حرف‌های بی‌مخاطب

حریم خصوصی

احتمالا ماجرای انتشار فیلم غیر اخلاقی یک روحانی را شنیده اید که گویا بر حسب اتفاق دارای اسم و رسمی هم بوده است (هم خودش هم طرف دیگر).

همانند قبل و در وقایعی از این دست طبیعی است که عده ای فیلم را دست به دست بچرخانند و برای دانلود قرار دهند و عده ای دیگر این کارشان را نکوهش کنند. فکر می کنم موضع من هم نسبت به این قضیه واضح باشد و مشخص است در کدام دسته قرار میگیرم (اگر مشخص نیست یک کم اسکرول داون کنید ببینید فیلم را به اشتراک گذاشته ام یا نه. آن وقت فکر کنم مشخص می شود ؛)‌ ).

اما موضوع که مرا وا داشت این مطلب را بنویسم این بود که دیدم یک نفر هم پیدا شده و شجاعانه از به اشتراک گذاشتن فیلم دفاع کرده است و آن را نقض حریم خصوصی نمی داند. مطلبش را با عنوان «چرا اصرار دارم انتشار فیلم...نقض حریم خصوصی نبوده است» بخوانید بعد ادامه متن را ببینید.

 

از نظر من اولا عنوان مطلب فوق اشتباه است. چرا که آن حریمی که در فیلم نشان داده می شود به وضوح باید حریم خصوصی باشد. اگر این طور نباشد پس حریم عمومی است. پس اگر برای روحانی مذکور حریم عمومی است، برای بنده و شما نیز حریم عمومی است. این یعنی حریم فوق با ایستگاه اتوبوس یا محیط رستوران فرقی ندارد و هر کسی می تواند بدون اجازه وارد شود، ببینید و برود! من که شخصا این راخوش ندارم! بعید هم میدانم نویسنده مطلب فوق هم خوش داشته باشد. بنابراین به نظرم بهتر بود عنوان مطلب فوق اینگونه اصلاح میشد: چرا اصرار دارم انتشار فیلم...و نقض حریم خصوصی در این مورد خاص ایراد ندارد؟

فرقش چیست؟ فرقش در پذیرفتن این واقعیت است که این مورد نقض حریم خصوصی هست اما نقض حریم خصوصی همه جا بد نیست و استثنائاتی می توان قائل شد. اکنون می رسیم به نکته دوم این مطلب. چه کسی تعیین می کند که نقض حریم خصوصی استثنا دارد یا نه؟ و اگر دارد کجاست؟ اینکه یک نفر جایی سمتی دارد دلیل خوبی برای اینکار است؟ اینکه مسئولین ذی ربط با فرد متخلف (با استناد به مطالب موجود در متن ذکر شده) برخورد نکرده اند چطور؟ آیا اگر روحانی فوق پدر، برادر یا دوستمان بود بازهم اقدام به انتشار فیلم میکردیم؟ حتما به این نکته توجه دارید که مجوز استثنا را صادر کردن چه عواقبی خواهد داشت و از فردا هر کسی یک استثنا می زند و جامعه را گند فراخواهد گرفت!

البته نویسنده مطلب فوق به آیات قرآن هم استناد کرده است که خودتان قضاوت خواهید کرد نسبت به کیفیت استنادش. اما در پاسخ به استناد فوق ارجاعتان می دهم به رفتار ائمه معصوم به خصوص علی ابن ابی طالب که خلیفه و صاحب قدرت هم بود در قبال این جور مسائل. بروید و ببینید که چقدر رفتارشان زمین تا آسمان با آنچه اتفاق افتاده است فرق داشت و مهم تر از آن، کیفیت و نوع رفتارشان را این موضوع تعیین نمیکرد که طرف مقابل دوست است یا دشمن و موافق است یا مخالف.

در انتها یاد یک نکته از خواجه نصیرالدین طوسی افتادم که از او پرسیدند علت این همه بی اخلاقی مسلمانان چیست در حالی که دینشان اینقدر به اخلاق سفارش می کند؟ خلاصه جوابش این بود که:

«در اخلاق مسلمانی هر گاه به تو فرمانی می دهند , آن فرمان ' اما ' و ' اگر ' دارد .
در اسلام تو را می گویند :
دروغ نگو ... اما دروغ به دشمنان اسلام را باکی نیست .
غیبت مکن .... اما غیبت انسان بدکار را باکی نیست
قتل مکن ... اما قتل نامسلمان را باکی نیست .
تجاوز مکن ... اما تجاوز به نامسلمان را باکی نیست .
و این ' اماها ' مسلمانان را گمراه کرده و هر مسلمانی به گمان خود دیگری را نابکار و نامسلمان می داند و اجازه هر پستی را به خود می دهد و خدا را نیز از خود راضی و شادمان می بیند .
و راز نابخردی و پستی مسلمانان در همین است ....»

 

نکته پایانی: به نظر من الان که این فیلم منتشر شده است، هم باید با افراد حاضر در فیلم به شدت برخورد شود (اگر آنگونه که گفته می شود هر دو متاهل هستند و دارای سمت و اسم و رسم) و هم با منتشر کنندگان آن.

 

   + امیر حسام صلواتی ; ٧:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/۳
comment نظرات ()

جهنم

از نظر من جهنم جایی نیست که پر از آتش و دود و سرب و ... باشد.

برای من جهنم جایی است بسیار تاریک و بسته.

 

این را جمعه فهمیدم، وقتی به همراه برخی از دوستان برای غارنوردی (١) رفته بودیم.

 

 

پی نوشتها:

(١) به طور دقیق تر: غار گل زرد در حوالی پلور. اینجا را برای اطلاع از محل و چگونگی دسترسی به غار ببینید.

(٢) هرگز هرگز بدون تجهیزات ایمنی به خصوص کلاه محافظ برای غارنوردی اقدام نکنید! ما کردیم و چوبش را خوردیم!

(٣) برای انجام غار نوردی لباس هایی را بپوشید که قصد دارید دور بیندازیدشان!

   + امیر حسام صلواتی ; ۱:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٧/۳٠
comment نظرات ()