حرف‌های بی‌مخاطب

حق الناس

اخیرا مشغول خواندن کتابی هستم به اسم "حق الناس" از محسن کدیور. در یک کلام باید بگویم کتاب فوق‏العاده‏ای است به خصوص برای منی که اطلاعاتم در زمینه تضادهای اسلام سنتی و حقوق بشر بسیار اندک است. خواندنش را به همه توصیه می‏کنم چون به شدت در گسترده‏تر کردن زاویه دید فرد موثر است. هر چند هنوز تمامش نکرده‏ام، اما به شدت برایم جالب و آموزنده بوده است.

یک نکته‏ای که در این کتاب خیلی برایم ستودنی بود بی‏طرفی نویسنده به هنگام گزارش آرا و عقاید موجود در بین فقهای اسلام و تضادهای آن با اندیشه حقوق بشر است. چرا که اکثر افرادی که از زاویه دینی به مسئله حقوق بشر نگاه می‏کنند با تعصب به مسئله وارد می‏شوند و این برای خواننده خوشایند نیست.

اسم کتاب هم برایم جالب است. حق‏الناس مرکب از دو واژه حق و ناس است  معنای ناس مردم است و معنای حق هم که مشخص است. این ترکیب بارها در قرآن تکرار شده است و در کتب فقهی هم کاربرد بسیاری دارد. اما این‏گونه که نویسنده توضیح می‏دهد: «...این قلم حق‏الناس را به معنای مصطلح معنای فقهیش به کار نبرده است. معنای لغوی و عرفیش را اراده کرده است: حق انسان. اسم جنسی که معادل جمع است، و حاصلش حقوق بشر. عنوان حق‏الناس را برای این کتاب برگزیدم- به‏کارگیری واژه سنتی در معنای مدرن- تا بگویم این سنت استعداد قرائت مدرن را دارد. حق‏الناس همان حقوق بشر است، بی کم و کاست».

 

   + امیر حسام صلواتی ; ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٤
comment نظرات ()