حرف‌های بی‌مخاطب

فوتبال دفاعی و سودآوری

من تازه متوجه شدم که چرا برای تیمهای لیگ برتر انگلیس نمیصرفد که دفاعشان را تقویت کنند. تا قبل از بازی این هفته آرسنال و منچستر یونایتد، من مدام تیمهای انگلیسی را به خاطر دفاع واقعا افتضاحشان مسخره می کردم و به نظرم جای مسخره کردن هم داشت چون در مقایسه با مثلا تیم های ایتالیایی فوق العاده ابتدایی گل می خوردند و می خورند.

اما بالاخره فهمیدم چرا دفاعشان را ترمیم نمی کنند. جواب ساده است: متوسط تماشاگرهای بازی آرسنال و منچستر در طول فصل چیزی نزدیک ٧٠٠٠٠ نفر است. این رقم را مقایسه کنید با مال مثلا یوونتوس که کمتر از ٢٠٠٠٠ تاست (اگر اشتباه نکنم) تا حساب کار دستتان بیاید! وضع دیگر تیم های ایتالیایی خیلی هم بهتر از یووه نیست. به نظر من یکی از دلایل این تفاوت فاحش تماشاگران طرز تفاوت تیم های دو کشور است. به خصوص دفاع خوب اکثر تیم های سری آ باعث می شود تعداد گل های رد و بدل شده در ایتالیا خیلی کمتر از انگلیس یا اسپانیا باشد (آخرین باری که یکی از تیم های بالانشین سری آ ٧ تا گل به یک تیم دیگر زد کی بود؟!). برای همین هم تماشگر کمتری به ورزشگاه میاید.

تماشاگر کمتر یعنی سود بلیط فروشی کمتر و از آن مهم تر حق پخش تلویزیونی پایین تر. شما حتی اگر نه طرفدار آرسنال باشی نه منچستر، از دیدن بازی این دو تیم لذت می بری و هیجان زده می شود. اما حتما باید طرفدار میلان یا اینتر باشی که از دیدن بازی شان لذت ببرید. (یووه در ایتالیا استثناست چون همه از دیدن بازی اش لذت می برند :دی). برای همین هم به نظرم آرسنال ترجیح می دهد دفاعش ضعیف تر باشد، موقعیت های بیشتری روی دروازه اش خلق شود (و البته خودش هم روی دروازه حریف خلق کند) ولی تماشاگر بیشتری به ورزشگاه بیاید و حق پخش بیشتری بگیرد.

   + امیر حسام صلواتی ; ٩:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢۱
comment نظرات ()