لا خوف علیهم و لا هم یحزنون

آدمها توی مواقع خوف و حزن خدا را از ته دل می خوانند.

با این حساب فکر کنم اینهایی که لا خوف علیهم و لا هم یحزنون اند یا این قدر خوشبختند که همیشه خدا را از ته دل می خوانند و نیازی نیست برای از ته دل خواندن خدا دچار خوف و حزن شوند، یا این قدر بدبختند که هیچ وقت بهشان این فرصت داده نمی شود که خدا را از ته دل بخوانند، ...

برای همین است که از زندگی بدون خوف و حزن وحشت دارم...

/ 14 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

اتفاقا موقع نوشتن متن انتظار داشتم چنين شبهه ای مطرح شود. من صرفا از جانب خودم سخن می گويم. از زاويه ديد خودم. ممکن است فرعون از زاويه ديد خيلی های ديگر خوشبخت به نظر برسد. منتها از نظر من بدبخت است. و آن دسته ی ديگر خوشبخت. کس ديگری می تواند طبقه بندی اش از خوشبختی و بدبختی را عوض کند ولی آن شخص مسلما ديگرمثل من فکر نخواهد کرد و از زندگی بدون خوف و حزن نخواهد ترسيد و چنين متنی هم نخواهد نوشت. من طبقه بندی ام را تعميم ندادم که بخواهم مطلقش بکنم يا نه. آن را برای خودم نگه داشته ام و از زاويه ی ديد خودم قضاوت می کنم. از روی اين قضاوت هم برای ديگران تصميمی نمی گيرم يا حتی تصميمی نمی گيرم که زندگی ديگران را تحت الشعاع قرار دهد که بخواهم نگران طبقه بندی باشم. من به يک موضوعی يک طوری نگاه می کنم و بسته به ديدگاهم تصميمی می گيرم که تقريبا کاملا شخصی است و لذا فکر می کنم اينکه از زاويه ی ديد خودم طبقه بندی را انجام دهم اشکالی نداشته باشد. هر چند که در حالت کلی حق با شماست. نبايد اعتقاداتم را مطلق فرض کنم (هر چند اين مطلق فرض نکردن هم دردسرهای عمده خودش را دارد!).

فريد

هر که درين بزم مقرب تر است / جام بلا بيشترش می دهند

df

به نظر من اين فقط يک قصه است که می‌گه فرعون ترس و اندوه نداشت، اگه ترس نداشت چرا پسران بنی‌اسرائيل رو می‌کشت؟ هر چی که مربوط به دنيا باشه حداقل به اندازه‌ی دنیا فانیه و آگاهی از اين تموم شدن لحظات خوش برای فرد بهره‌مند نمی‌تونه ترس و غم به همراه نداشته باشه. اون چيزی که برای من هنوز مبهمه غم امته که پيامبرها داشتند و يا مثلاْ غم یعقوب برای از دست دادن يوسف. يا بايد بگيم منظور آيه هر غمی‌ نبوده و يا اينکه مراد نبود غم و ترس در روز قيامت بوده که دومی خيلی بعيده.

حسام

غم داريم تا غم! چه نوعی اش خوب است و چه نوعی اش بد را من نمی دانم. مثلا غمی داريم که امام حسن وقتی پدرش را از دست می دهد دارد. بعيد می دانم اين غم بدی باشد تا وقتی که فراموش نکرده باشی که خدايی هست و مرگ حق است و و و. مسلما اين غم با غم از دست دادن يک باب منزل در اثر سيل فرق دارد. ايضا همان غمی که تو گفتی. پس غم با غم فرق می کند. طبقه بندی اش را من نمی دانم واقعا و اتفاقا برايم به شدت هم سوال است...مطلب مشابه در مرد ترس خوشحالی و ... هم برقرار است.

برداشت کامل رو از کل ایه باید می کردی .چون همه جا خداوند از اینا به خوبی یاد کرده .شما یا انقدر بد بختند رو از کجای آیه برداشــــــــــت کردید؟ بنابراین همه ی بحث هاتون بی اساسه.یا حداقل مربوط به این آیه نمی شه.

حسام

بنده يا اين قدر بدبختند را از آيه های ديگر برداشت کردم نه اين آيه. بله حق با شماست مربوط به اين آيه نمی شود اما برای برداشت من فرقی نمی کند.

مجتبی غریبی

بحثم نمی آد... اما اوهوم! يه بار يه چيزی شبيه همين داشتم می گفتم... الان که نگاه کردم... ديدم حرفای اون موقعم يادم اومد... يادم انداختيش

یه دوست

بعضی وقت ها خیلی اشتباه می کنی.

حسام

آره می دونم... ولی مطمئن نيستم که اين هم از اون وقتهاست يا نه...

چشم براه

سلام دوست عزیز زندگی بدون خوف و حزن اگر بد بود که خدا بنده هاش رو با بهشت تطمیع نمی کرد. این بی انصافی نیست که خدا رو فقط تو لحظه های ترس و وحشت صدا کنیم. چرا وقتی خوشیم وقت دنیا بر وفق مراده صداش نکنیم و بهش نگیم که میدونیم همه این خوشی ها کار اونه. چرا وقتی خوشیم نگیم خدایا شکرت. جزو اولیا’ خدا بودن یکی از شرایط لا خوف علیهم و لا هم یحزنون بودنه. خدا دوست خدا دیگه غصه دوری از خدا رو نداره .