حرف‌های بی‌مخاطب

انتخابات

ترجیح من بین دو نامزد اصلاح‌طلب معرفی شده در انتخابات پیش رو اینقدر زیاد نیست که بخواهم برای یکی گریبان چاک کنم و علیه دیگری سخن بگویم. هر کدامشان هم رییس جمهور شوند به نظرم خیلی خوب است. ولی تصمیم گرفتم به موسوی رای دهم. برای انتخاب بین این دو گزینه هم دو دلیل دارم.

دلیل اولم این است که به نظرم کروبی زیاد وعده می‌دهد. البته درست است که برنامه‌هایی که پیشنهاد می‌کند بسیار خوب و متفکرانه هستند، اما خیلی از این قول‌ها در حیطه اختیاراتش نیستند و باید از فیلتر مجلس و شورای نگهبان هم بگذرند. و از نظر من قول انجام کاری را دادن و توان (یا اجازه) انجامش را نداشتن کار درستی نیست ولو اینکه فرد بسیار هم مصمم باشد همه وعده‌هایش را عملی کند. از این جهت موسوی برای من گزینه بهتری است چون قول‌های آنچنانی به مردم نمی‌دهد.

دلیل دومم این است که احساس می‌کنم کروبی هر کاری انجام می‌دهد تا رییس جمهور شود. این به نظرم نه تنها نکته مثبتی نیست که خیلی هم خطرناک است.

 

یک دلیل نصفه نیمه دیگر هم دارم و آن این است که به نظرم می‌رسد که موسوی فردی است که تا حد زیادی پایبند به اصول اخلاقی است و این برای منی که اخلاق برایم اولویت اول است و سیاست در درجه دوم طبقه‌بندی می‌شود نکته مهمی محسوب می‌شود. مضاف بر اینکه دو فرد اخلاقی دیگر که من قبولشان دارم (خاتمی و ملکیان) از موسوی حمایت کرده‌اند.

 

پی‌نوشت ١: من علی‌رغم اینکه حامی موسوی‌ام اما با برخی از روش‌هایی که برای جلب حمایت مرد توسط ستاد انتخاباتی‌اش انجام می‌شود موافق نیستم. مثل همین قضیه که موسوی سید است پس ای مردم به فردی از خاندان نبی رای دهید و چیزهایی از این دست. از نظر من این هم پوپولیسم است و استفاده از جهل مردم. اگر سوار شدن بر جهل مردم برای احمدی‌نژاد بد است برای دیگر کاندیداها بد است. در ضمن هدف وسیله را توجیه نمی‌کند. این مهم نیست که مثلا یکی قصد اصلاح دارد و دیگری قصد افساد مثلا پس پوپولیسم برای اولی خوب است و برای دومی بد.

هر چند که معتقدم باید حمایت توده‌های مردم را جلب کرد و رایشان را به دست آورد چرا که در نهایت همین‌ها هستند که سرنوشت کشور و انتخابات را رقم می‌زنند. به همین دلیل با نفس ایده رنگی کردن انتخابات موافقم چرا که روش خیلی ساده و موثری برای ایجاد شور و هیجان و این امر در آن دسته‌ای که نسبتا بی‌تفاوت هستند ایجاد هیجان می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها هم برای رای دادن سر صندوق‌های رای بیایند.

پی‌نوشت ٢: من نمی‌دانم این قضیه که دو تا کاندیدای اصلاح‌طلب (و شاید با نوعی اغماض حتی محسن رضایی) سعی در جلب رای طیف متفاوتی از رای‌دهندگان را دارند هماهنگ‌شده و عمدی است یا تصادفا این‌طوری شده است. ولی اگر از قبل هماهنگ شده باشد واقعا باید دست مریزاد گفت به برنامه‌ریزهای پشت این قضیه.

   + امیر حسام صلواتی ; ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۳/۱٢
comment نظرات ()