حرف‌های بی‌مخاطب

 

الان یک ایمیل به دستم رسید که خلاصه اش را در زیر می آورم:

«چند روزپیش تو اخبار اعلام شد که از ابتدای تیرماه امکان دریافت بنزین سوپر از طریق کارت سوخت وجود ندارد و کسانی که می خواهند از این نوع بنزین استفاده کنند، می‌بایست آن را به صورت آزاد از جایگاههای عرضه بنزین دریافت کنند. .

رییس ستاد تبصره 13 همچنین تاکید کرد: از ابتدای تیرماه برای خودروهای تولید داخل که حجم موتور آنها بیش از 2000 سی‌سی می باشد، بنزین سهمیه ای تعلق نخواهد گرفت و دارندگان این خودروها می بایست بنزین مورد نیاز خود را به صورت آزاد تهیه کنند. ...هاشمی درباره علت حذف بنزین سهمیه ای برای این دسته از خودروها گفت: این دسته از خودروها درصد پایینی از خودروهای موجود را به خود اختصاص داده اند و بیشتر این خودروها از جمله خودروهای گرانقمیت هستند که افراد متمکن آن را خریداری می کنند و کسی که ۳۰ میلیون داره بده ماشین بخره حتما براش مسئله ای نیست بنزین آزاد هم تهیه کنه...

 

بدینوسیله برنامه های آینده ستاد سهمیه بندی بقیه اقلام بدین شرح اعلام میگردد:

قطع آب لوله کشی مناطق زعفرانیه ..الهیه - شهرک غرب-فرمانیه-آجودانیه و... چون کسی که این قدر پول داره که میتونه تو این مناطق خونه بخره ..واسش مسئله ای نیست با آب معدنی دماوند حموم کنه !

· قطع برق مناطق یاد شده بالای شهر ... چون کسی که این قدر پول داره که خونه اش این جاهاس براش مسئله ای نیست که ژنراتور بزاره !

· قطع تلفن این مناطق ..کسی که پول داره ..خوب با موبایل صحبت کنه ..تلفن ثابت میخواد چی کار ...!

· قطع سوبسید مواد شوینده ..هرکی حوصله داره که هنوز تیپ بزنه و تمیز باشه و لباس مرتب بپوشه حقشه پودر رو گرون بخره !

و...»

در انتها هم نویسنده یک نتیجه گیری کرده ارائه کرده بود که کاری به آن ندارم.

در حقیقت ایمیل بالا بهانه ای شد برای دوباره فکر کردن به آنچه مدتی قبل فکرم را مشغول کرده بود:‌ آیا اصولا چنین حقی برای دولت وجود دارد که این کار را انجام دهد؟ به عبارتی دیگر آیا دولت حق دارد یارانه ی افراد ثروتمند را قطع کند و به افراد فقیرتر بدهد؟ (سوال ها به هیچ وجه استفهام انکاری نیستند!).

من فلسفه و تفکر پشت این کار را کاملا می فهمم و درک می کنم. ولی مشکلی که با این قضیه دارم این است که تا جایی که من می دانم یارانه هایی که به سوخت، برق، آب و ... تعلق می گیرد از پول نفت حاصل می شود. و از نظر من نفت چیزی است که به عموم مردم یک کشور تعلق دارد. حالا سوالی که مطرح است این است آیا دولت حق دارد سرمایه ای که متعلق به همه است را بین یک عده که بنیه ی مالی کمتری دارند تقسیم کند؟

جواب من به این سوال فعلا منفی است (این فعلا هم برای این است که هنوز دارم فکر می کنم!).

 

 

پی نوشت: میخواستم یک مطلب بلند بالا بنویسم راجع به اینکه چرا اخیر کمتر اینجا را به روز می کنم، ولی دیدم فعلا که دارم می نویسم! بعدا که دوباره کم کار شدم از دلایلش خواهم نوشت.

 

   + امیر حسام صلواتی ; ٤:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٥/٧
comment نظرات ()