حرف‌های بی‌مخاطب

وصيت

قصد داشتم این وصیت نامه را روز 21 ام در وبلاگم بگذارم.اما این چند روزه بین رختخواب و دانشگاه در حال رفت و آمد بودم و فرصت نشد.شما ببخشید! ترجمه متن وصیت نامه چنین است :

شما را به تقوا و پرهیزگاری و ترس از خداوند سفارش می کنم.در پی دنیا پرستی نباشید گرچه به سراغ شما آید . و بر آنچه از دنیا از دست می دهید تاسف مخورید!سخن حق بگویید و برای اجر و پاداش (الهی) کار کنید.

دشمن سرسخت ظالم و یاور و همکار مظلوم باشید.

من شما(حسن و حسین) و تمام فرزندان و خاندانم و کسانی را که این وصیت نامه ام به آنها می رسد به تقوا و ترس از خداوند؛ نظم امور خود و اصلاح ذات البین سفارش می کنم.زیرا من از جد شما شنیدم که می فرمود :

«اصلاح بین مردم از همه نمازها و روزه ها برتر است .»

 

خدا را ! خدا را ! در مورد یتیمان نکند آنها گاهی سیر و گاهی گرسنه بمانند.نکند آنها در حضور شما در اثر عدم رسیدگی از بین بروند.

 

خدا را ! خدا را ! که در مورد همسایگان خوش رفتاری کنید.چرا که آنان مورد توصیه و سفارش پیامبر شما هستند.وی همواره نسبت به همسایگان سفارش می فرمود تا آنجا که ما گمان بردیم به زودی سهمیه ای از ارث برایشان قرار خواهد داد.

 

خدا را ! خدا را ! در مورد توجه به قرآن نکند دیگران در عمل به آن از شما پیشی بگیرند.

 

خدا را ! خدا را ! در مورد نماز  که ستون دین شماست.

 

خدا را ! خدا را ! در مورد خانه پرودگارتان تا آن هنگام که زنده هستید آن را خالی مگذارید که اگر خالی گذاشته شود مهلت داده نمی شوید.

 

خدا را ! خدا را ! در مورد جهاد با اموال جانها و زبانهای  خویش در راه خدا. وبر شما لازم است پیوندهای دوستی و محبت را نگه دارید و بذل و بخشش را فراموش نکنید و از پشت کردن به هم و قطع رابطه بر حذر باشید.

 

امر به معروف و نهی از منکر  را فراموش نکنید که اشرار بر شما مسلط می شوندوسپس هر چه دعا کنید مستجاب نمی شود.

سپس فرمود:ای نوادگان عبدالمطلب نکند شما بعد از شهادت من دست خود را از آستین بیرون آورده ودر خون مسلمانان فرو برید و بگویید امیر مومنان کشته شد (و این بهانه ای برای خونریزی شود).

آگاه باشید ! به خاطر من تنها باید قاتلم را بکشید.

بنگرید ! هر گاه من از این ضربت جهان را بدرود گفتم او را تنها یک ضربت زنید تا ضربتی در برابر ضربتی باشد.این مرد را مثله نکنید که من از رسول خدا شنیدم که می فرمود : «از مثله کردن بپرهیزید حتی اگر نسبت به سگ گزنده باشد .»

 

   + امیر حسام صلواتی ; ٢:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۳/۸/٢۱
comment نظرات ()