تنبيه

تنبیه (که فکر می کنم به معنای آگاهی دادن یا متوجه کردن باشد) وقتی به کار می رود که فردی کار خطایی کرده است و می خواهیم او را متوجه اشتباهش کنیم. تنبیه انوع مختلفی دارد روحی و جسمی. و احتمالا با من هم عقیده هستید که تنبیهات روحی آزار دهنده تر هستند.

از دیگاه دیگری من تنبیه را به دو دسته تقسیم می کنم: تنبیهات خود خواسته و تنبیهات خارجی. تنبیهات خود خواسته توسط خود فرد اجرا می شوند و تنبیهات خارجی توسط دیگران.

از بین این دو برای من تنبیهات خود خواسته معمولا شدید تر بوده اند. برای همین نیازی به تنبیهات خارجی نبوده است. اما مدتی شل گرفتم و از شدت تنبیهات خود خواسته ام کاسته شد. در نتیجه الان که محتاج تنبیه هستم از سوی یک عامل خارجی و بر خلاف همیشه به شدید ترین وضع ممکن دارم تنبیه می شوم.

ناراضی باشم؟ اصلا.  تنبیه اصولا خوب است. آدم را متوجه اشتباهاتش می کند. و مهم تر از همه این که آدمی تنبیه شود -حالا یا توسط خودش یا هر کس دیگر- نشان خوبی است. اگر توسط خودش تنبیه شود یعنی این قدر سرنوشتش و خودش برای خودش مهم هست که تنبیه را به جان بخرد. و اگر از طرف کس دیگری تنبیه شود نشان دهنده این است که کسی وجود دارد که سرنوشت این آدم برایش مهم است.

اما بدترین شکل تنبیه: بعضی مواقع مادرها بچه ها را با بی توجهی شان تنبیه می کنند. در ظاهر نشان می دهند نسبت به کودکشان بی توجه هستند در حالی که ته دلشان چیز دیگری است. این به واقع بدترین شکل تنبیه است. یادم باشد هیچ وقت بچه ام را این جوری تنبیه نکنم!

پی نوشت: بی رگ شنیدین؟ بدترین آدمهای دنیا آنهایی اند که بی رگند!

بی رگ دیدین؟ حالا ببینین.

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

پسره. اما با کتک خوردن هم درست نميشه. اصولا بچه آروميه فقط بعضی موقعها يک سری چيزها يادش ميره. نسبت به کتک هم تقريبا بی حسه!

به تو چه!

اوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووه! امیر مگه تو ازدواجم کردی که پسرم داشته باشی؟چه بچه ی قلدری داری تو باز(به باباش رفته نه!!!)که با کتک خوردن هم آدم نمی شه.قصه نخور!کافیه بچه رو دو روز بذاری دانشگاه کنار خودت تا درس بخونه،از همین الان هم برای بچه کتاب تست بخر تا برای کنکور مشکل نداشته باشه و در آخر اون قدر باهاش درس کار کن تا بفهمه پدرش چقدر سخت و سنگین درس خونده و رتبه یک آورده. راستی امیر نگفتی اسم بچه چیه چند سالشه مثل باباش با نمک و خوش تیپه و ..... قصر در نری یا!!!!!!!!!!!!

حسام

اسمش حسامه. با نمک نيست. خجالتی تر از اين حرفهاست که بخواهد نمک بريزد. اگر هم بريزد جلوی کسی اين کار را نمی کند. سنش هم حوالی ۱۱ ۱۲ سال است. شاید هم کم تر. با تست و اينها هم اصلا ميانه ي خوبی ندارد. تست هايش را می دهد من می زنم. در عوض اون به جای من هم از زندگی لذت می برد و شیطنت می کند.

به تو چه!

ضد حال نباش دیگه...از کی تا حالا تو ۱۱ یا ۱۲ ساله شدی؟از کی؟امیر جون باور کن اگر آدم ها رو بر طبق سواد و شخصیت سن می گذاشتن تو الان بالای ۱۰۰ بودی و من هم زیر یک سال.لازم نیست بگی لطف دارم چون با این مطالب جدیدی که تازگی ها می نویسی ما داریم دوباره طعم قدیم و مطلب های زیبات رو می چشیم. در ضمن تو به اینی که الان هستی می گی خجالتی؟با تست میانه ی خوبی نداشتی شدی رتبه یک کنکور خدا می دونه اگر داشتی چی می خواستی بشی!

به تو چه!

آخ ببخشین.یه چیز رو نگفتم.متوجه مطلب تست نشدم.فکر کردم تو با تست رابطه ی خوبی نداری نه آقا پسر! تو برای چی از زندگی لذت نمی بری پسر.نذار بچه ات از زندگیی که تو باید از آن لذت ببری لذت ببره!

حسام

من نگفتم من ميانه ی خوبی با تست ندارم (که البته ندارم واقعا! اون يکسال مجبور شدم). گفتم اون نداره. درسته هم اسميم. اما يک نفر که نيستيم. در ضمن بازم نگفتم من خجالتی ام‌ (که البته هستم هر چند به نظرتون ممکنه خنده دار بياد و بگيد واه واه اگه خجالتی نبودی چی ميشدی پس!) گفتم اون خجالتيه. واسه همينه تا حالا جلو کسی تقريبا جلوی هيچ کس آفتابی نشده! بعدشم لطف داری.

عباس آقا

وقتی آدم رو تنبيه می کنن ميره معذرت خواهی می کنه! اينقد معذرت خواهی می کنه تا جواب بده و تنبه تموم شه! وقتی کسی که آدم رو تنبيه می کنه واقعا اهميت ميده و آدم رو دوست داره بالاخره جواب می ده! ممکنه خیلی طول بکشه ولی جواب میده! فقط آدم نبايد يادش بره اون نيست که قربانيه اينجا به خاطر زجری که از تنبيه می کشه! بايد يادش باشه که خودش گند زده و اينقدر تلاش کنه که گندشو جبران کنه! گه لازم باشه تا ابد! چون کمتر آدمی پيدا می شه که سرنوشت آدم براش مهم باشه! اينو از من بشنو آقا حسام که تجربشو دارم!

عباس آقا

وقتی آدم رو تنبيه می شه وقتی می خواد درستش کنه می ره معذرت خواهی می کنه! اينقدر معذرت خواهی می کنه تا جواب بده! وقتی کسی که آدم رو تنبيه کرده آدم رو دوست داشته باشه اينقدر اهميت بده که تنبيه کنه بالاخره جواب ميده. ممکنه خيلی طول بکشه اما بالاخره جواب ميده! کمتر آدمی پيدا ميشه که به آدم اهميت بده و آدم رو دوست داشته باشه! بايد همينارو با چنگ و دندون نگه داشت داش حسام!!

حسام

داش عباس حق با شماست. هر چند يه جاشو نگرفتی. لزوما آدمی نيست که بخواهم نگه دارم. اما کلا آره بايد اين جور مواقع با چنگ و دندان حفظ کرد.

منتقد

دو تا قانون معنوی داريم يکی کارما است که می گه بايد تقاص هر کاری که کردی پس بدی دومی که دارما ست می گه اگه از يک اشتباه درس گرفتی لازم نيست تقاصشو پس بدی انتخاب يکی از اين دو قانون با خود آدمه . من با اينکه آدم خودشو تنبيه کنه موافق نيستم فقط کافيه سعی کنيم با آرمان هامون زندگی کنيم طوری که پشيمون نباشيم ديگه تنبيه واين چيزا نمی خواد .ما عادت کرديم که خودمونو بی جهت تنبيه کنيم واين باعث می شه که يه نظامی در ما ايجاد بشه نظام قاضی ومتهم يه بيچاره ای تو وجود ما هست که مدام توسط قاضی درونی محکوک ميشه به فکر اون هم باشيم.