حرف‌های بی‌مخاطب

فرضيات و نتايج

؛عشق الهی عام است.اين عشق در همه طبيعت ساری است و بنابراين در تمام اجسام سيلان دارد.پس نه تنها عشق الهی همه اجسام را به سمت خود می کشد بلکه هر جسمی نيز بايد به سوی ديگر اجسام جذب شود؛

                                              

                                                                        نيکولاس کوزايی

چه کسی فکرش را می کند که همچين فلسفه ای اين باور را در نيوتن و کپلر ايجاد کرده باشد که اجسام جاذب يکديگرند؟!

گاهی اوقات فرضيات غلط نتايج صحيح به دست می دهند.اين هم شايد يکی از آن موارد باشد.اما از کجا معلوم فرض غلط است!؟شايد درست باشد و ما آنرا غلط می پنداريم!؟

(اصل مطلب از کتاب سرچشمه های دانش و تخيل نوشته جاکوب برونوفسکی اقتباس شده است)

   + امیر حسام صلواتی ; ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٢/٧/۱٢
comment نظرات ()

تولد وبلاگم مبارک!

امروز سالگرد وبلاگ من است!یکسال پیش جمعه روزی 5 مهر ماه من شروع کردم به وبلاگ نوشتن.توی این متن هم قصد دارم مختصر توضیحی راجع هب اسم وبلاگ و چرا وبلاگ می نویسم و .. بدهم.

ابتدا توضیحی در مورد آدرس وبلاگ(Saloot):

Saloot به چه معناست؟!

شاید این سوالی باشد که برای شمایی که وبلاگ من را میخوانید پیش آمده باشد که چه سری است که اسم آیدی،ایمیل و وبلاگ من این است!

توضیح آن خیلی سخت نیست.این اسم لقب من است.ریشه آن هم بر می گردد به سالها پیش یعنی سال اول راهنمایی.همانطور که می دانید معمولا بچه های دبستانی همدیگر را به اسم بزرگ صدا می زنند.کمتر پیش می آید که همدگیر را با اسم کوچک  صدا کنند.همین امر در مورد من هم صادق بود.اما چه ربطی دارد!؟ربطش به فوتبال است:وقتی فوتبال بازی می کردیم سخت بود که بگویی مثلا صلواتی پاس بده.برای همین می گفتند صلوت پاس بده!و این اسم روی من ماند و تا همین اواخر هم حتی یعضی از دوستان صمیمی ام هم با هیمن اسم صدایم می کردند و تعدادی از دوستان هم هنوز با همین اسم صدایم می کنند.برای همین هم اسم آیدی و هم آدرس بلاگم این است.

چرا حرفهای بی مخاطب؟!

این سوالی است که خیلی هاتان کردید و احتمالا بی معنی پنداشتید.

این اسم را از یکی از نوشته های دکتر شریعتی اقتباس کردم.اگر اشتباه کردم در کویر.

دکتر شریعتی حرفها را به سه دسته تقسیم می کند:

1.آنها که مخاطبانشان فقط یک دسته خاص هستندومثلا مخاطب یک مقاله نسبیت فیزیکدانان هستند نه مردم عادی

2.حرفهایی که می توان گفت بی معنی هستند و مخاطبی ندارند.

3.حرفهای بی مخاطب یعنی آن دسته از حرفهایی مخاطب خاصی ندارند.مخاطبشان همه مردم و وجدان آنهاست.

برای همین من این اسم را برای وبلاگم برگزیدم.البته بعد از اینکه هدفم تغییر کرد از نوشتن در وبلاگم.و مقصود من همان دسته سوم بود که حرفهای من مخاطب خاصی ندارند و برای یک انسان نوعی نوشته می شوند.

چرا می نویسم؟!

با این سوال هم بارها وب ارها مواجه شدم علی الخصوصاز جانب آشنایان که مرا متهم به الافی(یا علافی!) می کنند وبیکاری یک سری هم که مطابق همیشه به جلب توجه و ...

اما هدف من از نوشتن مطمئنا هیچ کدام از این ها نیست.چرا که اینقدر کارهی بهتر برای وقت گذراندندارم که وبلاگ پیش آنها هیچ باشد.اگر هم برای جلب توجه می بود مطمئنا مطالبم را عوض می کردم.برای جلب توجه این مطالب به نظرم کارساز نیست.

اما هدف من از شروع وبلاگ با هدفی که الان به خاطرش وبلاگ(و بهتر بگویم دو وبلاگ !)می نویسم خیلی فرق می کرد.

من وبلاگ را ایجاد کردم برای اینکه عرصه ای باشد برای تخلیه خودم از زیر بار فشارهایی که بعضا به من وارد می شود و تحملش برایم سخت است.به عبارتی قرار نبود آدرس آن را به کسی هم بدهم و هر چه دلم می خواهد-به معنی واقعی کلمه-بنویسم.(این چیزهایی که می بینید همه آن چیزی نیست که دلم می خواهد بنویسم اما کلمه ای از آن بر خلاف خواست من نوشته نشده است!)یک دلیل دیگر هم داشتم .اگر بخواهم بهتر بگویم دو سه هفته بعد از آغاز نوشتن این دلیل اضافه شد.و آن هم این بود که تصویر واقعی تری از خودم به اطرافیانم ارائه دهم و کیم از بار قضاوت های نادرست آنها بکاهم که البته تا حدی هم موفق بودم.

با گذر زمان دلیل اول اولویت خود را از دست داد.هر چند هنوز هم گاهی خود را نشان می دهد (مثل مطلبی که چندی پیش خواندید با عنوان "...") و دلیل دومشد دلیل اصلی نوشتن من.امااین دلیل نیز بعد از مدتی توجیه خود را از دست داد.اما دلیل سومی داشتم و الان دارم که این دلیل را نمیگویم.اما همین دلیل باعث شد من با کمک یکی دیگر از دوستان وبلاگ دیگری راه اندازی  کنیم در زمینه نجوم.به همه این دلایل یک نیاز درونی به نوشتن و اظهار نظر و اندیشه را اضافه کنید.خوببا این اوصاف فکر میکنم دلایل کافی برای نوشتن داشته باشم و ایمدوارم شما هم فهمیده باشید.هر چند دلیل اصلی را بهتان نگفتم.

به هر حال اینها جواب سوالاتی بود که ازم پرسیده بودند و  جواب دادم.ایمدوارم قانع شده باشید و به دردتان خورده باشد.

 

تولد وبلاگم مبارک!

 

   + امیر حسام صلواتی ; ۱:٠٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٢/٧/٦
comment نظرات ()