه چرا ملت می ریزند در خیابان یا پمپ بنزین آتش می زنند را نمی دانم. نمی دانم برای این است که به روشش ایراد دارند یا به اصل طرحش یا به گرانی یا به چیزهای دیگر (که فکر می کنم خیلی ها مشکلشان با اصلش باشد چون بنزین گران هم می شد همین آش بود و همین کاسه). اما هر چه که هست یک نتیجه می توان از این اتفاقات گرفت. تا وقتی مردم این طوری باشند امثال احمدی نژاد هم با وعده های ارزانی و پول نفت و ... به راحتی رییس جمهور می شوند. و برنامه ریزی از نوع دراز مدت و کوتاه مدتش محلی از اعراب نخواهد داشت. من اگر جای احمدی نژاد و مجلس بودم به هر نحوی بنزین را دوباره می کردم لیتری ۸۰ تومان تا بقایم تضمین شده باشد. اگر بنزین به قیمت قبل بر نگشت واقعا تحسینشان می کنم که مقاومت کردند.

راستش من متخصص اقتصاد و این طور برنامه ها نیستم که بخواهم قضاوت کنم این روش خوب است یا نه. جور دیگر عمل می کردند بهتر می بود یا نه. اما هر چه که هست همین که شروع کرده اند به نظرم جای خوشحالی است. چون اگر منتظر باشی که همه را راضی کنی عمرا تا صد سال دیگر هم به نتیجه نمی رسی! نمونه اش را هم در همان برنامه شب شیشه ای که آقای توکلی آمده بود می شد دید. هر راهی ارائه دهی خوبی ها و بدی های خودش را دارد. هیچ راه کاملی وجود ندارد که بتواند همه ی چیزهای خوب را داشته باشد و از همه ی عیوب بری باشد. همیشه به قول دوستان مهندسمان یک trade off ای وجود دارد. منتها ما همیشه به دنبال پیدا کردن آن راه حل کامل هستیم و برای همین از کار مهم تر که انتخاب راهی است که مینی موم هزینه و بیشترین بهره را داشته باشد غافل می مانیم. اینکه این راه کدام است پیدا کردنش بماند به عهده اقتصاد دانان و سیاست مداران عزیز.

خلاصه اینکه من با کلیت قضیه موافقم که راهی پیدا شود مصرف بنزین کاهش یابد. و این عادت همیشگی ایرانی جماعت را که به رنگ بند تنبان همسایه شان هم معترضند نمی پسندم.  (باحالیش این است که سر چیزهای مهم تر اعتراض نمی شود. سر چیزهایی که در نهایت نافع است اعتراض صورت می گیرد!)

این هم چند تا عکس از ماجراهای دیشب که آتش یکیش به پمپ بنزین محل ما هم گرفت!

10_8604060118_L600.jpg

 62589_.jpg

273872_orig.jpg

/ 33 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

الان که فکر می کنم می بينم حق با شماست. می توان داده های آماری خوبی راجع به بخش اقتصادی قضيه به دست آورد. حالا نه با دقت ۱۰۰ درصد ولی فکر می کنم دقتش آن قدر بالا باشد که اطلاعات معنا داری به دست دهد.

س ه

من هم با اصل قضيه کاملا موافقم و به نظرم سهميه بندی راه خوبی برای حل بسياری از مشکلات است. با اين که مردم ايران دوست دارند به همه چيز اعتراض کنن هم موافقم٬ متاسفانه خيلی از مردم ما فقط و فقط به راحتی همين لحظه خودشان فکر می کنن.

س ه

فقط به نظرم اين وسط يک اشتباه خيلی بد صورت گرفته و آن هم سهميه ماشين های دوگانه سوزه. با اين کار اولا به خاطر کم بودن پمپ های گاز پدر همه‌ی دوگانه سوزها رو در آورده اند (مخصوصا تاکسی ها را) و ثانيا به جای تشويق مردم به خريدن ماشين های دوگانه سوز آنها را از اين کار منصرف می کنن.

س ه

خوب الحمدلله مشکل ما حل شد

حامد

من الان اینو دیدم متنتو حسام، کامنت ها رو هم تا اونجا که حال و حوصله داشتم خوندم. با آقای مهرداد موافقم حسام... ببین تو اون کشورهایی که الگوی مصرف درسته، کی اینکارو کرده؟ یه مشت دلقک تو تلویزیون؟... یا نه از آبا و اجدادشون یاد گرفتن که درست مصرف کنن تا هزینه کمتری بدن... ببین من به شدت با این دلقکایی که تو تلویزیون میان می گن برق کمتر مصرف کنید مشکل دارم! چون اصلا این حرف اهمیتی نداره در ابعاد کلان... تو خیلی خیلی بهتر از من می دونی که فقط ۵ درصد مصرف کل برق کشور برای روشناییه... حالا اگه یه ابله بیاد بگه صرفه جویی در مصرف برق با لامپ اضافی خاموش... یعنی این اونقدر سواد نداره که فرق ۵ رو از ۹۵ بدونه!!!! یا میدونه اما بیچاره نمی دونه که چطور ۹۵ درصد رو اصلاح کنه... میاد تلاش های مذبوحانه می کنه... نتیجه اینه که میان به فولاد مبارکه که با تکنولوژیهای مال ان سال پیش داره کار می کنه و افتضاح کار می کنه، می بالن!!!!‌که ببینید!!‌به به!!!... کسی نیست که بگه آقایون اگه فولاد مبارکتون تو همون چین بود یه روز هم نمی تونست سربه سر کار کنه چه برسه سود ده!!!...

حامد

حالا اگه اون فولاد مبارکه درست شه مصرف درست می شه یا اگه منو تو کلا در خاموشی زندگی کنیم... ببین حسام این بحث ها در حوزه اقتصادی که من هیچ ادعایی در هیچ قسمتیش ندارم کاملا حل شدست... اما اگر تو مملکت ما، اقتصاددان های واقعی تاثیرگذار نیستند، و افراد کوتاه فکر داغونی مثل توکلی به عنوان مرجع اقتصادی قرار می گیرن... اونوقته که برای بد بودن الگوی مصرف دلایل فرهنگی میاریم!!!... در حالیکه در علم اقتصاد ثابت می شه که الگوی مصرف با هزینه بهبود پیدا می کنه... نه با فرهنگ!!... چون خیلی حرفام طولانی شد فقط بگم که... من به هیچ عنوان با جیره بندی بنزین موافق نیستم... به شدت هم آماده بحث با تمام مدافعینش هستم!!!...

حسام

من فکر کنم بايد يک بار ديگه تاکيد کنم که منکر نقش مهم سياست گذاری در الگوی مصرف نيستم. در مورد بابابرقی هم بگم که فکر می کنم آماری که دادی چندان درست نباشه. دقيقش رو نمی دونم اما می دونم درصد زيادی از مصرف اضافه ی ما خانگيه. اما در مورد جيره بندی. من نظری ندارم. من صرفا موافق سياستهای کاهش مصرف بنزينم. یافتن شيوه ی اجرا و روشش باشد به عهده ی کاربلدها. اما فکر می کنم در نهايت بايد قيمت بنزين آزاد شود. يعنی تريپ کوپن و اينها دوره اش گذشته. منتها اين نظر همين جوری کشکيه منه!

بهمن

ینقدر همه چیز سر راست نیست. در دو جبهه متفاوت بحث دارم! یک: فرض معقولی که همه در نظر گرفتنه اند این است که کاهش مصرف چیز خوبی است. اما توجه کنید که این 6-7 میلیارد دلار صرفه جویی شده در جیب دولتی واریز می شود که در مقابل خرج هایش به هیچ وجه به ملت پاسخ گو نیست. مثلا در همان مناظره رهبر با ستاری فر، مدافع دولت نمی تواند پاسخ دهد که 90 میلیارد دلار اضافه در آمد نفتی کجا هزینه شده. حالا این 6-7 میلیارد که جای خود دارد. من به شخصه ترجیح می دهم اگر قرار است دولت به جای اینکه به من سوبسید بنزین بدهد خرج لبنان یا فلسطین کند یا در زمینه انرژی هسته ای سرمایه گذاری نماید که بعد تحریم شویم و همه چیز را گرانتر بخریم همان سوبسید را بدهد من بروم در خیابان بسوزانم حالش را ببرم.

بهمن

دو: این کامنت ها را بعد از اعلام رییس جمهور مبنی بر اینکه « من بنزین آزاد نمی فروشم» می گذارم. سهمیه بندی با بنزین آزاد یا بدون آن دو بحث کاملا متفاوت است. سهمیه بندی در زمان صلح و وضعیت غیر بحرانی (لطفا نگو که همین الان هم وضعیت بنزین بحرانیست.) دیگر یک بحث صرفا اقتصادی و رفاهی نیست. حق جدیدی است که حکومت برای خود قائل شده. یعنی که من می گویم تو چقدر از ماشینت استفاده کن. خیلی راحت هم پس فردا می گوید اصلا این خیابان ها را هم نرو. سینما رفتن هم سهمیه بندی می شود، میزان مطالعه و در نهایت مقدار تفکر! این ها را که می گویم حالت حدی است ها، مثل 1984 یا سایر کتاب های مشابه. من دلم می خواهد همین جوری بنزین هدر بدهم. به دولت چه مربوط؟ سوبسیدش را نمی خواهم، چون موجب آلودگی هوا و ترافیک هم می شوم از من مالیات بگیرد. اما دولت این حق را ندارد که بگوید تو نباید بنزین مصرف کنی.

سلام الان که من این کامنت رو می ذارم حدود ۲ هفته از سهمیه بندی میگذره، به نظر من در ظاهر قضیه طرح خوبی بود، کاهش ترافیک و آلودگی، صرفه جویی در مصرف ... اما بعد از همین مدت کوتاه اگه با هر صنف یا قشری در ارتباط بوده باشید میتونید رکود فعالیتها و از رونق افتادن خرید و فروش رو ببینید که هم از افزایش هزینه های بخش تولید ناشی میشه و هم خیلی جاها به خاطر تردد یا حتی مسافرت کمتر مشتری هاست و هم کلی دلیل دیگه که من ازشون خبر ندارم. فکر میکنم سهمیه بندی شدیدا باعث رکود اقتصادی میشه و این تصمیم تبعاتش رو در نظر نگرفته، فقط امیدوارم اوضاع از اینی که هست خیلی بدتر نشه!