حرف‌های بی‌مخاطب

جوابيه

تصمیم گرفتم جواب دوستان را به جای اینکه در بخش نظرات بدهم در خود وبلاگ بگذارم.

بینید من نخواستم توصیف سفر زیارتی بکنم.دیگر هم این توصیف را ادامه نمی دهم که البته این کار به دلیل صحبتهای دوستان نیست بلکه می ترسم از اینکه دیده تنگ نظر و عیبجوی من باعث شود که دوستان وقایع را جور دیگری برداشت کنند.

اما باز هم یک خواهش دارم از شما که اینقدر زود قضاوت نکنید.یک ملت هر چه هم که باشد برای خود هویتی دارد.به نظر من کار درستی نیست که اقوام و نژادهای دیگر را حیوان،وحشی یا هرچیز دیگری بنامیم.من هم می دانم که آنجا بانوان نه شناسنامه دارند نه اجازه رانندگی نه حق رای.(یادم هست که همانجا به یکی از دوستانم گفتم پس اینجا فرق اینها(زنها) با گاو چیست؟به نتایج جالبی هم رسیدیم که جایش نیست اینجا بگویم!)و می دانم که این کار به شدت با همه اصول مغایر است.(چه اصول حقوق بشر چه دموکراسی چه اسلامی که ادعا دارند به آن معتقدند) اما باز هم به نظر من اینها دلایلی نیستند که ما به ملت های دیگر توهین کنیم.با این کار این اجازه را هم به یک اروپایی یا آمریکایی می دهیم که مارا نیز بدینگونه خطاب کنند چرا که احتمالا برداشت آنها از ما مثل برداشت ما از اعراب و شاید بدتر از آن باشد.من می توانم همینجا چند تا از برتری های نسبی اعراب به خودمان را ذکر کنم.برای همین گفتم ما نیز خود کلی عیب داریم.

اما اس.اس گفته بود که اینها آمدند و تمدن مارا نابود کردند.بیاییم منصف باشیم.من اصلا نمی خواهم مثل این افرادی باشم که می گویند ایران بعد از آمدن اسلام شد ایران و قبل از آن ایران هیچ نبود و ایرانیان فقط زجر می کشیدند و ... . اما نمی خواهم اینقدر هم بی انصاف باشم که بگویم بعد از اسلام ایران هیچ شد.خودتان از روی نامهای ایرانیانی که بعد اسلام مزیستند قضاوت کنید:ابوریحان بیرونی،ابن سینا،زکریای رازی،فردوسی،سعدی،فارابی،مولوی،حافظ،خیام و... .

آنهایی که تمدن مارا نابود کردند خود ما بودیم نه اعراب و نه اسلام.تمدن ما از حوالی قرن نه و ده هجری رو به زوال رفت نه یک و دو هجری.خود بهتر از من تاریخ را بلدید و نیاز به یادآوری ندارید.

و یک نکته دیگر:این حرفتان را قبول دارم که اگر اعراب به جایی رسیده ه اند سوای نفت از پول امثال ماست.(که البته من فکر نمی کنم به هیچ جایی رسیده باشند.هرچه شما می بینید فقط ظاهر قضیه است وقتی همه اجناس خارجی است.من بالشخصه اصلا دوست ندارم در کشوری زندگی کنم که ظاهرش مدرن است اما وقتی به اطراف نگاه می کنی هیچ چیز وطنی نبینی.شاید آنچه مارا از اعراب متمایز می کند- یا بهتر بگویم می کرد(برای حرفم دلیل دارم!)-همین باشد).فکر نمی کنید که این ایراد ماست نه آنها؟!که حاضریم هر نوع چرندی را بخریم و بیاوریمصرف اینکه الان پول داریم یا ارزان تر است؟!که من سند می آورم که خیلی از اجناس آنجا گرانتر هم هست اما ایرانی های عزیز اقدام به خرید آن می کنند؟!یا این رسم مسخره کادو آوردن برای همه و در ایران هم یک کادو جای آن پس گرفتن.دوست من!فکر نمی کنم این دیگر تقصیر اعراب باشد.این تقصیر ماست و شاید اینجا باید به ذکاوت همین عرب آفرین گفت که ایرانی را خوب شناخته است.(تقریبا همه مغازه دارهای عرب فارسی را در حد رفع نیاز بسیار خوب بلندند!)

و نکته آخر:جالب است اگربگویم بسیاری از اعراب هم راجع به ایرانی ها همین فکر ها را می کنند!؟

 

 

 

 

   + امیر حسام صلواتی ; ۱:٠٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٢/٦/۱۳
comment نظرات ()