حرف‌های بی‌مخاطب

سقط جنین

در این مطلب قصد دارم راجع به سقط جنین بنویسم بدون اینکه در مورد درستی یا نادرستی آن قضاوتی داشته باشم چرا که معتقدم هر گونه قضاوت، بستگی به پارامترهای و مقدمات زیادی دارد (که به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهم کرد). برای نشان دادن صحت قضاوت باید ابتدا هر یک از این مقدمات اثبات شوند که خیلی‌هایش از عهده من خارج است بقیه‌شان هم از حوصله‌ام! لذا در این نوشته صرفا قصد دارم به ذکر برخی از آن مقدماتی بپردازم که به روشن‌تر شدن موضوع برای من کمک کرد.

اما اصل مطلب:

به نظر من پس از شکل‌گیری نطفه، زمانی وجود دارد که جنین هر موجود جزء افراد آن گونه طبقه‌بندی می‌شود. مثلا در مورد انسان، مقطعی از رشد وجود دارد که پس از آن جنین انسان رسما جزء انسان‌ها طبقه‌بندی می‌شود. اینکه این زمان دقیق کی است را من نمی‌دانم. می‌تواند درست پس از شکل‌گیری نطفه باشد، می‌تواند چند ماهگی جنین باشد، می‌تواند از بدو تولد باشد و می‌تواند چند سالگی کودک باشد. هر موقع که هست، پس از این زمان حکم انسان شامل این کودک/نوزاد/جنین می‌شود.

بنابراین اگر فردی عقیده دارد کشتن انسان‌ها غلط است، به همان ترتیب کشتن کودک/نوزاد/جنین هم درست نیست (بسته به اینکه چه زمانی او را انسان حساب کنیم).یعنی اگر فردی معتقد باشد جنین انسان هم انسان است، این فرد تحت هیچ شرایطی نباید با سقط جنین موافق باشد (مگر یک حالت که در ادامه خواهم گفت).

حال یک نفر ممکن است بگوید باشد من از همان چندماهگی جنین را هم انسان حساب می‌کنیم اما اگر بعد از آن زمان و قبل از تولد فهمیدم مشکلی دارد، مثلا اگر به دنیا بیاید فلج می‌شود، در این صورت سقط را مجازمی‌شمارم چرا که آن کودک اگر به دنیا بیاید زندگی‌ بسیار سختی خواهد داشت. اما به نظرم در صورت پذیرفتن انسان بودن جنین، این کار صحیح نیست مگر فرد به اتانازی (مرگ از روی ترحم) هم معتقد باشد. چرا که این کار درست مثل کشتن یک کودک یک ساله فلج است یا یک جوان ٢٠ ساله که قطع نخاع شده است. زیرا حکم یکسانی در مورد همه این انسان‌ها صادق است.

حالا با این حساب به نظر من (یا حداقل برای من) دعوای اصلی سر این می‌شود که جنین را از کی انسان حساب کنیم؟ درست پس از شکل‌گیری نطفه؟ یک زمانی در دوره حاملگی؟ و یا پس از تولد؟ که همان‌طور هم که بالاتر گفتم، این زمان را من نمی‌دانم و  اهل فن و متخصصان باید معین کنند.

شاید این مطلبی که نوشتم خیلی بدیهی به نظر برسد اما این‌گونه فکر کردن به خود من خیلی کمک کرد که بفهمم آیا با سقط جنین مخالفم یا موافق و چرا این موضع را دارم.

 

 

   + امیر حسام صلواتی ; ٢:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢٩
comment نظرات ()