حرف‌های بی‌مخاطب

 

اگر می خواهيد با طرز تفکر و نگرش يک فرد آشنا شويد بهترين کار توجه کردن به عکس العمل های اين فرد نسبت به رفتار شماست.مثال بزنم:

فرض کنيد يکی از آشنايتان پيش شما می آيد و شاکی است که چرا فلان روز به او سلام نکرده ايد و اين را به اين حساب می گذارد که شما از او خوشتان نمی آيد و الخ.

در حالی که شما در آن لحظه ای که سلام نکرده ايد فقط حواستان پرت بوده و اصلا او را نديده ايد.

نتيجه : اگر اين فرد به شما سلام نکرد به احتمال زياد از شما خوشش نمی آيد.

لبته همان طور که ديدی نگفتم ۱۰۰ درصد و گفتم احتمال بالايی چون من يک حسام محتاط هستم و هميشه جا برای خطا می گذارم.اما احتمالش خيلی بالاست.

   + امیر حسام صلواتی ; ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/۸/٢٦
comment نظرات ()

اطلاعيه

قابل توجه دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشگاه صنعتی شريف به خصوص خانمهای دانشجو.

گروه کوه مثل هر سال می بره کوير مرنجاب پياده روی سه روزه.اگر نمی دونيد مرنجاب کجاست و چه شکليه بريد توی google image بزنيد عکسهاش رو بياره يا بريد وبلاگ عکسهای من دو سه تا عکسش اونجا هست.خلاصه جای باحاليه.

اردوی خانمها ۲۶ و ۲۷ آبان و اردوی آقايان ۱۷ و ۱۸ آذر ماه هست.خانمها برای ثبت نام وقتی نداريد اگر مايليد سريع تر ثبت نام کنيد.آقايان هم ثبت نامشان به زودی شروع ميشه.گوش به زنگ باشيد تا ظرفيت پر نشده ثبت نام کنيد که خوش می گذره!

 

   + امیر حسام صلواتی ; ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/۸/٢۳
comment نظرات ()

 

تقريبا هر آدمی به کوچکترين بهانه ای آن کاری که خودش دوست دارد را انجام می دهد و وقتی دليل می خواهد آن بهانه کوچک را نشان می دهد و دليل می آورد.اما اگر انجام کاری ميلش نباشد اگر صد تا دليل بزرگتر از آن بهانه کوچک برايش باورند می گويد اينها که دليل نشد!

بازتاب اين رفتار افراد را می توان در بسياری از نهادها جامعه ديد.مثل شبکه دو سيما.وقتی تعداد زيادی از بينندگان اعتراض می کردند که فيلمهای جشنواره تان تکراری است دليل می آورد که تعداد زيادی (راست يا دروغ با خودشان) تماس داشته ايم که می گفتند اين فيلم را نديده ايم.و کاری را می کردند که دلشان می خواست.اما اگر ده برابر آن مقدار تماس بگيرند بگويند تکراری است عمرا اگر کاری کنند!

مثال ديگر دانشگاه شريف است.اخيرا سالن مطالعه خواهران و برادران را يکی کرده بودند و بعد از چندی دوباره از هم جدا کردند.دليل هم آوردند که اين بار حراست اعتراض نکرده است بلکه دانشجويان معترض بودند.من کاری به درستی يا نادرستی اين عمل ندارم.اشاره ام به نحوه انجام امور است.تعدادی دانشجو اعتراض کرده اند و سريع به نتیجه رسيدند چون مسئولين هم تمايلشان اين گونه بود.اما اگر همين تعدد دانشجو اعتراض می کردند که چرا سالن ها مختلط نيست هم باز به  نتيجه دلخواه می رسيدند؟

چيزی که موضوع را منزجر کننده تر جلوه می دهد ژست دموکرات بودن و به نظر بقيه احترام گذاشتنی است که بعد از انجام اين گونه اعمال می گيرند!

نمونه اين عمل را می توان به وضوح در همه جای مملکت عزيزمان ديد:از سياست خارجی و هسته ای و ... بگير بيا تا فوتبال و ورزش و جزيی ترين چيزها!

رفراندوم چيز خوبی است!به خصوص وقتی بين افرادی برگزار شود که هزينه اصلی را آنها پرداخت می کنند!

بار ديگر به اين نکته توجه می دهم که اين گونه پديده ها -نظير تقريبا همه پديده های ديگر - نه در اثر دخالت های آمريکا و انگليس به وجود آمده اند نه به خاطر دولت جمهوری اسلامي.بلکه تنها بازتاب ساده ای هستند از رفتارها و عادات تک تک ما.

   + امیر حسام صلواتی ; ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/۸/٢٢
comment نظرات ()

يکی از رفتارهای احمقانه يک آدم احمق

يک سری از بررگترين ضربه های زندگی من اوقاتی بوده است که برای يک آدمی ارزش قائل شده ام.بعد انتظار داشته ام اين آدم در موقعيت های سخت مطابق الگوی ارزشی من از يک آدم قوی و ارزشمند- يک سوپرمن-  رفتار کند.و وقتی با عکس العملی مواجه می شدم که خلاف آن الگو بود - و در حالت بدتر عکس العمل يک آدم کاملا معمولی بود- به شدت ضربه می خوردم!

شايد از اينکه افعال ماضی استفاده کرده ام فکر کنيد الان ديگر برای کسی ارزش قائل نمی شوم يا اگر می شوم توقع ندارم مانند يک سوپرمن عمل کند.

اما کاملا در اشتباهيد.من هنوز در جهل مرکب خودم مدام ضربه می خورم!هميشه هم ياد اين حديث می افتم که لا يلسع العاقل من حجر مرتين...

   + امیر حسام صلواتی ; ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٤/۸/٢٢
comment نظرات ()