حرف‌های بی‌مخاطب

افراط

نقل می کنند زمان پيامبر(ص) يک نفر يهودی توسط همسايه اش مسلمان می شود. روز اول نماز صبح را به همراه همسايه اش به مسجد می روند و نماز صبح را به جا می آورند. بعد از نماز تا اين بنده خدا می آيد از مسجد برود بيرون و به کار و زندگی اش برسد همسايه اش می گويد کجا؟ بنشين تعقيبات نماز را بخوانيم بعد. مدتی صرف تعقيبات می کنند و دوباره تا می آيد برود همسايه اش می گويد کجا؟ صبر کن نماز مستحبی و نافله و چه و چه بخوان ثواب ببر بعد برو. اين بنده خدا هم می ماند. بعد همه اين کارها نماز ظهر می شود. نماز ظهر را هم در مسجد می ماند و خلاصه به همين منوال نماز عصر و مغرب و عشا. کل روز اين تازه مسلمان هدر می شود و واضح است که در انتهای روز شاکی می شود و می گويد اگر اسلام اين است نخواستيم. و واضح تر است که رسول خدا اين همسايه را نکوهش کرد و به اين راه و رسم اسلام داری ايراد گرفت.

 

اما چرا اين داستان را نقل کردم؟

در اسلام نماز خواندن يکی از کارهای بسيار نيکو و بسيار سفارش شده است اما افراط حتی در اين کار نيز بسيار نکوهش شده است چه برسد به کارهای ديگری که به اندازه نماز هم توصيه نشده اند.

حالا خودتان قضاوت کنيد. اينکه تلويزيون در روزهای شهادت هيچ چيز نشان نمی دهد حتی فيلم (حالا فيلم های خنده دار نشان ندهد(که حتی با اين هم مشکل دارم) اما فيلم های عادی که می تواند نشان دهد(اين دو روز که فيلم نشان داد برای عيد بودنش بود))جزء مقوله افراط نيست؟ يا فيلم به کنار. فوتبال چی؟(بازی های ليگ ها را که نشان ندادند. بازيهای ليگ قهرمانان هم با دو ساعت تاخير پخش شدند).

يا اين ايده آقايانی که مسئله روزهای تعطيل را بررسی می کردند که روزهای عزا که بايد تعطيل باشند تا مردم با خيال راحت عزاداری کنند اين اگر افراط نيست پس چيست؟

تعطيل کردن کار روزمره و يک روز کامل نماز خواندن نکوهش شده است آيا تعطيل کردن کار روزمره برای يک روز عزاداری کردن(حالا به اين کار نداريم که چه عزاداری قشنگی هم می شود!) نکوهش ندارد؟

بعضی مواقع اينقدر حرصم می گيرد از بعضی کارها! سه شنبه کارد می زدی خونم در نمی آمد که بازی يوونتوس آرسنال را ساعت ۱۲ نشان دادند!

   + امیر حسام صلواتی ; ٢:۳٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۱/۱۱
comment نظرات ()